Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-16, 17:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Szpitale w regionie wznawiają planowe przyjęcia i zabiegi. "Ocena ryzyka musi być bardzo szczegółowa"

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. archiwum USK]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. archiwum USK]
17 szpitali w regionie wznawia planowe zabiegi i przyjęcia pacjentów. Taką decyzję podjął wojewoda opolski Adrian Czubak.
Nie oznacza to, że wyznaczone lecznice będą funkcjonowały, tak jak przed ogłoszeniem w całym kraju stanu zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Funduszu Zdrowia udzielane świadczenia muszą być ograniczone do niezbędnego minimum.

- Nie wstrzymujemy kategorycznie przyjęć, a z drugiej strony za wszelką cenę nie będziemy ich też prowadzić. Będziemy musieli szczegółowo ocenić stan pacjenta i ryzyko jego zdrowia po zabiegu – informuje Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

- Chodzi o ryzyko, że po ciężkim zabiegu nie będzie na przykład, gdzie położyć pacjenta. My przygotowujemy Oddział Intensywnej Terapii na wypadek pacjentów, którzy mają zaostrzenie przebiegu zakażenia koronawirusem. Jesteśmy świadomi tego, że mając oddział zakaźny, to w pierwszej kolejności tacy pacjenci z zaostrzeniem trafią na intensywną terapię do naszego szpitala. Jesteśmy na to przygotowani.

- Będziemy działać godnie z zaleceniami – mówi Małgorzata Lis-Skupińska, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Będziemy ograniczać do niezbędnego minimum udzielanie planowych świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych, w tym też rehabilitacji. Chodzi o minimalizację ryzyka transmisji infekcji. Każdorazowo przy podejmowaniu decyzji będziemy brali pod uwagę bezpieczeństwo naszych pracowników i pacjentów.

Jak informują służby urzędu wojewódzkiego dziś (16.03) szpital w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął działanie jako placówka zakaźna, która będzie przyjmowała jedynie pacjentów z zakażeniem koronawirusem oraz z podejrzeniem zakażenia.
Renata Ruman-Dzido
Małgorzata Lis-Skupińska

Wiadomości z regionu

2021-09-23, godz. 07:30 Kierowcy ciężarówek mają ostatnie dni, żeby przestawić się na e-TOLL. Nowy system wejdzie w życie na opolskim odcinku… Coraz mniej czasu do wyłączenia systemu viaTOLL. Od początku października za przejazd ciężarówek na drogach płatnych będzie można rozliczać się wyłącznie… » więcej 2021-09-23, godz. 06:00 Opole: mieszkańcy mogą zadecydować, co będzie zrobione w mieście. Rusza głosowanie w VIII edycji Budżetu Obywat… O północy (z środy na czwartek 23/24.09) ruszyło głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Oddać swój głos może każdy, kto mieszka w stolicy… » więcej 2021-09-22, godz. 21:15 Raport dnia. Ponad 100 uczniów z Opola trafiło na kwarantannę. W całej Polsce zaraziło się blisko 900 osób, jest… 12 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (22.09) o 882 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-09-22, godz. 21:00 Walce: urzędnicy i mieszkańcy wspólnie chcą stworzyć strategię rozwoju gminy Gdzie mają być tereny inwestycyjne? Czy trzeba budować nowe przedszkole, a może bardziej potrzebny jest ośrodek rehabilitacji albo świetlica wiejska? Odpowiedzi… » więcej 2021-09-22, godz. 19:30 5 lat pozbawienia wolności za dotkliwe pobicie w Kluczborku. Sprawca ma zapłacić 25 tysięcy złotych zadośćuczyn… Na pięć lat pozbawienia wolności skazał dziś (22.09) Sąd Okręgowy w Opolu Dariusza L. za pobicie i ciężkie uszkodzenie ciała Krzysztofa K. w Kluczbo… » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Kolejny odcinek DW 494 w kierunku Częstochowy doczekał się remontu. Chodzi o kilometr w Borkach Małych Mniej niż 70 dni ma firma Remost z Olesna na przebudowę kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 494 w Borkach Małych. » więcej 2021-09-22, godz. 18:30 Szpachelki i pędzle poszły w ruch. W Opolu przy kościele "na górce" powstaje fresk Na ścianie wzdłuż pasażu przy kościele 'na górce' w Opolu powstaje fresk tworzony klasyczną techniką z czasów Michała Anioła. Wszystko za sprawą międzynarodowego… » więcej 2021-09-22, godz. 18:00 Ruchliwe skrzyżowanie przy hali sportowej w Zawadzkiem zostanie doświetlone. Ma to poprawić bezpieczeństwo Jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań na drodze wojewódzkiej 901 w Zawadzkiem niedługo będzie doświetlone. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo przede wszystkich… » więcej 2021-09-22, godz. 17:00 Czy mieszkaniec Pawłowiczek groził śmiercią ukraińskiemu małżeństwu? Poszło o mycie schodów, w sądzie ruszył… W opolskim sądzie okręgowym ruszył proces Zbigniewa B. oskarżonego o kierowanie gróźb wobec obywateli Ukrainy. Mężczyzna zamieszkały w Pawłowiczkach… » więcej 2021-09-22, godz. 15:50 Urząd w Strzeleczkach w remoncie Z prawie dwuletnim opóźnieniem rozpoczął się ostatni etap remontu urzędu gminy w Strzeleczkach. Inwestycja była planowana na początek roku 2020, ale pandemia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »