Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-30, 22:18 Autor: Daniel Klimczak

Namysłowski szpital z nowym respiratorem. W zakupie pomogły Zakłady Azotowe Kędzierzyn

Szpital w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Szpital w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Szpital w Namysłowie wzbogacił się o nowy sprzęt. Dzięki transportowemu respiratorowi pacjenci zyskali większe bezpieczeństwo w przypadku między innymi nagłego zawału serca.
Urządzenie będzie trzecim respiratorem wykorzystywanym przez lecznicę. Jak zauważa Bogusław Bzowski, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii, placówka bardzo potrzebowała tego urządzenia.

- W naszym szpitalu nie ma oddziału intensywnej opieki medycznej. Na stanie były 2 respiratory z tym, że jeden jest na bloku operacyjnym, który stacjonarnie musi tutaj być. Drugi respirator jest na oddziale wewnętrznym. Nie zawsze można go użyć, gdy na przykład jest już zajęty. Ten respirator, który w tej chwili dostaliśmy, można w każdej chwili przemieścić w każdy punkt szpitala - wyjaśnia.

Respirator może być stosowany do ratowania zarówno dorosłych, jak i dzieci. To maszyna, która między innymi pomaga pacjentom oddychać, a także monitoruje niektóre funkcje życiowe.

Ceny zakupionego przez lecznicę sprzętu mogą wynosić nawet 20 tysięcy złotych. Jak jednak wskazuje Wojciech Próchnicki, dyrektor do spraw administracyjnych Namysłowskiego Centrum Zdrowia, szpitalowi udało się zmieścić w połowie tej kwoty.

- Udało nam się pozyskać, powiedzmy, troszkę lepszy, z różnych przyczyn, respirator, który jest troszkę droższy, ale dostaliśmy pewnego rodzaju upust i mogliśmy się zmieścić w tej kwocie - tłumaczy.

Oprócz warunków szpitalnych, urządzenie może być wykorzystywane także podczas transportu pacjentów.

Dodajmy, że w zakupie respiratora pomogły Zakłady Azotowe Kędzierzyn, które przekazały na ten cel 10 tysięcy złotych.
Bogusław Bzowski
Wojciech Próchnicki

Wiadomości z regionu

2021-11-30, godz. 19:15 Od środy odcinek krajowej "41" między Nysą a Prudnikiem będzie drogą jednokierunkową Na drodze krajowej 41 Nysa - Prudnik od jutra (01.12) wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Zmiana ma związek z remontem, który będzie prowadzony między… » więcej 2021-11-30, godz. 18:15 Duża liczba odwoływanych egzaminów na prawo jazdy. "Na szczęście kandydaci mają odpowiedzialne podejście" Czwarta fala pandemii ma wpływ na codzienne funkcjonowanie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 Odśnieżanie dróg w Opolu według kontrolerów z RIO. Wykazano nieprawidłowości Naruszenie przepisów prawa zamówień publicznych i brak właściwego nadzoru nad wydatkowaniem pieniędzy w zakresie odśnieżania dróg w Opolu. To ustalenia… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 W Niemodlinie nie będzie już przychodni dyżurującej w trybie nocnej i świątecznej pomocy Od jutra (1.12) Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medyk” w Niemodlinie, przy ul. Zamkowej 4 nie będzie udzielał już świadczeń nocnej i świątecznej… » więcej 2021-11-30, godz. 17:30 Mieszkańcy naszego regionu czekają zmiany w sposobie ogrzewania. Urząd marszałkowski chce zlikwidować wszystkie "… Za 6 lat w każdym gospodarstwie domowym ma być ekologiczne źródło ciepła. Tak zwane kopciuchy powinny zniknąć. Taki jest plan samorządu województwa opolskiego… » więcej 2021-11-30, godz. 17:05 Opolski ratusz informuje o kolejnych 181 uczniach objętych kwarantanną. W całości zdalnie pracuje PSP nr 33 w Opolu Urząd Miasta w Opolu informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w ośmiu szkołach i przedszkolach w stolicy regionu. Zakażonych jest 7 uczniów… » więcej 2021-11-30, godz. 16:30 "Prokurator" wyłudził 30 tys. od seniorki. Policja: nigdy nie prosimy o przekazanie pieniędzy Po raz kolejny oszuści wykorzystali starszą osobę. 71-latka z Kędzierzyna-Koźla straciła 30 tys. zł. Myślała, że pomaga prokuratorowi złapać złodziei… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Urzędnik bez urzędu, czyli jak radzą sobie w Murowie... a właściwie w Zagwiździu. Informatyk pracuje "pod pryszn… Życie urzędnika często nie jest usłane różami. A urzędnika, który nie ma urzędu to już w ogóle. Tak jest w przypadku pracowników magistratu w Murowie… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Koronawirus w szkole lub przedszkolu, rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. ZUS przypomina zasady Ubezpieczony rodzic może korzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko chore lub objęte kwarantanną. Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli musi… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Miał pomóc w walce ze smogiem, jednak nie może wzbić się w powietrze. Dron namysłowskiej straży miejskiej uległ… Namysłowska straż miejska od ponad miesiąca nie może kontrolować dymu, który wydobywa się z kominów miejscowych budynków. Dron, który miał pomóc w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »