Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-23, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Raport dnia: spadła liczba zakażeń. Na Opolszczyźnie niecałe pół tysiąca nowych przypadków

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Christian Slater z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Christian Slater z Pixabay]
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby COVID-19 potwierdzono u 493 mieszkańców Opolszczyzny. Zmarły dwie osoby.
W regionie najwięcej zachorowań potwierdzono w powiecie nyskim – 101. 60 mieszkańców zakaziło się w powiecie krapkowicki, 49 w namysłowskim, 43 w kędzierzyńsko-kozielskim, 42 w Opolu, 37 w powiecie opolskim, 34 w brzeskim, 33 w kluczborskim, 32 w oleskim, 31 w głubczyckim, 19 w strzeleckim i 12 w prudnickim. Od początku pandemii w regionie na COVID-19 zachorowało 25 936 osób.

Minionej doby zmarło dwóch mieszkańców Opolszczyzny. To osoby z powiatu nyskiego, które miały choroby współistniejące. W związku z chorobą COVID-19 w bieżącym roku zmarły 523 osoby zamieszkujące na terenie województwa opolskiego.

Kolejne ognisko koronawirusa w powiecie brzeskim. Tym razem zakażenie patogenem z Chin potwierdzono u większości podopiecznych oraz połowy personelu Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie. Do tej pory zakażanie potwierdzono u 37 spośród 47 podopiecznych. Jedna z zainfekowanych osób przebywa obecnie w szpitalu. Z kolei wśród kadry pozytywny wynik dało badanie przeprowadzone u 16 spośród 31 osób. Jak informuje dyrekcja, większość osób z pozytywnym wynikiem przechodzi zakażenie w sposób bezobjawowy. Osoby zdrowe zostały oddzielone od zarażonych. W placówce znajduje się łącznie siedmioro pracowników, w tym czworo opiekunów, którzy nieustannie pozostają przy pensjonariuszach.

Najpóźniej w sobotę (28.11) mają zakończyć się prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Pierwsi pacjenci z COVID-19 zostaną przyjęci w grudniu. Do tej pory do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się około 250 osób. Potrzeby jednak są większe, dlatego rekrutacje cały czas prowadzą władze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Szpital tymczasowy w opolskim CWK ma być przygotowany do przyjęcia 150 osób chorych na COVID-19, w tym 38 łóżek będzie OIOM-owych. Otwarcie placówki zwiększy dostępną bazę miejsc covidowych na Opolszczyźnie do 1300.

172 pacjentów zarażonych koronawirusem znajduje się aktualnie w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. W tej grupie jest 16 osób wymagających podłączenia do respiratora i 6 noworodków z podejrzeniem infekcji COVID-19. Kędzierzyńsko-kozielski szpital nie ogranicza się do walki z koronawirusem. Czynne pozostają przychodnie w dwóch lokalizacjach, nocna i świąteczna opieka oraz 3 laboratoryjne punkty pobrań.

Osocze ozdrowieńców jest teraz równie cenne co krew honorowych dawców. Jeśli ktoś ma już za sobą infekcję COVID-19 i odczeka 28 dni, to może pomagać w walce z epidemią, oddając osocze co dwa tygodnie. Dzisiaj Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, który pokonał koronawiursa, zgłosił się w tym celu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Z placówką codziennie kontaktuje się od 30 do 50 ozdrowieńców. Co ważne, osocze może być pobrane od ozdrowieńca, który ma potwierdzenie zakażenia koronawirusem. Może to być test PCR, antygenu lub na obecność przeciwciał.

Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Prudniku był dziś nieczynny. Jak czytamy w mediach społecznościowych urzędu, powodem jest wykryte wśród pracowników kolejne ognisko zachorowań na COVID-19. Wznowienie prac wydziału planowane jest jutro (24.11). Po ponad miesięcznej przerwie Starostwo Powiatowe w Opolu wznowiło bezpośrednią obsługę mieszkańców. Od dzisiaj swoje sprawy załatwimy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego, we wszystkich lokalizacjach starostwa. Szczegóły dotyczące działań poszczególnych wydziałów oraz godziny obsługi klientów znajdują się na stronie internetowej opolskiego starostwa.

Przygotowanie i zabezpieczenie Domów Pomocy Społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2. W tym celu ma zostać wykorzystana III tegoroczna transza pieniędzy z budżetu państwa. W szczególności pieniądze mają pozwolić na zorganizowanie kadry niezbędnej do zapewnienia ciągłości usług świadczonych przez DPS-y. III transza z budżetu państwa wyniesie łącznie milion 300 tysięcy złotych. W tym roku Domy Pomocy Społecznej na Opolszczyźnie otrzymają dodatkowe 8 milionów 170 tysięcy złotych.

W tym roku w Opolu nie poślizgamy się pod gołym niebem. W związku z sytuacją epidemiczną, w stolicy województwa nie zostanie zorganizowane lodowisko „pod chmurką”, które od kilku lat gościło na Stawku Zamkowym przy ulicy Barlickiego. Na łyżwach w Opolu można pojeździć natomiast cały czas w Toropolu. Ślizgawki odbywają się normalnie, jednak z zachowaniem zasad sanitarnych i ograniczeniami liczby osób. Jednorazowo na taflę może wejść maksymalnie 100 osób.

Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii spotkali się z osobami związanymi z branżą narciarską w sprawie możliwego otwarcia stoków i wyciągów narciarskich. Podczas spotkania wypracowano protokół sanitarny, który miałby pozwolić na funkcjonowanie takich miejsc w czasie pandemii. Te ustalenia zostaną jeszcze dziś skonsultowane z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, a decyzję czy stoki zostaną otwarte dla narciarzy powinniśmy poznać jutro.

W związku z pandemią koronawirusa i wydłużeniem zdalnego nauczania do Świąt Bożego Narodzenia, Ministerstwo Edukacji Narodowej zmienia wymagania dotyczące egzaminów ósmoklasisty i matur w 2021 roku. Wiemy już, że uczniowie do egzaminów kończących szkołę podstawową przystąpią w maju. Będą mieli mniej obowiązkowych lektur i zadań otwartych z matematyki. Trwają jeszcze konsultacje, a do 27 listopada MEN zbiera merytoryczne uwagi, na podstawie których projekt zmian będzie mógł zostać zmodyfikowany.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dzisiaj w kraju 15 002 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej zachorowań potwierdzono w województwach mazowieckim (2295), wielkopolskim (1899) i małopolskim (1401). Do tej pory na terenie Polski koronawirusem zakaziło się 876 333 osób.

Jak przekazał resort zdrowia z powodu COVID-19 minionej doby zmarło w kraju 38 osób, a w związku ze współistnienia wirusa 118 osób. Od początku pandemii liczba zgonów w kraju wzrosła do 13 774.

Ministerstwo Zdrowia przekazało również, że na terenie kraju hospitalizowane są 22 234 osoby, a 2 149 pacjentów wymaga podłączenia do respiratora. Do tej pory w Polsce walkę z wirusem wygrało 438 868 osób.

Wiadomości z regionu

2021-05-13, godz. 07:00 TOZ Opole szuka domów tymczasowych dla ostatnich 3 moskiewskich psów stróżujących odebranych z Rogalic - Sytuacja psów moskiewskich stróżujących, które interwencyjnie zostały odebrane z pseudohodowli w Rogalicach wydaje się być opanowana. Ale szukamy trzech… » więcej 2021-05-13, godz. 06:22 Pracowita noc strażaków. W Gościejowicach od uderzenia pioruna zapalił się dach domu 79 razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami i silnymi opadami deszczu. - Pierwsze zgłoszenia zaczęły wpływać do dyżurnych wczoraj (12.05)… » więcej 2021-05-12, godz. 22:00 Od soboty w Opolu duże utrudnienia w ruchu. Sprawdź szczegóły [INFOGRAFIKA] Od 15 do 19 maja opolanie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym, ale i pieszym. Będą one spowodowane realizacją zdjęć do serialu '… » więcej 2021-05-12, godz. 21:45 Burze i silne wiatry nad Opolszczyzną. Interwencje strażaków Opolscy strażacy do godziny 21.30 mieli 35 zgłoszeń w związku z burzami, które przechodziły nad Opolszczyzną. » więcej 2021-05-12, godz. 20:30 Raport dnia: będzie przyśpieszenie luzowania obostrzeń. W kraju potwierdzono dzisiaj ponad 4 tysiące nowych zakażeń… 8 zgonów i 125 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-12, godz. 19:25 Senat jednomyślnie podjął uchwałę w 100-lecie III Powstania Śląskiego Senat RP składa hołd Powstańcom Śląskim za ich męstwo i hart ducha, a także patriotyzm i umiłowanie polskości - głosi podjęta przez Senat uchwała w… » więcej 2021-05-12, godz. 19:00 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc [AKTUALIZACJA] Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej 2021-05-12, godz. 18:30 Pensjonariusze domów pomocy społecznej cieszą się z wyjść do ogrodów i spotkań z bliskimi. "Czujemy ulgę, wróciła… Domy pomocy społecznej powoli wracają do życia sprzed epidemii. Po miesiącach zamknięcia - choć w reżimie sanitarnym - pensjonariusze mogą spotykać się… » więcej 2021-05-12, godz. 18:26 Kolizja na drodze krajowej z Opola do Raciborza. Są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe zderzyły się na krajowej '45' w Ligocie Krapkowickiej. » więcej 2021-05-12, godz. 17:30 "Pandemia całkowicie zmieniła naszą pracę". Pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie oraz życie i zawsze są blisko. Mowa o pielęgniarkach i położnych, które dzisiaj (12.05) mają swoje święto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »