Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-11, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

Radny PO Przemysław Pospieszyński adminem strony hejtującej prezydenta Opola? Komentarze opolskich polityków

komputer [fot. Flickr]
komputer [fot. Flickr]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Według informacji reporterów TVP 3 Opole jednym z administratorów strony Ośmiornica Wiśniewskiego, hejtującej działalność urzędującego prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego miał być radny Przemysław Pospieszyński, rzecznik opolskiej Platformy Obywatelskiej. Po awarii oprogramowania Facebooka strona „Ośmiornica Wiśniewskiego” zniknęła z sieci.
Prezydent Opola nie chciał wypowiadać się na temat. Odesłał nas do rzecznik.

- Wiadomości, które do nas dotarły są druzgocące. Przede wszystkim czekamy na wyjaśnienia samego pana Pospieszynskiego i jego stanowisko w tej sprawie - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

- Mogą być różne sytuacje. Pozostaje pytanie, czy ktoś się pod pana Pospieszynskiego nie podszył, dlatego mam nadzieję, że ta sprawa się niedługo wyjaśni. Na pewno będziemy tę sprawę dokładnie sprawdzać i analizować. Jeśli te wszystkie doniesienia, które są dla nas porażające wręcz, znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, będziemy reagować stanowczo, ale o szczegółach będziemy również informować.

Do tematu odnieśli się radni goszczący w Samorządowej Loży Radiowej Radia Opole. W gronie tym miał być Przemysław Pospieszyński. Potwierdził swoją obecność, ale do studia nie dotarł.

- Jeśli to prawda, to jest to wielka porażka, a takie zachowanie jest powodem do wstydu - mówi Piotr Mielec, miejski radny Opola z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. - Tutaj nie chodzi o to, że ktoś nie zgadza się z prezydentem, ale to są też próby naśmiewania się, ośmieszania, stawiania w złym świetle. Pewne teksty, które tam się pojawiały, epitety, którym towarzyszyły, wybiegają już bardzo daleko i tutaj można mówić nawet o złamaniu prawa.

Jolanta Kawecka, radna niezależna miasta Opola zauważa, że partie zatrudniają specjalne osoby z agencji PR-owskich, które prowadzą profile w mediach społecznościowych. - Jeżeli polityk sam majstruje przeciwko drugiemu politykowi w danym profilu to jest to hejt i nadaje się to do sądu - mówi.

- Jeśli bierze to na siebie firma, to wtedy firma idzie do sądu lub nie. Zresztą firma PR-owska może sobie pozwolić na ocenianie osoby publicznej. Ja na szczęście to wszystko już raz powiedziałam formacji Platformy Obywatelskiej. Bardzo się z tego cieszę, że się w porę wycofałam i nie muszę teraz zajmować stanowiska i być w środku.

- Mimo, że strona dotyczy prezydenta, wielokrotnie pojawiał się tam też mój wizerunek. Będę mocno rozczarowany, jeśli informacje o tym, że za tym stoi pan Przemysław się potwierdzą - mówi Marek Kawa, radny miasta Opola z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

- To powinna być nauczka dla wszystkich stron politycznych. Bo mógłbym np. teraz wykorzystać to i atakować moich adwersarzy z Platformy Obywatelskiej. Nie chcę tego czynić, myślę, że to jest dostateczna nauczka dla naszych oponentów, żeby jednak nie uciekać do tego typu metod.

- Styl prowadzenia tej strony i atakowania drugiego człowieka, już pomijając, że polityka był karygodny. Dyskutujmy, ale nie w taki sposób - mówi Małgorzata Stelnicka, zastępca prezydenta Opola. - Przykrywanie się pod profilem nie jest odpowiednim zachowaniem. Dyskutujmy, różnijmy się, bo na tym polega polityka, czy zarządzanie miastem, że mamy prawo się różnić i mieć własną ocenę. Ja się nie zdziwię, jeżeli pan prezydent zdecyduje się tutaj podjąć kroki prawne w zakresie tych informacji, które się pojawiły.

Szymon Godyla, radny wojewódzki z ramienia Nowoczesnej zwraca uwagę na to, że problemem obecnej polityki jest wzajemne obrażanie się, a "patohejt" wszedł na stałe do języka. - Obecnie jest bardzo dużo form przekazania swoich informacji, swojego światopoglądu, tego, jak widzimy rzeczywistość. Niestety internet daje tą anonimowość. Wydaje mi się, że trzeba iść w takim kierunki, żeby to zwalczać. Z drugiej strony, te funpage'e by nie powstawały, gdyby obywatele nie chcieli tego oglądać, komentować i udostępniać - wyjaśnia.

- W mojej wieloletniej karierze samorządowca nie spotkałem się dotąd z taką sytuacją. Wiem, że czasem człowiekowi brakuje odwagi cywilnej, żeby bezpośrednio prowadzić dialog - mówi Florian Ciecior, wójt gminy Chrząstowice, przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej. - A ten "dialog" właśnie się przesuwa w sferę anonimowości. I tu zaczyna się problem. A ja zauważam to, że to jest jakby coraz bardziej rozpowszechnione i niektórzy to akceptują.

Z radnym Przemysławem Pospieszyńskim nie udało nam się skontaktować.
Katarzyna Oborska-Marciniak
Piotr Mielec
Jolanta Kawecka
Marek Kawa
Małgorzata Stelnicka
Szymon Godyla
Florian Ciecior
Goście Samorządowej Loży Radiowej o ustaleniach dot. strony "Ośmiornica Wiśniewskiego", współadministrowanej przez radnego P. Pospieszyńskiego

Wiadomości z regionu

2021-08-05, godz. 21:10 Od początku sierpnia do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu przyjęto dwóch pacjentów z COVID-19 Od początku sierpnia do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu przyjęto dwóch zaledwie pacjentów z COVID-19. Obecnie w placówce hospitalizowanych jest sześć… » więcej 2021-08-05, godz. 21:00 Nyska PWSZ będzie szkolić przyszłych urzędników. Uczelnia zwiększa także zakres kształcenia na wydziale jazzu Nyska uczelnia rozszerza zakres swojej działalności. Wraz z nowym rokiem akademickim rozpocznie kształcenie na nowym kierunku, a także uruchomi studia II stopnia… » więcej 2021-08-05, godz. 20:20 IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne. Na Opolszczyźnie może spaść do 65 litrów wody na m2 Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia dla województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej… » więcej 2021-08-05, godz. 20:00 Areszt tymczasowy dla podejrzanego o włamanie do Tesco w Kędzierzynie-Koźlu. Mężczyzna odpowie w warunkach multir… 41-letni Rafał J. podejrzany o włamanie do remontowanego budynku Tesco przy ul. Głubczyckiej w Kędzierzynie-Koźlu trafił na trzy miesiące do tymczasowego… » więcej 2021-08-05, godz. 19:55 Raport dnia: blisko 180 nowych zakażeń w kraju, w tym 3 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono dzisiaj (05.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie poinformowało o 176 nowych infekcjach… » więcej 2021-08-05, godz. 18:20 Paczkowski Dom Kata musi przejść remont. Miasto szuka też pieniędzy na odbudowę ścieżki widokowej na szczycie dawnych… Paczków szykuje się do remontu Domu Kata. Miasto szuka także pieniędzy na odtworzenie ścieżki widokowej wiodącej po szczycie murów obronnych. » więcej 2021-08-05, godz. 18:15 "Most grozi zapadnięciem, nawet pod ciężarem człowieka". Żelazny most w Ozimku będzie miał nową nawierzchnię Zabytkowy żelazny most wiszący w Ozimku będzie ponownie remontowany. Chodzi o wymianę jego 'nawierzchni', czyli drewnianej dyliny. Takie zalecenie wydał po… » więcej 2021-08-05, godz. 17:10 Brali kredyty na swoich klientów? Po 10 latach śledztwa w sądzie ruszył proces pięciu oskarżonych Po 10 latach śledztwa ruszył proces pięciu osób oskarżonych o kradzież tożsamości i wyłudzenia kredytów, o których klienci nie mieli pojęcia. Według… » więcej 2021-08-05, godz. 17:00 Mieszkańcy Domecka zaniepokojeni mężczyzną, który w nocy pojawia się na posesjach. Chcą zgłosić sprawę polic… Nieproszony gość na prywatnych posesjach, a tym samym nocne szczekanie psów, które alarmują swoich domowników. Tak w skrócie wyglądała ubiegła noc w… » więcej 2021-08-05, godz. 15:20 Opolszczyzna na drodze pielgrzymów różnych diecezji. "Człowiek po pielgrzymce nie wraca do domu taki sam" Rozpoczął się sierpień, a wraz z nim sezon pielgrzymek na Jasną Górę. Przez Opolszczyznę przechodzą obecnie reprezentanci aż trzech diecezji: legnickiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »