Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-14, 18:15 Autor: Witold Wośtak

Trzy unikatowe operacje według standardów światowych. Nowy rozdział w działalności kluczborskiego szpitala Vital Medic

[fot. www.facebook.com/VITAL MEDIC Neurochirurgia i Neurostymulacja]
[fot. www.facebook.com/VITAL MEDIC Neurochirurgia i Neurostymulacja]
Szpital Vital Medic w Kluczborku przeprowadził trzy bardzo trudne operacje dotyczące nowotworów mózgu, czyli tak zwanych glejaków.
Zastosowano standardy najnowsze na świecie - wybudzenie śródoperacyjne pacjenta. Ze względu na guzy zlokalizowane w tak zwanych obszarach elokwentnych mózgu, ważna była bieżąca ocena sytuacji.

- Chodzi o funkcje życiowe, takie jak mowa, wzrok, słuch i ruch - mówi dr Witold Libionka, ordynator Oddziału Neurochirurgii.

- Niejednokrotnie jedynym sposobem na monitorowanie zachowania tych funkcji neurologicznych u chorego jest sprawdzenie u wybudzonego pacjenta, czy faktycznie w trakcie zabiegu nie dochodzi do ich uszkodzenia. Rokowania są w dużym stopniu uzależnione od wyniku badania histopatologicznego. Wstępnie możemy już szacować, że rokowania dla pacjentów z tymi guzami powinny być względnie dobre, więc na pewno czeka ich jeszcze długie życie.

Piotr Duch, prezes Vital Medic, dodaje, że zainteresowanie takimi operacjami jest duże, nie tylko ze względu na utrudniony dostęp do świadczeń z powodu pandemii. - Chcemy działać nie tylko w zakresie operacyjnym, ale też około zabiegowym - zaznacza.

- Chcemy przygotować standard, który będzie obowiązujący dla pacjentów trafiających do naszego szpitala w takim celu. Przyznam, że w wyniku tych operacji skrzętnie zbieramy wszelkie doświadczenia i obserwacje. Podchodzimy do tego z wielką pokorą, bo to naprawdę nowy i trudny obszar. Należy zrobić to bezpiecznie dla pacjenta, zapewniając mu wszystkie niezbędne elementy opieki.

Pacjenci mieli zapewnioną opiekę pooperacyjną na oddziale intensywnej opieki medycznej, który przez 5 lat od powstania stał nieużywany. To była okazja do próby generalnej przed otwarciem OIOM-u covidowego.
Rozmowa z Witoldem Libionką i Piotrem Duchem

Wiadomości z regionu

2023-02-01, godz. 08:00 Nowe pomniki przyrody i użytki ekologiczne w gminie Olesno Dwa nowe pomniki przyrody i cztery użytki ekologiczne zyskała gmina Olesno. To efekt inwentaryzacji oraz waloryzacji przyrodniczej w ramach projektu 'Ochrona… » więcej 2023-02-01, godz. 08:00 Smog w Prudniku. Właściciele mieszkań w zabytkowych kamienicach nie podłączają się do sieci ciepłowniczej Z trudnościami przebiega podłączanie budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej w Prudniku. Wprawdzie właścicielem tamtejszego Zakładu Energetyki… » więcej 2023-02-01, godz. 07:30 Góra św. Anny. Za zniszczenie tarasu widokowego odpowiedzą przed sądem Do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich trafił akt oskarżenia przeciwko 18-latkowi, który wraz z młodszym kolegą zniszczył taras widokowy na Górze św… » więcej 2023-02-01, godz. 06:50 Wietrzna noc w regionie. W ciągu dnia również powieje Za nami wietrzna noc, co potwierdzają działania opolskich strażaków. Do usuwania skutków silnego wiatru byli wzywani sześciokrotnie. » więcej 2023-01-31, godz. 20:15 Teraz jest bardziej eko. Zakończył się remont sali sportowej w Szymiszowie-Osiedlu Milion złotych kosztowała termomodernizacja i remont sali sportowej „Tęcza” w Szymiszowie-Osiedlu. Na co dzień korzystają z niej uczniowie szkoły podstawowej… » więcej 2023-01-31, godz. 20:10 Suszył 7 kilogramów marihuany na strychu, grozi mu do 10 lat za kratami [FILM] Kilka kilogramów marihuany zabezpieczyli kluczborscy policjanci u 32-letniego mieszkańca gminy Wołczyn. » więcej 2023-01-31, godz. 19:00 Fundusze Europejskie podzielone. Najwięcej zyska Aglomeracja Opolska Nie 144 miliony, a blisko 262 miliony euro będą miały do wydania subregiony województwa opolskiego w ramach Funduszy Europejskich. Po raz pierwszy też to… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 ZOL w Głogówku do remontu. Obiekt zyska większą efektywność energetyczną Modernizację przejdzie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Głogówku. Zastrzeżenia związane z zakresem inwestycji miał konserwator zabytków. Obiekt ten zbudowano… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Deficyt i wydatki zwiększone. Radni sejmiku województwa przyjęli korektę budżetu na 2023 rok Radni sejmiku województwa opolskiego przyjęli korektę budżetu na 2023 rok. Zgodnie z zapowiedziami deficyt w tym roku wzrośnie do niemal 27 milionów złotych… » więcej 2023-01-31, godz. 16:05 Chciał ukraść damską torebkę, po kilkunastu minutach siedział w radiowozie W kilkanaście minut policjanci z Praszki zatrzymali mężczyznę, który napadł na kobietę w centrum Rudnik. Kilka dni temu wieczorem 35-letni mieszkaniec województwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »