Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-16, 18:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Koronawirus: W całym województwie przygotowano miejsca pod kwarantannę

Koronawirus [fot. Pixabay]
Koronawirus [fot. Pixabay]
Zgodnie z wytycznymi wojewody opolskiego Adriana Czubaka na terenie wszystkich powiatów organizowane są miejsca do kwarantanny osób, które mogą być zagrożone zarażeniem koronawirusem. To miejsca, które możemy określić mianem „szybkiego reagowania”, ponieważ według wytycznych mają być one przygotowane do przyjęcia i odizolowania osób w ciągu doby.
Miasto Opole i powiat opolski, zgodnie z zaleceniami, zabezpieczyły łącznie 600 miejsc. Na ewentualne przyjęcie osób pod kwarantannę starostwo opolskiego przygotowało ośrodek w Suchym Borze.

- Mamy tam ponad 80 miejsc – mówi Krzysztof Wysdak, członek zarządu powiatu opolskiego. - To jest ośrodek, który zapewnia w każdym pokoju jeden węzeł sanitarny. Czyli człowiek, który został poddany kwarantannie nie będzie się musiał kontaktować z pozostałymi mieszkańcami. To jest ośrodek, który na co dzień działał jako ośrodek wypoczynkowy.

Na terenie powiatu brzeskiego utworzono 150 miejsc w trzech ośrodkach – na terenie gminy Grodków, gminy Lubsza i w Brzegu. Z kolei powiat kluczborski na kwarantannę może już przyjąć 50 osób.

- Przystosowany do tego jest internat wojewódzkiego kampusu sportowo-rekreacyjnego „Stobrawa" - informuje Mirosław Birecki, starosta kluczborski. - Tam spełnione są wszystkie kryteria, które wymagane są dla miejsc kwarantanny. Przede wszystkim pokoje są wyposażone w węzeł sanitarny. Nie każdy powiat ma obiekty, które spełniają te kryteria. Jeśli sytuacja się pogorszy, to będziemy szukać innych miejsc. Mamy jeszcze ośrodek wypoczynkowy w Bąkowie.

- Utworzenie takich miejsc będzie służyło osobom, które z różnych względów nie mają, gdzie odbyć kwarantanny - tłumaczy Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy wojewody opolskiego. - Te osoby, które przekraczają granice, mogą być kierowane do takiego miejsca. Często warunki lokalowe nie pozwalają na to, żeby tę kwarantannę odbyć, bo na przykład są małe dzieci, czy też osoby starsze w domu.

Dla powiatu krapkowickiego miejscem kwarantanny jest ośrodek w Mosznej, dla strzeleckiego - dom pielgrzyma na Górze św. Anny.

Starostowie miejsca na kwarantannę jedynie rekomendują. Ostateczną decyzję co do ich ewentualnego wykorzystania podejmie wojewoda wraz ze służbami sanitarnymi.
Krzysztof Wysdak
Mirosław Birecki
Martyna Kolemba-Gaschka

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W niedzielę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej 2021-09-23, godz. 21:20 Kędzierzyn-Koźle: chcesz dostać mieszkanie komunalne? Wyremontuj je Ruszył projekt „Mieszkanie do remontu-urządź się po swojemu” w Kędzierzynie-Koźlu. Są to przestronne i wolne powierzchnie, które tylko czekają na… » więcej 2021-09-23, godz. 20:10 Raport dnia: prawie tysiąc zakażeń koronawirusem w kraju, rusza rejestracja na szczepienie trzecią dawką [INFOGRA… 20 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (23.09) o 974 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-09-23, godz. 19:45 W Nysie powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik W Nysie powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik. Miasto znalazło się w gronie 32 wybranych miejscowości, a w staraniach pomógł poseł Kamil Bortniczuk. Taką… » więcej 2021-09-23, godz. 18:20 Do SzPiK-u przesiąknięci... zawodowstwem. W Kędzierzynie-Koźlu powstał Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery powstał w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to miejsce, gdzie uczniowie będą mogli spotykać się z pracodawcami, ale i doradcami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »