Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-30, 22:18 Autor: Daniel Klimczak

Namysłowski szpital z nowym respiratorem. W zakupie pomogły Zakłady Azotowe Kędzierzyn

Szpital w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Szpital w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Szpital w Namysłowie wzbogacił się o nowy sprzęt. Dzięki transportowemu respiratorowi pacjenci zyskali większe bezpieczeństwo w przypadku między innymi nagłego zawału serca.
Urządzenie będzie trzecim respiratorem wykorzystywanym przez lecznicę. Jak zauważa Bogusław Bzowski, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii, placówka bardzo potrzebowała tego urządzenia.

- W naszym szpitalu nie ma oddziału intensywnej opieki medycznej. Na stanie były 2 respiratory z tym, że jeden jest na bloku operacyjnym, który stacjonarnie musi tutaj być. Drugi respirator jest na oddziale wewnętrznym. Nie zawsze można go użyć, gdy na przykład jest już zajęty. Ten respirator, który w tej chwili dostaliśmy, można w każdej chwili przemieścić w każdy punkt szpitala - wyjaśnia.

Respirator może być stosowany do ratowania zarówno dorosłych, jak i dzieci. To maszyna, która między innymi pomaga pacjentom oddychać, a także monitoruje niektóre funkcje życiowe.

Ceny zakupionego przez lecznicę sprzętu mogą wynosić nawet 20 tysięcy złotych. Jak jednak wskazuje Wojciech Próchnicki, dyrektor do spraw administracyjnych Namysłowskiego Centrum Zdrowia, szpitalowi udało się zmieścić w połowie tej kwoty.

- Udało nam się pozyskać, powiedzmy, troszkę lepszy, z różnych przyczyn, respirator, który jest troszkę droższy, ale dostaliśmy pewnego rodzaju upust i mogliśmy się zmieścić w tej kwocie - tłumaczy.

Oprócz warunków szpitalnych, urządzenie może być wykorzystywane także podczas transportu pacjentów.

Dodajmy, że w zakupie respiratora pomogły Zakłady Azotowe Kędzierzyn, które przekazały na ten cel 10 tysięcy złotych.
Bogusław Bzowski
Wojciech Próchnicki

Wiadomości z regionu

2021-06-20, godz. 21:30 Raport dnia. 133 zakażenia i 5 zgonów w całej Polsce. Liczba w pełni zaszczepionych Polaków przekroczyła 11 mili… 3 osoby zaraziły się minionej doby koronawirusem w województwie opolskim. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 133 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci 5… » więcej 2021-06-20, godz. 20:45 Wąż wpełzł do domu jednorodzinnego w Maciejowie. Interweniowała straż pożarna 'Wąż wpełzł do domu' - zgłoszenie o takiej treści wpłynęło po godz. 19 do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu od mieszkańców… » więcej 2021-06-20, godz. 19:30 Sztuka cyrkowa ma się całkiem dobrze. Udowodnili to młodzi uczestnicy festiwalu w Dobrzeniu Wielkim Ponad 100 osób wzięło udział w 12. Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Sztuki Cyrkowej 'Magia Cyrku' w Dobrzeniu Wielkim. Imprezę zorganizowano… » więcej 2021-06-20, godz. 18:00 Zdrowa żywność, orzeźwiające napoje, wegańskie lody i prelekcje. Taki był III Festiwal Wege w Opolu 26 stoisk można było zobaczyć na tegorocznym Festiwalu Wege w Opolu. Trzecią edycję imprezy zorganizowano w Talentowni przy ulicy Barlickiego. » więcej 2021-06-20, godz. 17:30 Powiększyła się rodzina tamaryn cesarskich w opolskim zoo. Młode są na razie noszone na grzbiecie ojca i starszego… Bliźnięta tamaryny cesarskiej urodziły się w opolskim zoo. Tym samym rodzina tych małp powiększyła się do 9 osobników. » więcej 2021-06-20, godz. 17:20 Trzy razy opolscy strażacy wyjeżdżali dziś do akcji ratunkowych nad wodą. Jednej osoby nie udało się uratować Do trzech groźnych sytuacji doszło dzisiaj (20.06) na akwenach województwa opolskiego. Przed 14:40 strażacy otrzymali informację, że na kąpielisku Bolko… » więcej 2021-06-20, godz. 17:00 Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z kolejnymi szkołami technicznymi. Zajęcia na uczelni mają zachęcić… Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego… » więcej 2021-06-20, godz. 15:40 Agnieszka Bachowska ma poparcie PiS w wyborach na burmistrza Gorzowa Śląskiego. Priorytetem budowa zbiornika retency… Pomysł na rozwój gminy Gorzów Śląski przedstawiła dzisiaj (20.06) na konferencji prasowej Agnieszka Bachowska. To jedna z pięciu osób ubiegających się… » więcej 2021-06-20, godz. 13:15 Dom Kultury w Dobrzeniu Wielkim oficjalnie otwarty po remoncie. Prace miały wpływ na wygląd placówki oraz komfort korzystania… Zakończył się remont domu kultury w Dobrzeniu Wielkim. Za ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych w budynku powstałym w latach 70. ubiegłego stulecia wykonano… » więcej 2021-06-20, godz. 12:55 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady. Wypadek także na DK40 [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na autostradzie A4. Na 237 km w kierunku Wrocławia - na wysokości Prószkowa - doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Jedna osoba została … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »