Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-23, 16:30 Autor: Cezary Puzyna

Straż Graniczna kontroluje legalność pobytu cudzoziemców. Także na Opolszczyźnie

archiwum Straży Granicznej
archiwum Straży Granicznej
W minionym tygodniu funkcjonariusze placówek Straży Granicznej w Bielsku-Białej, Rudzie Śląskiej i Opolu, w wyniku kontroli legalności pobytu przeprowadzonych w województwach śląskim oraz opolskim zatrzymali 4 obywateli Ukrainy i ujawnili obywatela Rosji narodowości czeczeńskiej, których pobyt w Polsce był - jak to określają pogranicznicy - niepożądany.
Trzech z zatrzymanych obywateli Ukrainy dopuściło się wcześniej przestępstw w Polsce. Dwóch z nich zostało skazanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Kolejny ich rodak usłyszał wyrok za kradzież. Po uprawomocnieniu się wyroków sądowych dane cudzoziemców zostały wpisane do wykazu osób niepożądanych w RP. Również ostatni z zatrzymanych Ukraińców figurował w Systemie Informacyjnym Schengen jako osoba niepożądana na terenie państw strefy Schengen.

Wobec obywateli Ukrainy wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania ich do powrotu lub wydano im decyzje, na mocy których muszą opuścić terytorium Polski.

Z kolei obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej figurował w systemach informatycznych jako osoba niepożądana na terytorium Polski, w związku z wcześniejszym przekroczeniem granicy państwowej wbrew przepisom prawa z Litwy do Polski w trakcie tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej, związanej z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Sars-CoV-2. W trakcie czynności służbowych funkcjonariusze ustalili, że obcokrajowiec posiada tytuł pobytowy na terytorium Austrii, w związku z powyższym został pouczony o obowiązku niezwłocznego opuszczenia naszego kraju.

Wiadomości z regionu

2020-11-23, godz. 21:45 Przystosowanie i zabezpieczenie kadr. To główny cel państowej pomocy dla Domów Pomocy Społecznej w regionie Przygotowanie i zabezpieczenie Domów Pomocy Społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2. W tym celu ma zostać wykorzystana III tegoroczna… » więcej 2020-11-23, godz. 20:30 Nauczyciele mogą starać się o 500 złotych rządowego dofinansowania do zakupu sprzętu Nauczyciele prowadzący nauczanie zdalne w szkołach publicznych i niepublicznych w regionie mogą starać się o dodatkowe 500 złotych rządowego wsparcia. Dofinansowanie… » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń. Na Opolszczyźnie niecałe pół tysiąca nowych przypadków Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby COVID-19 potwierdzono u 493 mieszkańców Opolszczyzny. Zmarły dwie osoby. » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Ponad 170 pacjentów zarażonych COVID-19 w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. Wśród nich są noworodki z podejrzeniem… 172 pacjentów zarażonych koronawirusem znajduje się aktualnie w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. W tej grupie jest 16 osób wymagających podłączenia… » więcej 2020-11-23, godz. 19:40 Trzech kapłanów z diecezji opolskiej przegrało walkę z koronawirusem Trzech opolskich księży zmarło z powodu COVID-19. Dwóch z nich było czynnymi proboszczami. » więcej 2020-11-23, godz. 19:00 MEN szykuje zmiany w egzaminie ósmoklasisty i na maturze. Ma być mniej zadań i mniej lektur W związku z pandemią koronawirusa i wydłużeniem zdalnego nauczania do Świąt Bożego Narodzenia, Ministerstwo Edukacji Narodowej zmienia wymagania dotyczące… » więcej 2020-11-23, godz. 18:27 Czołowe zderzenie dwóch osobówek między Nysą a Korfantowem. Na miejsce leci LPR Czołowe zderzenie samochodów osobowych na trasie między Nysą a Korfantowem na drodze wojewódzkiej nr 407. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwie osoby są… » więcej 2020-11-23, godz. 17:45 Marzą o opale na zimę, kurtce czy zapasie żywności. Ponad 200 rodzin ma już swoich darczyńców w ramach Szlachetnej… Marzą o opale na zimę, ciepłych kurtkach czy zapasie żywności. Co roku Szlachetna Paczka dociera do setek tysięcy potrzebujących osób w całym kraju. Choć… » więcej 2020-11-23, godz. 17:15 Honorowi Dawcy Krwi mają swoje święto. Dyrektor RCKiK w Opolu składa życzenia i dziękuje Trwają ogólnopolskie Dni Honorowego Krwiodawstwa. Ten bezcenny lek jest szczególnie ważny w tym roku, kiedy również Polska zmaga się z epidemią korona… » więcej 2020-11-23, godz. 16:00 Politycy PO o wielkich stratach inwestycyjnych dla regionu po ewentualnym wecie Polski dla budżetu UE 'Polska sypie piach w tryby Unii Europejskiej'. Tak o możliwym wecie Polski wobec budżetu wspólnoty mówili na konferencji prasowej politycy Platformy Obyw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***