Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-19, 07:16 Autor: Marzena Śmierciak/Katarzyna Plewnia

Burze odpuściły po północy. Strażacy w regionie interweniowali 97 razy [AKTUALIZACJA]

Burza nad Opolem [fot. Wanda Kownacka]
Burza nad Opolem [fot. Wanda Kownacka]
Zgodnie z ostrzeżeniami nad regionem minionej nocy królowały burze. Do północy przechodziły nad regionem ulewne deszcze i burze. W sumie strażacy interweniowali 97 razy. Najgorsza sytuacja była w miejscowości Pawłowiczki w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, tam strażacy interweniowali do 8 zalanych posesji.
Synoptycy prognozowali wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm oraz z porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami miał pojawiać się też grad.

Zostało wydane też ostrzeżenie hydrologiczne o możliwym zjawisku gwałtownych wzrostów stanów wody na skutek opadów burzowych. Dotyczy to obszarów zlewni górnej Prosny i dopływów Warty na Opolszczyźnie. Jak czytamy w komunikacie WCZK, w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 45%.

Burza w Opolu rozpoczęła się w czwartek około 18.00.

AKTUALIZACJA - godz. 20.00

13 interwencji prowadzą obecnie strażacy w całym województwie. To rezultat burz i deszczów, które przeszły przez region. Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Kierowania PSP w Opolu, zgłoszenia dotyczą głównie zalanych piwnic, zalany został też tartak. Odnotowano również 2 pożary, które powstały na skutek uderzenia pioruna. W Staniszczach Wielkich w powiecie strzeleckim zapaliła się stodoła, tam z ogniem walczy obecnie 6 zastępów straży pożarnej, natomiast w Myślinie w powiecie oleskim doszło do pożaru budynku gospodarczego, tam interweniuje 7 zastępów straży.

AKTUALIZACJA - godz. 20.45

Do 30 wzrosła liczba interwencji straży pożarnej, która walczy ze skutkami burz i ulewnych opadów deszczu. Nadal najwięcej zgłoszeń dotyczy zalanych posesji, mniej - zalanych budynków. W dwóch miejscowościach - Staniszczach Wielkich i Myślinie - uderzenie pioruna spowodowało pożar. Nie ma osób poszkodowanych.

Łącznie we wszystkich akcjach w regionie uczestniczy ok. 60 zastępów zarówno zawodowej, jak i ochotniczej straży pożarnej.

AKTUALIZACJA - godz. 21:15

WCZK przekazało komunikat na podstawie prognoz IMGW we Wrocławiu, że najintensywniejsze burze występują w północnej części województwa. Miejscami są tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym ok. 25 mm/h. Lokalnie grad.

AKTUALIZACJA - godz. 21:20

Opolscy strażacy uczestniczą obecnie w ok. 60 interwencjach, usuwając skutki burz i ulewnych deszczów, które przeszły nad województwem. Zalane posesje, w mniejszym stopniu zalane budynki, połamane konary drzew - do tego wyzwani są najczęściej. Nie ma osób poszkodowanych. Nadal jednak obowiązuje ostrzeżenie o burzach z gradem, te mogą występować także w nocy we wszystkich powiatach województwa opolskiego.

Podsumowanie - PIĄTEK

W związku z burzami w sumie strażacy interweniowali 97 razy. Najgorsza sytuacja była w miejscowości Pawłowiczki w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, tam strażacy interweniowali do 8 zalanych posesji. Odnotowano również 2 pożary od pioruna. W Staniszczach Wielkich w powiecie strzeleckim zapaliła się stodoła, natomiast w Myślinie w powiecie oleskim doszło do pożaru budynku gospodarczego. Nikt nie został ranny.

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 10:00 Opolska policja szuka świadków tragicznego wypadku na obwodnicy Opola. W tym zdarzeniu zginęła 25-letnia kobieta Opolska policja apeluje o kontakt do świadków wypadku do którego doszło 19 lipca na opolskiej obwodnicy. Przypomnijmy przy ulicy Powstańców Warszawskich… » więcej 2021-07-28, godz. 08:00 Nysa ponownie pobiegnie "tropem wilczym". Można już zgłaszać chęć udziału w imprezie Już po raz drugi w Nysa na sportowo upamiętni żołnierzy niezłomnych. Zainteresowani mogą już zapisywać się do tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym… » więcej 2021-07-28, godz. 07:45 Poranna kolizja w Brzegu. Sprawcy uciekli w miejsca zdarzenia Staranowali samochodem barierki, po czym zatrzymali się na wysepce prowadzącej do ronda i uciekli z miejsca. To krótki opis zdarzenia drogowego w Brzegu na… » więcej 2021-07-28, godz. 07:00 Biura podróży przeżywają oblężenie. "O wrzesień pytają pojedyncze osoby, każdy się zastanawia się, co będzie… Biura podróży przeżywają oblężenie, a znalezienie taniej oferty wczasów na ostatnią chwilę już nie jest takie proste, jak przed pandemią. Kto liczył… » więcej 2021-07-27, godz. 21:15 Strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę schowało się w mieszkaniu za… Opolscy strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę miało schować się w ciemnym zakamarku szafy, o czym strażaków… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 100 nowych infekcji w kraju. Na Opolszczyźnie zakaziło się 5 osób. Ponad 17 mln Polaków jest w… Pięć nowych zakażeń koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (27.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »