Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-01, 15:03 Autor: Piotr Wójtowicz

Bramy cmentarzy zamknięte, ale sprzedawcy chryzantem nie rezygnują z handlu. "Nie mamy wyjścia"

Cmentarze zamknięte ale sprzedawcy chryzantem nie rezygnują. [fot.P.Wójtowicz]
Cmentarze zamknięte ale sprzedawcy chryzantem nie rezygnują. [fot.P.Wójtowicz]
Cmentarz - Półwieś Opole.[fot.P.Wójtowicz]
Cmentarz - Półwieś Opole.[fot.P.Wójtowicz]
Cmentarz - Półwieś Opole.[fot.P.Wójtowicz]
Cmentarz - Półwieś Opole.[fot.P.Wójtowicz]
Cmentarz - Półwieś Opole.[fot.P.Wójtowicz]
Cmentarz - Półwieś Opole.[fot.P.Wójtowicz]
Mimo zamknięcia nekropolii, sprzedawcy kwiatów i zniczy prowadzą swój biznes. Przed cmentarzem komunalnym w Opolu dzisiaj pracuje kilkanaście stoisk. Przedsiębiorcy podkreślają, że nie mają wyjścia. Rządowa decyzja o zamknięciu nekropolii na 3 dni (od soboty do Zaduszek) związana z pandemią zapadła w momencie, kiedy kupili towar, więc by zmniejszyć straty, liczą na to, że pojawi się klient.
- Przecież myśmy jeszcze w piątek (30.10) około godziny 13.00 zamawiali towar, natomiast o 16.00 ogłoszono zamknięcie cmentarzy - żali się sprzedawca zniczy, który wylicza - Straty w moim przypadku wyniosą od 30 do 40 tysięcy złotych. Przecież to są dni największego utargu. Zwykle we Wszystkich Świętych przyjeżdżali tutaj ludzie z całej Polski, a dzisiaj ich nie ma. Mimo to handlujemy, ponieważ liczymy, że jeszcze się pojawią. Przecież towaru, który kupiliśmy, nie możemy zwrócić - dodaje.

Inny sprzedawca Rafał Rzepka podkreśla: - Tak jak wcześniej potraktowano gastronomię, teraz podobnie, czyli z godziny na godzinę potraktowano branżę funeralną. Jednak zauważam, że pojawiają się ludzie, którzy włączają się w facebook'ową akcję, namawiającą do zakupu chryzantem. Przecież wielu ogrodników przez kilka miesięcy pracuje na to, aby teraz jest sprzedać. Dla wielu to jest ukoronowanie całego sezonu - argumentuje sprzedawca, który mimo zamkniętej nekropolii prowadzi swoje stoisko.

A jak sprawdziliśmy, część osób, które pojawiły się przed wejściem na cmentarz komunalny w Opolu, zapala tam znicze. Kwiaty zabierają najczęściej do domów.

Dodajmy, że wejścia na teren nekropolii pilnuje ochrona, a nad porządkiem wokół - policja i straż miejska.

Cmentarze będą zamknięte do jutra (02.11) włącznie. Rząd podjął taką decyzję w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Pojawiły się zapowiedzi, że sprzedawcom i producentom kwiatów mają pomóc terenowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pomoc ma polegać na odkupywaniu kwiatów. W Opolu część kwiatów od handlujących ma odkupić Zakład Komunalny.
Handel we Wszystkich Świętych

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »