Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-26, 18:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Gdy nawet respirator staje się zagrożeniem, jest jeszcze ratunek. W Opolu u pacjentów chorych na COVID-19 prowadzona jest terapia ECMO

Leczenie metodą ECMO często jest ostatnią szansą na uratowanie życia człowieka [fot. USK Opole]
Leczenie metodą ECMO często jest ostatnią szansą na uratowanie życia człowieka [fot. USK Opole]
"Terapia ostatniej szansy" w Opolu. W stolicy regionu od miesiąca pacjenci z koronawirusem poddawani są leczeniu metodą ECMO, czyli pozaustrojowym utlenowaniem krwi. To terapia, która stosowana jest w momencie ostrej niewydolności układu oddechowego, gdy dla pacjenta niebezpieczny może być już nawet respirator. Opole jest jednym z pięciu ośrodków w kraju, w których stosowany jest ta metoda leczenia.
W praktyce dzięki podłączeniu do aparatu ECMO, krew w organizmie pacjenta jest dotleniana i jednocześnie "czyszczona" z dwutlenku węgla, dzieje się to w krążeniu pozaustrojowym.

To szczególnie ważne w czasie pandemii. Regionalnego Centrum ECMO, które działa przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, przyjęło już pierwszych "covidowych" pacjentów.

- Na razie mieliśmy trzy osoby, które miały potwierdzone zakażenie – informuje profesor Tomasz Czarnik, kierownik centrum. - Do tej pory na świecie tych terapii wykonano już prawie 3 tysiące, z czego 2.200 w USA i pozostałe w Europie. W Opolu mamy dwa stanowiska dedykowane do leczenia pacjentów z COVID-19. Te aparaty ECMO są cały czas zajęte, w tej chwili leczymy tą metodą dwóch pacjentów. Oczywiście, jeżeli zwalnia się stanowisko, to zgłaszamy to do centrali i jesteśmy gotowi do przyjęcia kolejnego pacjenta. Zapotrzebowanie jest ogromne.

Regionalne Centrum ECMO w Opolu jest także jednym z trzech w kraju, które może stosować terapię podczas transportu lotniczego.

- Takie możliwości mają też tylko centra w Warszawie i Lublinie – dodaje Tomasz Czarnik. - W ostatnią niedzielę wykonaliśmy symulację transportu lotniczego. Jesteśmy w tej chwili włączani do systemu transportów lotniczych. Jesteśmy w stanie lecieć śmigłowcem do szpitala, podłączyć pacjenta do ECMO i przetransportować go do naszego centrum i kontynuować terapię. Takie transporty są konieczne w przypadku, kiedy klasyczną drogą pacjenta wentylowanego mechanicznie respiratorem nie jesteśmy w stanie przetransportować.

Regionalne Centrum ECMO w Opolu działa od 2,5 roku. W tym czasie terapii poddanych zostało w nim 30 pacjentów, z czego 12 w tym roku.
profesor Tomasz Czarnik
profesor Tomasz Czarnik

Wiadomości z regionu

2021-03-03, godz. 12:10 Próbne matury CKE stacjonarnie na terenie szkół. "To ważna diagnoza umiejętności uczniów" Uczniowie ostatnich klas szkół średnich mogą próbować swoich sił na próbnym egzaminie maturalnym organizowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną… » więcej 2021-03-03, godz. 12:00 Za wysoki i za długi skład zatrzymany w Makowicach. Przekroczenia norm, nawet małe, słono kosztują O dwa metry za długi i 15 centymetrów za wysoki okazał się być zestaw, załadowany samochodami osobowymi zatrzymany do kontroli przez inspektorów Wojewódzkiego… » więcej 2021-03-03, godz. 10:55 Ministerstwo Zdrowia: znaczny wzrost zakażeń w kraju i regionie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 698 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym 208 na Opolszczyźnie. W skali kraju i regionu zakażeń jest dwa… » więcej 2021-03-03, godz. 10:36 Utrudnienia w Jemielnicy. Drogowcy zrywają asfalt Uwaga kierowcy! Spore utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 426 w Jemielnicy w powiecie strzeleckim. Drogowcy rozpoczęli frezowanie nawierzchni na całej szerokości… » więcej 2021-03-03, godz. 10:14 Witamy na świecie! Anastazja, Jaśmina i Karol - to pierwsze w tym roku trojaczki urodzone w opolskim centrum ginekol… Anastazja, Jaśmina i Karol - to pierwsze w tym roku trojaczki, które przyszły na świat w opolski centrum ginekologii. Poród przez cesarskie cięcie miał… » więcej 2021-03-03, godz. 10:10 Prośby, wnioski i interpelacje. Którzy radni opolskiego sejmiku są najbardziej aktywni? - Z moich wyliczeń wynika, że to radni Platformy Obywatelskiej są mniej aktywni niż radni opozycji - powiedział w Porannej Loży Radiowej radny Zjednoczonej… » więcej 2021-03-03, godz. 09:02 Uwaga! Bardzo zła jakość powietrza w Opolu Niemal w całym mieście normy pyłów zawieszonych są znacznie przekroczone - PM 2,5 o prawie 400 procent, natomiast PM 10 o niemal 250 procent. » więcej 2021-03-03, godz. 08:15 "Kilkanaście lat temu hospicjum kojarzyło się z umieralnią, udało nam się to zmienić". Stowarzyszenie Hospicjum… Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Początki działalności stowarzyszenia nie były łatwe za sprawą problemów ze znalezieniem… » więcej 2021-03-03, godz. 07:31 Nieznani sprawcy zniszczyli bankomat w Zawadzie. Na miejscu pracują śledczy z KMP w Opolu Nieznani sprawcy zniszczyli bankomat przed jednym ze sklepów w Zawadzie koło Opola. Policja informuje, że doszło do próby zniszczenia lub okradzenia urz… » więcej 2021-03-03, godz. 07:20 Do lasu na poszukiwanie poroża. Nie wolno płoszyć ani gonić jeleni Ruszył sezon poszukiwania poroży zrzucanych co wiosnę przez jeleniowate. W lasach można już spotkać wiele osób rozglądających się za cennym trofeum. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »