Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-10, 07:30 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg mocno ucierpi przez koronawrusa. Miasto nie chce rezygnować z inwestycji, choć prawdopodobnie nie zorganizuje budżetu obywatelskiego

Rynek w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Około 3 milionów złotych mniej, w stosunku do wcześniejszych przewidywań, wpłynęło w kwietniu do miejskiej kasy Brzegu. Choć przez koronawirusa budżet gminy zostanie uszczuplony, to samorząd nie chce rezygnować z zaplanowanych inwestycji.
Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądał łączny bilans strat związanych z epidemią, gdyż miasto nie dysponuje jeszcze danymi chociażby za poprzedni miesiąc. Burmistrz Jerzy Wrębiak wskazuje jednak, że już teraz można mówić o odczuwalnym spadku dochodów. Samorządowiec liczy na to, że w wyhamowaniu negatywnych skutków spowolnienia pomogą działania rządu.

- Kwota 3 miliony złotych nie jest kwotą małą. Jeżeli by się to powtórzyło w maju, to już byłby uszczerbek w budżecie na poziomie 6 milionów złotych. Mam nadzieję, że powstanie jakaś tarcza antykryzysowa, która będzie mogła zrekompensować samorządom koszty, które ponosimy - powiedział.

Jednocześnie władze miasta zapewniają, że magistrat zaciska pasa, choć nie kosztem najważniejszych inwestycji.

- Bardzo dokładnie przyjrzeliśmy się budżetowi i staramy się przesunąć w czasie niektóre wydatki. Myślę, że jednym z tych zadań jest budżet obywatelski. Mieliśmy w tym roku zaplanowane środki na poziomie 100 tysięcy złotych i prawdopodobnie nie będziemy tego tematu w tym roku rozpoczynali. Też są zadania, które z uwagi na koronawirusa po prostu nie zostały zrealizowane - dodaje burmistrz.

Zmiany terminu realizacji będą mogły dotyczyć także mniejszych zadań. Samorząd ma jednak nadzieję, że w najbliższym czasie uda się odwrócić negatywne wskaźniki gospodarcze.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2020-10-23, godz. 21:15 Dyskutują o problemach i wyzwaniach młodych ludzi. II Opolski Kongres Młodzieży z powodu pandemii przeniósł się… O problemach edukacji w czasie pandemii, przedsiębiorczości i walce ze stresem dyskutują uczestnicy II Opolskiego Kongresu Młodzieży. Z powodu obecnej sytuacji… » więcej 2020-10-23, godz. 21:15 Nowe obostrzenia dla wyjeżdżających z Polski do Niemiec Podróżując do Niemiec trzeba będzie liczyć się z obowiązkiem przedstawienia negatywnego wyniku na obecność koronawirusa lub wykonania takiego testu na… » więcej 2020-10-23, godz. 19:45 Raport dnia: kolejny rekord zakażeń w kraju. Od soboty cała Polska objęta czerwoną strefą 401 przypadków zakażenia koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (23.10) na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku pandemii patogen z… » więcej 2020-10-23, godz. 19:15 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o włamanie i kradzież. Pomogli mieszkańcy Policjanci z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali 50-letniego mężczyznę podejrzewanego o włamanie do jednego ze sklepów w mieście i kradzież. » więcej 2020-10-23, godz. 19:00 Wysłużone policyjne samochody zyskały nowe życie. Będą się na nich uczyć przyszli technicy i mechanicy Trzy samochody, które przez wiele lat służyły opolskim policjantom, teraz dostaną drugie życie. » więcej 2020-10-23, godz. 18:30 "Po kilka godzin szukamy miejsc dla pacjentów z koronawirusem". Dyrektor USK apeluje o poprawę koordynacji działań - Koordynacja w przekazywaniu zakażonych koronawirusem pacjentów do covidowych szpitali jest na bardzo słabym poziomie - ocenia dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2020-10-23, godz. 18:00 W Namysłowie stanie nowa Nike odlana z brązu. Mimo ostatnich remontów, pomnik rozpada się 200 tysięcy złotych będzie kosztować nowy pomnik Nike w centrum Namysłowa. Odlana z brązu rzeźba zastąpi prawie 5,5-metrowy betonowy monument, który po… » więcej 2020-10-23, godz. 17:30 Opolska Lewica będzie protestować przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o aborcji eugenicznej 'To barbarzyńska sytuacja i wyrok na kobiety' - mówiono podczas konferencji prasowej Lewicy, którą zorganizowano przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w… » więcej 2020-10-23, godz. 17:30 W Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich uruchomiono oddział zakaźny. Przyjęto 19 pacjentów. "To było ogromne… W Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich uruchomiono oddział zakaźny z 25 łóżkami dla pacjentów zakażonych koronawirusem. » więcej 2020-10-23, godz. 16:30 Straż Graniczna kontroluje legalność pobytu cudzoziemców. Także na Opolszczyźnie W minionym tygodniu funkcjonariusze placówek Straży Granicznej w Bielsku-Białej, Rudzie Śląskiej i Opolu, w wyniku kontroli legalności pobytu przeprowadzonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***