Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-19, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Raport dnia: Takiej dobowej liczby zakażeń na Opolszczyźnie jeszcze nie było. Powiększy się baza covidowych szpitali w regionie

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Minionej doby potwierdzono 348 przypadków. Jedna osoba zmarła.
Jak poinformowały służby wojewody opolskiego najwięcej nowych przypadków jest w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim, w którym koronawirusa potwierdzono u 89 osób oraz w nyskim, gdzie zakażenie wykryto u 52 osób. W Opolu potwierdzono 39 zakażeń. Nowych chorych na COVID-19 przybyło również w powiatach prudnickim - 35, opolskim - 32, strzeleckim - 30, krapkowickim - 24, kluczborskim - 22, brzeskim - 11, namysłowskim - 10 i oleskim - 4.

Od początku pandemii w naszym regionie potwierdzono 5229 zakażeń, z czego obecnie z koronawirusem zmaga się 2752 osób.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu poinformowała o zgonie mieszkańca powiatu namysłowskiego. To 116 ofiara koronawirusa na Opolszczyźnie.

Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich przygotowuje się do utworzenia oddziału covidowego w miejsce oddziału wewnętrznego. Oddział II poziomu zabezpieczenia szpitalnego z 25 łóżkami dla pacjentów z koronawirusem będzie zlokalizowany na trzecim piętrze.

- Na razie nie wiadomo, kiedy szpital będzie mógł rozpocząć pracę. Musimy zająć się relokacją pacjentów z oddziału wewnętrznego i zabezpieczyć dla nich łóżka niecovidowe w innych szpitalach na terenie województwa – powiedział nam Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki.

Efektem zmian jest zawieszenie przez strzelecki szpital większości zabiegów planowych. Oddział covidowy za kilka dni ma zostać uruchomiony także w Krapkowickim Centrum Zdrowia. Jak informuje Maciej Sonik, starosta krapkowicki na razie znajdzie się na nim miejsce dla 10 chorych.

Pacjentów chorych na COVID-19 ma leczyć także szpital w Namysłowie. To decyzja wojewody, którą potwierdzają władze lecznicy. Wskazują jednak, że w praktyce oznacza to wstrzymanie podstawowej działalności jednostki.

Miejsca dla pacjentów z koronawirusem mają zostać przygotowane do piątku (23.10). Prezes Namysłowskiego Centrum Zdrowia Krzysztof Kuchczyński zapowiada, że w tej sytuacji, szpital może stracić możliwość leczenia pacjentów z pozostałymi schorzeniami. Jeszcze większym problemem może okazać się brak kadry medycznej. Już dziś spora część lekarzy zapowiada rezygnację z pracy. W placówce może też zabraknąć pielęgniarek, wśród których nie brakuje osób posiadających prawa emerytalne. Na razie nie wiadomo też, czy szpital będzie próbował odwołać się od decyzji wojewody. Na jutro (20.10) planowane jest spotkanie z władzami gminy i powiatu, w czasie którego mają zapaść decyzje odnośnie dalszych kroków. Placówka od dziś (19.10) nie przyjmuje nowych pacjentów, by zwolnić miejsca dla chorych na COVID-19. Ci już hospitalizowani mają do piątku zostać wypisani bądź przeniesieni do innych placówek.

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu może stać się w najbliższym czasie szpitalem polowym dla pacjentów z koronawirusem. Jak przekazała nam rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak, służby wojewody wizytowały obiekt pod kątem utworzenia tam szpitala. Ostateczną decyzję ma podjąć wojewoda opolski Adrian Czubak. Według Oborskiej-Marciniak w CWK możliwe jest umieszczenie od 150 do 200 łóżek.

Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej św. Karola w Kędzierzynie-Koźlu. Po tym jak zakażenie wykryto u jednego z pracowników placówki, testy na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny w sumie u 24 podopiecznych i 4 pracowników. Jak przekazała nam dyrektor Domu św. Karola siostra Ewa Rzydki, wszyscy czują się dobrze, nikt z chorych nie wymaga hospitalizacji.

15 placówek oświatowych w Opolu prowadzi naukę w trybie hybrydowym. Wyjątkiem są szkoły branżowe, gdzie prowadzone są praktyki zawodowe. Te odbywają się normalnie. O tym, która klasa ma zajęcia stacjonarnie, a która zdalnie decydują dyrektorzy szkół.

Przypomnijmy, że w strefie czerwonej zajęcia są prowadzone w trybie zdalnym, a w żółtej hybrydowym. W przypadku naszego województwa nauka zdalna dotyczy ośmiu powiatów, a nauka hybrydowa pozostałych.

Kolejne przypadki zakażeń koronawirusem w opolskich szkołach. W podstawówce nr 31 pozytywny wynik testu na COVID-19 otrzymał uczeń́ siódmej klasy oraz nauczyciel. 44 uczniów zostało objętych nadzorem epidemicznym, a siedmiu kwarantanną, która potrwa do 25 października. Zakażonych jest również 4 uczniów Zespołu Szkół Specjalnych. Kwarantanna potrwa do 23 października. Na COVID-19 zachorował jeden z uczniów klasy III w liceum nr IX. - Sanepid zdecydował się wysłać́ na nadzór epidemiczny, który potrwa do 22 października, 34 uczniów. W Liceum Ogólnokształcącym nr I chory jest nauczyciel, oraz uczeń́. Zadecydowano o nadzorze epidemicznym (do 25.10) dla uczniów klas drugich i trzecich - łącznie 95 osób. Koronawirusa potwierdzono także u przedszkolaka z przedszkola nr 20. Na dozór epidemiczny trafiła cała grupa dzieci.

Pracownicy przedszkoli w gminie Otmuchów zostali poddani badaniom pod kątem zakażenia koronawirusem - taką informację przekazał na portalu społecznościowym burmistrz Jan Woźniak. U kilku osób już potwierdzono obecność koronawirusa. Zawieszona została działalność przedszkola przy ul. Łokietka.

Przybywa wydziałów i jednostek powiatu prudnickiego, w których wprowadzono obostrzenia dotyczące dostępu petentów do urzędów. Powodem jest COVID-19. Zakażenie koronawirusem potwierdzają testu przeprowadzane wśród kolejnych urzędników. Swobodnego dostępu do urzędników nie ma w Powiatowym Urzędzie Pracy, Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami, czy też Wydziale Komunikacji.

Wystąpienie COVID-19 potwierdzono też w największej prudnickiej firmie Steinpol. Przebadano prawie 300 jej pracowników. Testy wykazały 33 pozytywne przypadki.

Koronawirus także w Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu. Jak informuje Adam Lecibil, rzecznik starostwa, zakażenie potwierdzono u jednego z pracowników wydziału geodezji, który mieści się przy ul. Judyma 4. Do mieszkańców wystosowano prośbę o załatwianie wszelkich spraw drogą elektroniczną i nieprzychodzenie do budynku, jeśli wizyta osobista nie jest konieczna. Podobnie zalecenia dotyczą pozostałych wydziałów starostwa.

W miniony weekend (17-18.10) opolscy policjanci wystawili ponad 250 mandatów w związku z łamaniem obostrzeń epidemicznych, obowiązujących w strefach żółtych i czerwonych. Ponad 60%, bo 156 mandatów nałożono w powiecie opolskim. Ponad 90 osób na Opolszczyźnie zostało pouczonych, a w przypadku 30 skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Obowiązek zasłaniania ust i nosa w całej Polsce obowiązuje od 10 października.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7482 nowych zakażeniach. W całym kraju od początku epidemii potwierdzono 183 248 zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło 3614 osób, z czego 41 osób minionej doby.

Z danych publikowanych w codziennym raporcie przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że 8375 osób jest hospitalizowanych, z czego 672 pacjentów jest podpiętych do respiratorów. Na kwarantannie przebywa 304 567 osób. Do 94 014 wzrosła natomiast liczba ozdrowieńców. Minionej doby wyzdrowiało 1363 chorych.

Wiadomości z regionu

2020-12-01, godz. 21:45 Rusza akcja "Jedzenie Zamiast Bomb" w Opolu. Społecznicy proszą o wsparcie Fundacja KrakOFFska36 rozpoczyna kolejny sezon akcji 'Jedzenie Zamiast Bomb'. Od 6 grudnia w każdą niedzielę o godzinie 15.00 przed dworcem PKP w Opolu społecznicy… » więcej 2020-12-01, godz. 20:51 Politechnika Opolska rozpoczęła cykl zdalnych konferencji o zarządzaniu w czasie epidemii. Pierwszym gościem był rektor… Administracja, ekonomia i zarządzanie w czasie epidemii to tematy pierwszego z cyklu spotkania transmitowanego w internecie przez Politechnikę Opolską. » więcej 2020-12-01, godz. 20:45 Raport dnia. Na Opolszczyźnie zmarło 20 zarażonych osób, a 361 zakaziło się. W kraju ponad 9 tysięcy infekcji i… 20 zgonów i 361 nowych zarażeń koronawirusem odnotowano minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9105 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2020-12-01, godz. 19:45 Animozje sięgnęły zenitu, będzie pozew. Konflikt między starostą prudnickim a radnym opozycji Naruszenie dóbr osobistych zarzucił prudnicki starosta radnemu opozycji. Wezwał go, aby w ciągu siedmiu dni opublikował przeprosiny. Adresat tych żądań… » więcej 2020-12-01, godz. 19:45 Seniorka z Nysy okradziona przez fałszywych gazowników. Policja ostrzega, że przed świętami złodzieje są szczególnie… Ponad 2 tysiące złotych i wartościowe zegarki straciła mieszkanka Nysy, która padła ofiarą oszustów. Kobietę okradli mężczyźni, podający się za pracowników… » więcej 2020-12-01, godz. 19:30 Zmiana organizacji ruchu przy Opolu Wschodnim jednak od środy. Ciężarówki z zakazem wjazdu Około godziny 10.00 w środę (2.12) zamknięta zostanie ulica Bohaterów Monte Cassino w Opolu. Wyłączenie z ruchu jednej z najważniejszych ulic w mieście… » więcej 2020-12-01, godz. 18:30 W Szczepanowicach podtrzymają tradycję i wybudują bożonarodzeniową szopkę W skromniejszej formie niż zwykle, bez żywych zwierząt, ale zgodnie z tradycją powstanie. Po raz 22. przy kościele świętego Józefa w Opolu-Szczepanowicach… » więcej 2020-12-01, godz. 18:15 Kierował pod wpływem narkotyków, a w samochodzie przewoził kolejną porcję. Młody mieszkaniec regionu wpadł w czasie… Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. 23-letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego wpadł w ręce miejscowej policji. » więcej 2020-12-01, godz. 17:45 Apel o informacje na temat miejsc koczowania osób bezdomnych. Pomoże Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa Kluczborscy policjanci apelują o używanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do zgłaszania miejsc, w których przebywają bezdomni. » więcej 2020-12-01, godz. 17:00 Wspólne pasje połączyły w działaniu mieszkanki Głubczyc Już od pięciu lat w Głubczycach miłośniczki szydełkowania, robienia na drutach i wyrabiania biżuterii biorą udział raz w miesiącu w tzw. 'spotkaniach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »