Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-03, 10:45 Autor: Roman Juranek/IAR

Narodowe Święto Trzeciego Maja w Opolu. Uroczystości skromne z powodu pandemii koronawirusa

Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości Konstytucji 3 maja w Opolu [fot. Paweł Konieczny]
Dziś (03.05) wspominamy 229. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.
Uroczyste podniesienie flagi rozpoczęło obchody święta Konstytucji 3 maja w stolicy województwa. Wojewoda opolski Adrian Czubak zwrócił się do zgromadzonych uczestników uroczystości podkreślając dumę z twórców pierwszej takiej ustawy w Europie.

- W tym uroczystym i ważnym dniu dla polskiej historii spotykamy się w innych okolicznościach. Nie dane nam jest w tym roku w sposób godny, w pełni uroczysty przeprowadzić tego święta, ale w sposób bardzo symboliczny. Symboliczny, gdzie podczas uroczystego podniesienia flagi państwowej, w sposób dumny, heroiczny i wdzięczny wspominamy wielkich bohaterów, bohaterów Konstytucji 3 maja, dla których najważniejsza była zmiana Rzeczypospolitej, aby następne pokolenia żyły w wolnym, pięknym kraju i te wartości nie zmieniły się do roku 2020.

O godzinie 09:00 w opolskiej katedrze odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny. O 10.00 zaplanowano uroczystości na Górze św. Anny przy Pomniku Czynu Powstańczego. W majówkę przypada bowiem także 99. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

229 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalono Konstytucję 3 maja. Była to pierwsza w Europie oraz druga na świecie ustawa zasadnicza. Ograniczała demokrację szlachecką, wprowadzała monarchię dziedziczną oraz brała chłopów pod opiekę państwa.

Prace nad Konstytucją trwały kilkanaście miesięcy, część w nich odbywała się w tajemnicy. Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie profesor Wojciech Fałkowski powiedział, że na przeszkodzie uchwaleniu Konstytucji stał opór części posłów Sejmu Czteroletniego.

Poniżej rozmowa Magdaleny Ogórek z prof. Wojciechem Fałkowskim, dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie przechowywana jest faksymile konstytucji.
Podniesienie flagi
Adrian Czubak (całe przemówienie)
Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Fałkowskim

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 17:00 Polska Cerekiew: po tym, jak woda wlała się do sali ślubów, gmina chce wybudować zadaszenie dziedzińca starego p… Zabytkowemu pałacowi w Polskiej Cerekwi zagraża woda. Nie chodzi o lokalne podtopienia, ale wody opadowe. Zbudowany na planie kwadratu budynek ma otwarty dziedziniec… » więcej 2021-07-26, godz. 16:30 Kąpielisko w Lewinie Brzeskim znów otwarte. Poziom drobnoustrojów w wodzie wrócił do bezpiecznego poziomu Kąpielisko w Lewinie Brzeskim ponownie otwarte. Ostatnie badanie jakości wody wykazało, że spełnia ona wszystkie parametry niezbędne do bezpiecznej kąp… » więcej 2021-07-26, godz. 15:33 Nietypowa kolizja na Krapkowickiej w Opolu. Kamper uderzył w wiadukt kolejowy Dziś (26.07) około 13.35 na ulicy Krapkowickiej 65-letni kierujący nowym kamperem próbował przejechać pod wiaduktem kolejowym. » więcej 2021-07-26, godz. 14:38 Namysłowianie dłużej poczekają na nowy pomnik Nike. "Wykonawca rzeźby popełnił błąd" Namysłowska Nike wróciła do miasta. Nowa rzeźba odlana z brązu nie gościła jednak zbyt długo na Placu Wolności, ponieważ okazało się, że znacznie… » więcej 2021-07-26, godz. 14:00 Coraz mniej mieszkańców powiatu nyskiego szczepi się przeciw COVID-19. "Mała liczba nowych zakażeń daje złudne poczucie… Spada zainteresowanie szczepieniami w powiecie nyskim. Władze powiatu zachęcają mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia, jakie niesie ze sobą koron… » więcej 2021-07-26, godz. 13:57 Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie w tarapatach Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie, która utknęła w zbiorniku retencyjnym na terenie jednej z firm w Opolu. Ze względu na strome podejście ptaki nie… » więcej 2021-07-26, godz. 12:35 24-letni kędzierzynianin zaginął w Tatrach 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla zaginął w Tatrach. Wybrał się w góry 15 lipca. Był w rejonie doliny Białej Wody, skąd w weekend wrócił… » więcej 2021-07-26, godz. 11:58 Coraz więcej pożarów na polach - to efekt żniw i pogody Żniwa w pełni i coraz częściej dochodzi do pożarów zboża na pniu. Brak opadów, wysokie temperatury i mocne wiatry sprawiają, że ogień szybko się rozprzestrzenia… » więcej 2021-07-26, godz. 11:01 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 70 nowych zachorowań na COVID-19. W regionie zakaziła się jedna osoba [INF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 74 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o jednym na Opolszczyźnie. W kraju nie odnotowano zgonów spowodowanych COVID-19… » więcej 2021-07-26, godz. 10:29 Jest nowe ostrzeżenie służb meteo. Popołudnie i noc mogą być burzowe Burze z gradem zapowiadają służby meteo na poniedziałkowe popołudnie. Mamy ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich powiatów naszego województwa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »