Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-18, 20:15 Autor: Katarzyna Doros

Rzadko spotykany nocek Bechsteina zamieszkał w Opolu. "To pierwsze stwierdzenie tego gatunku na terenie miasta podczas 20-letnich obserwacji"

nocek Bechsteina w budce [fot. Instytut Biologii UO]
nocek Bechsteina w budce [fot. Instytut Biologii UO]
Nocek Bechsteina, czyli ściśle chroniony gatunek nietoperza, zamieszkał w jednej z budek zawieszonej w lesie na obszarze "Grudzickiego Grądu". Jego obecność podczas kontroli tzw. sztucznych schronień potwierdził dr Grzegorz Hebda z Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego.
- Obserwacje nad nietoperzami prowadzimy od 20 lat i to jest pierwsze stwierdzenie tego gatunku właśnie na terenie Opola - wyjaśnia przyrodnik. - To jest faktycznie rzadko spotykany nietoperz w skali Polski, a bardzo rzadko w skali województwa. Stwierdzenie każdego gatunku w okresie rozrodu może świadczyć o tym, że ten gatunek się tu po prostu rozmnaża i tu znajdują się jego kolonie rozrodcze. To jest taki najlepszy dowód na to, że tutaj te warunki mu odpowiadają i jest z tym terenem silnie związany - mówi dr Grzegorz Hebda.

Kolejna kontrola budek dla nietoperzy ma zostać przeprowadzona na przełomie sierpnia i września.

Na terenie Opola i Suchego Boru znajduje się 100 takich budek. Do tej pory udało się stwierdzić obecność 6 gatunków nietoperzy, w tym m.in. karlika większego i gacka brunatnego.
dr Grzegorz Hebda

Wiadomości z regionu

2022-06-27, godz. 10:52 Nyska policja zatrzymała 3 kobiety. Odpowiedzą za rozbój Zarzut rozboju usłyszały 3 młode nysanki. Kobiety zaatakowały 23-letnią mieszkankę powiatu, zabrały jej telefon komórkowy » więcej 2022-06-27, godz. 10:30 Co dalej z "małą obwodnicą" Namysłowa? Problemy z realizacją inwestycji Miała być kompleksowa przebudowa około 14 kilometrów drogi wraz z chodnikami i stworzenie tzw. małej obwodnicy Namysłowa, jednak plany musiały ulec zmianie… » więcej 2022-06-27, godz. 09:01 Opolszczyzna bezkonkurencyjna. Gość Porannej Rozmowy podsumowuje festiwal "Jawor u źródeł kultury" Dwie z trzech nagród trafiły na Opolszczyznę! Rozstrzygnięto Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej 'Jawor u źródeł kultury', którego inicjatorem jest… » więcej 2022-06-27, godz. 08:00 Wojsko wprowadziło nowy podział służby na aktywną i pasywną rezerwę Po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny, nowością stał się podział służby w rezerwie na pasywną i aktywną. Jak wyjaśnia Marek Mazur, specjalista… » więcej 2022-06-26, godz. 21:09 Placki ziemniaczane królują w Żędowicach i od kilku lat mają swoje święto Placki ziemniaczane to przysmak dzieciństwa nie tylko mieszkańców Żędowic w gminie Zawadzkie. Ale to tam od ośmiu lat organizowane jest Święto Żędowickiego… » więcej 2022-06-26, godz. 21:04 Opole: pożar podkładów kolejowych przy ul. Armii Krajowej 6 zastępów straży pożarnej walczy z ogniem przy ul. Armii Krajowej w stolicy regionu. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu palą się podkłady… » więcej 2022-06-26, godz. 20:30 Rewitalizacja rynku w Ujeździe zakończona. Plac uroczyście oddano do użytku Uroczystym polonezem i przecięciem wstęgi dokonano oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego rynku w Ujeździe. Jego remont rozpoczął się w grudniu 2020 roku… » więcej 2022-06-26, godz. 19:40 Nysa: ruszył remont ul. 11 listopada. Prace potrwają do końca wakacji Rozpoczął się remont ulicy 11 listopada w Nysie. To jedna z ważniejszych arterii miasta, w pobliżu której znajdują się m.in. osiedle mieszkaniowe czy szkoła… » więcej 2022-06-26, godz. 19:00 Nysa wybierze perły architektoniczne. Trwa nabór zgłoszeń do konkursu ''Perły Nysy'' Nysa ponownie wybierze najciekawsze budynki po rewitalizacji. Trwa nabór zgłoszeń do VIII edycji konkursu ’’Perły Nysy’’, w którym wybierane są najpiękniejsze… » więcej 2022-06-26, godz. 17:20 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach ma zachęcać najmłodszych do wstąpienia w szeregi druhów Tor strażacki dla dzieci, pokazy sprzętu i ratownictwa oraz domowe wypieki. Tak wygląda Dzień Małego Strażaka organizowany przez OSP Źlinice-Boguszyce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »