Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-19, 07:16 Autor: Marzena Śmierciak/Katarzyna Plewnia

Burze odpuściły po północy. Strażacy w regionie interweniowali 97 razy [AKTUALIZACJA]

Burza nad Opolem [fot. Wanda Kownacka]
Burza nad Opolem [fot. Wanda Kownacka]
Zgodnie z ostrzeżeniami nad regionem minionej nocy królowały burze. Do północy przechodziły nad regionem ulewne deszcze i burze. W sumie strażacy interweniowali 97 razy. Najgorsza sytuacja była w miejscowości Pawłowiczki w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, tam strażacy interweniowali do 8 zalanych posesji.
Synoptycy prognozowali wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm oraz z porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami miał pojawiać się też grad.

Zostało wydane też ostrzeżenie hydrologiczne o możliwym zjawisku gwałtownych wzrostów stanów wody na skutek opadów burzowych. Dotyczy to obszarów zlewni górnej Prosny i dopływów Warty na Opolszczyźnie. Jak czytamy w komunikacie WCZK, w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 45%.

Burza w Opolu rozpoczęła się w czwartek około 18.00.

AKTUALIZACJA - godz. 20.00

13 interwencji prowadzą obecnie strażacy w całym województwie. To rezultat burz i deszczów, które przeszły przez region. Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Kierowania PSP w Opolu, zgłoszenia dotyczą głównie zalanych piwnic, zalany został też tartak. Odnotowano również 2 pożary, które powstały na skutek uderzenia pioruna. W Staniszczach Wielkich w powiecie strzeleckim zapaliła się stodoła, tam z ogniem walczy obecnie 6 zastępów straży pożarnej, natomiast w Myślinie w powiecie oleskim doszło do pożaru budynku gospodarczego, tam interweniuje 7 zastępów straży.

AKTUALIZACJA - godz. 20.45

Do 30 wzrosła liczba interwencji straży pożarnej, która walczy ze skutkami burz i ulewnych opadów deszczu. Nadal najwięcej zgłoszeń dotyczy zalanych posesji, mniej - zalanych budynków. W dwóch miejscowościach - Staniszczach Wielkich i Myślinie - uderzenie pioruna spowodowało pożar. Nie ma osób poszkodowanych.

Łącznie we wszystkich akcjach w regionie uczestniczy ok. 60 zastępów zarówno zawodowej, jak i ochotniczej straży pożarnej.

AKTUALIZACJA - godz. 21:15

WCZK przekazało komunikat na podstawie prognoz IMGW we Wrocławiu, że najintensywniejsze burze występują w północnej części województwa. Miejscami są tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym ok. 25 mm/h. Lokalnie grad.

AKTUALIZACJA - godz. 21:20

Opolscy strażacy uczestniczą obecnie w ok. 60 interwencjach, usuwając skutki burz i ulewnych deszczów, które przeszły nad województwem. Zalane posesje, w mniejszym stopniu zalane budynki, połamane konary drzew - do tego wyzwani są najczęściej. Nie ma osób poszkodowanych. Nadal jednak obowiązuje ostrzeżenie o burzach z gradem, te mogą występować także w nocy we wszystkich powiatach województwa opolskiego.

Podsumowanie - PIĄTEK

W związku z burzami w sumie strażacy interweniowali 97 razy. Najgorsza sytuacja była w miejscowości Pawłowiczki w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, tam strażacy interweniowali do 8 zalanych posesji. Odnotowano również 2 pożary od pioruna. W Staniszczach Wielkich w powiecie strzeleckim zapaliła się stodoła, natomiast w Myślinie w powiecie oleskim doszło do pożaru budynku gospodarczego. Nikt nie został ranny.

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 11:00 Raport MZ: 19 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (18.09) o 757 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 19 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-18, godz. 10:45 "Zaczynamy działać". Partia Pawła Kukiza już działa oficjalnie. Gość Radia Opole Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię K'15. Robert Tistek, szef struktur stowarzyszenia Kukiz'15 w regionie powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-18, godz. 09:45 Koronawiurs w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Zakażony jest jeden z podopiecznych. Kolejne cztery osoby mają już objawy, które… » więcej 2020-09-18, godz. 08:15 OIOM w szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu utrzymany dla pacjentów z COVID-19 i niezakażonych Utrzymanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej dla pacjentów zakażonych koronawirusem i 'niecovidowych' oraz przyjmowanie pacjentów z podejrzeniem zakażenia… » więcej 2020-09-17, godz. 20:48 Pierwsi kandydaci do służby pojawili się w Wojskowym Centrum Rekrutacji uruchomionym w Opolu Wojskowe Centrum Rekrutacji rozpoczęło działalność na Opolszczyźnie. Pierwszą tego typu jednostkę utworzono przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Opolu… » więcej 2020-09-17, godz. 20:45 Raport dnia: kluczborski i głubczycki na liście powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Mamy 19 nowych przypadków… Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (17.09) dziewiętnaście nowych przypadków koronawirusa. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o… » więcej 2020-09-17, godz. 19:11 81. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę. Opolanie upamiętnili ofiary tych czasów [ZDJĘCIA] 81 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Opolskie uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w katedrze, następnie uczestnicy przemaszerowali… » więcej 2020-09-17, godz. 18:30 Szczątki pięciu osób odnaleziono na polu jednego z mieszkańców Nogowczyc. "Mamy pewność, że byli to w większości… Szczątki pięciu osób, poległych w momencie wkroczenia Armii Czerwonej na teren gminy Ujazd odnaleziono w Nogowczycach. Badania archeologiczne prowadziła pracownia… » więcej 2020-09-17, godz. 18:15 5 lat więzienia za śmierć noworodka. Skazana matka, która urodziła w toalecie, dziecko utopiło się Na 5 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Opolu 25-letnią Sabinę W. za to, że po porodzie zostawiła swoje dziecko w toalecie, noworodek utopił się. Do… » więcej 2020-09-17, godz. 17:00 Nastolatkowie sprawdzali swoją wiedzę o NSZZ Solidarność z lat 1970-1990. "To ważny rozdział naszej historii" Za nami finał wojewódzki ogólnopolskiego konkursu historycznego 'Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***