Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-21, 21:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony

Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony [fot. A. Pospiszyl]
Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony [fot. A. Pospiszyl]
Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony [fot. A. Pospiszyl]
Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony [fot. A. Pospiszyl]
Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony [fot. A. Pospiszyl]
Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony [fot. A. Pospiszyl]
Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony [fot. A. Pospiszyl]
Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony [fot. A. Pospiszyl]
W Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi zakończyła się rozbudowa najstarszego domu wspólnoty pomocy wzajemnej Barka. W przebudowanym dawnym gospodarstwie rolnym powstało 13 nowych pokoi dla bezdomnych. Prace trwały cały zeszły rok i prowadzone były głównie w systemie gospodarczym.
- W Barce jestem od 5 lat – mówi pan Leszek. - Mieszkałem jeszcze na starych pokojach. Człowiek był zadowolony, że ma ten pokój, ale ten pokój był taki dosyć ponury. Przedtem miałem okno dachowe. Latem można się było ugotować, zimą zaś wiało pod tą blachą, bo nie było żadnego ocieplenia.

To pierwszy raz w historii Barki, gdy wspólnota zdecydowała się nie na remont starego obiektu, ale na wyburzenie i budowę nowego.

- Zakres prac był bardzo szeroki – mówi Witek, lider domu Barki. - Było zburzone całe piętro, podłoga wylewana, ściany stawiane, dach. Mamy 13 pokoi mieszkalnych, do tego 3 łazienki. Nowe schody są zrobione, wszystko jest w standardzie przeciwpożarowym. Drzwi przeciwpożarowe, strefa palna, strefa niepalna.

Rozbudowa domu Barki nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie wielu osób.

- Wszystkim tym osobom mówimy „Dziękujemy” i „Bóg zapłać” – mówi ks. Józef Krawiec, twórca i opiekun strzeleckiej Barki. - Mamy takiego dobrodzieja strategicznego plus bardzo wiele osób, które nam tutaj na miejscu pomagają. Były rzeczy, które musiały zrobić firmy specjalistyczne, ale sporo prac robiliśmy sami. Byli też więźniowie, którzy też nam pomagali. Myślę, że to jest taka idealna okazja, żeby to pokazać tym wszystkim, którzy nam pomogli. Pewnie gdyby nie było czasu pandemii, to mielibyśmy jakieś uroczyste otwarcie.

W nowo wybudowanej części domu Barki mieści się 13 jednoosobowych pokoi, 3 łazienki oraz pralnia. Na piętrze znajdują się pokoje dwuosobowe, kuchnia oraz wspólna jadalnia.
Leszek
Witek
ks. Józef Krawiec

Wiadomości z regionu

2021-03-05, godz. 07:40 W opolskich przedszkolach za 3 tygodnie rusza rekrutacja. Może nie starczyć miejsca dla wszystkich dzieci Za trzy tygodnie (22.03) startują zapisy do przedszkoli w Opolu. W tym roku dla 3-latków przygotowano ponad 3800 miejsc. To nie oznacza jednak, że każdy dziecko… » więcej 2021-03-05, godz. 07:16 Spalił się magazyn fermy drobiu niedaleko Korfantowa. Nikt nie ucierpiał Przez całą noc strażacy walczyli z pożarem kurnika w miejscowości Włostowa w powiecie nyskim. Ogień w drewnianym magazynie pojawił się wczoraj (04.03)… » więcej 2021-03-04, godz. 20:30 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i regionie. Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 1 zgon i 266 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-03-04, godz. 20:30 Zima wraca na Opolszczyznę? IMGW ostrzega przed oblodzeniem i opadami śniegu Niskie temperatury wystąpią w całym regionie, a opady śniegu na południu Opolszczyzny. » więcej 2021-03-04, godz. 19:45 Braki kadrowe już są, a za dwa lata problem będzie znacznie poważniejszy. OCRM apeluje o utworzenie kierunku ratownik… Za 2 - 3 lata może zabraknąć ratowników medycznych. Czarny scenariusz kreśli Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Jego władze wnioskują do przedstawicieli… » więcej 2021-03-04, godz. 19:18 4 marca to Światowy Dzień Otyłości. Pandemia nie pomaga w walce z kilogramami Trzy na pięć osób w Polsce mają problem z nadwagą lub z otyłością. Specjaliści alarmują, że ten problem coraz częściej dotyka dzieci. Według Światowej… » więcej 2021-03-04, godz. 19:00 "Są umowne zgody i pozwolenia na wykonywane prace". Ciąg dalszy sprawy wycinki drzew na Pasiece w Opolu, rzecznik PKP… 'Wszystkie prace są prowadzone zgodnie z umową i obowiązującymi przepisami'. To komentarz PKP Polskich Linii Kolejowych odnośnie wycinki 6 młodych i zdrowych… » więcej 2021-03-04, godz. 17:30 Policjanci przeprowadzili na drogach Opola i powiatu akcję "Prędkość" Zbyt szybka jazda jest wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Opolu przeprowadzili więc wczoraj akcję… » więcej 2021-03-04, godz. 17:10 Agnieszka Zagola ma już nową pracę. Teraz będzie kierowała służbą zdrowia Agnieszka Zagola została prezesem spółki Namysłowskie Centrum Zdrowia. Po tym jak w lutym zwolniono ją z funkcji wiceprezesa spółki Zamek Moszna, ofertę… » więcej 2021-03-04, godz. 17:00 Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. "Ciągle uczyliśmy się tego wirusa" 4 marca 2020 roku potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Opolu pierwszy pacjent z COVID-19… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »