Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-03, 10:45 Autor: Roman Juranek/IAR

Narodowe Święto Trzeciego Maja w Opolu. Uroczystości skromne z powodu pandemii koronawirusa

Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Dziś (03.05) wspominamy 229. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.
Uroczyste podniesienie flagi rozpoczęło obchody święta Konstytucji 3 maja w stolicy województwa. Wojewoda opolski Adrian Czubak zwrócił się do zgromadzonych uczestników uroczystości podkreślając dumę z twórców pierwszej takiej ustawy w Europie.

- W tym uroczystym i ważnym dniu dla polskiej historii spotykamy się w innych okolicznościach. Nie dane nam jest w tym roku w sposób godny, w pełni uroczysty przeprowadzić tego święta, ale w sposób bardzo symboliczny. Symboliczny, gdzie podczas uroczystego podniesienia flagi państwowej, w sposób dumny, heroiczny i wdzięczny wspominamy wielkich bohaterów, bohaterów Konstytucji 3 maja, dla których najważniejsza była zmiana Rzeczypospolitej, aby następne pokolenia żyły w wolnym, pięknym kraju i te wartości nie zmieniły się do roku 2020.

O godzinie 09:00 w opolskiej katedrze odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny. O 10.00 zaplanowano uroczystości na Górze św. Anny przy Pomniku Czynu Powstańczego. W majówkę przypada bowiem także 99. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

229 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalono Konstytucję 3 maja. Była to pierwsza w Europie oraz druga na świecie ustawa zasadnicza. Ograniczała demokrację szlachecką, wprowadzała monarchię dziedziczną oraz brała chłopów pod opiekę państwa.

Prace nad Konstytucją trwały kilkanaście miesięcy, część w nich odbywała się w tajemnicy. Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie profesor Wojciech Fałkowski powiedział, że na przeszkodzie uchwaleniu Konstytucji stał opór części posłów Sejmu Czteroletniego.

Poniżej rozmowa Magdaleny Ogórek z prof. Wojciechem Fałkowskim, dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie przechowywana jest faksymile konstytucji.
Podniesienie flagi
Adrian Czubak (całe przemówienie)
Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Fałkowskim

Wiadomości z regionu

2022-01-23, godz. 20:35 Remont sali obsługi klientów ZUS w Opolu. Petenci są kierowani na pierwsze piętro i poziom minus jeden Rozpoczął się remont sali obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Klienci są przyjmowani w pomieszczeniach zastępczych, ale modernizacja… » więcej 2022-01-23, godz. 19:40 Raport dnia. 1036 nowych infekcji w regionie, w kraju ponad 34 tys. [INFOGRAFIKA] 1036 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (23.01) o 34 088 nowych infekcjach i śmierci 25 zakażonych… » więcej 2022-01-23, godz. 19:30 Maseczki dla zapominalskich. Nyski PKS pomaga pasażerom chronić się przed koronawirusem Pasażerowie, którzy zapomnieli maseczek, mogą otrzymać je od kierowców autobusów należących do nyskiego PKS-u. » więcej 2022-01-23, godz. 19:00 Politechnika Opolska: nowe stanowisko do wypożyczania i zwrotów książek. ''Nasi studenci są zachwyceni'' Studenci Politechniki Opolskiej mogą już korzystać z samodzielnego stanowiska do wypożyczania i zwrotów książek. To nowość w uczelnianej bibliotece, która… » więcej 2022-01-23, godz. 17:00 PKP rozpoczęły kolejną akcję społeczną ''Bezpieczny Przejazd''. Ma zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł i wjeżdżanie pod opadające rogatki - to główne powody zdarzeń na przejazdach kolejowych, spowodowanych przez… » więcej 2022-01-23, godz. 15:52 Samochód dachował i wpadł do rzeki w gminie Zębowice, a w Kluczborku mężczyzna wpadł do Młynówki Dwie interwencje dotyczące płytkich rzek odnotowali wczesnym popołudniem strażacy na Opolszczyźnie. Nie ma rannych. » więcej 2022-01-23, godz. 15:00 Trzy nowe kierunki studiów chce uruchomić PWSZ w Nysie Władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie przygotowują się do nowego roku akademickiego. Uczelnia chce poszerzyć ofertę studiów magisterskic… » więcej 2022-01-23, godz. 15:00 Więcej pasażerów i kursów. MZK w Opolu podsumował 2021 rok MZK w Opolu podsumowuje miniony rok. Był on bardzo intensywny i wymagający. Oprócz przygotowań pod elektryfikację taboru czy organizacji dni otwartych zajezdni… » więcej 2022-01-23, godz. 13:10 Ferie 2022. Prawie 200 form wypoczynku zarejestrowanych w Kuratorium Oświaty w Opolu Na tydzień przed feriami Kuratorium Oświaty w Opolu zarejestrowało 186 form wypoczynku dla 6242 uczestników. Przypomnijmy, według wytycznych GIS i Ministerstwa… » więcej 2022-01-23, godz. 13:00 Szkoła podstawowa w Gorzowie Śląskim będzie mieć łącznik z halą sportową? Gmina szuka pieniędzy Do budowy łącznika między Publiczną Szkołą Podstawową w Gorzowie Śląskim a halą sportową przygotowuje się tamtejszy magistrat. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »