Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-30, 07:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Nadchodzi zima, a to czas niezwykle niebezpieczny dla wykluczonych społecznie. Opolskie służby już przygotowują się do zapewnienia im pomocy

Opolskie służby przygotowują się do zimy i sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni [fot. KPP Namysłów]
Opolskie służby przygotowują się do zimy i sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni [fot. KPP Namysłów]
Noclegownie, ciepłe posiłki, wzmożona kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne i samotne. Nadchodzi zima, a to czas szczególnie niebezpieczny dla wykluczonych społecznie. Opolskie służby, już przygotowują się do zimy.
Przede wszystkim prowadzą weryfikację miejsc, gdzie mogą przebywać bezdomni.

- Dzięki takiemu rozpoznaniu, łatwiej będzie koordynować działania, które zabezpieczą ich życie - mówi Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu. - Znamy te punkty, gdzie osoby bezdomne się gromadzą, szczególnie w zimie. Mogą się one jednak zmieniać, dlatego co roku strażnicy miejscy dokonują oględzin, sprawdzenia i rozpoznania tych miejsc. To jest potrzebne, ponieważ łatwiej nam później kontrolować takie miejsca i sprawdzać, czy osoby bezdomne nie potrzebują pomocy.

Na terenie województwa opolskiego w poprzednim sezonie zimowym policja przeprowadziła 3.300 kontroli. Jej działania są ściśle skoordynowane z jednostkami samorządowymi.

- Musimy dysponować pełną informacją dotyczącą tego, jak i gdzie w danej gminie zorganizowana jest pomoc dla bezdomnych. Bo każda interwencja jest inna - zaznacza sierżant sztabowy Dariusz Świątczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Często nasza interwencja wobec osoby bezdomnej nie wiąże się z tym, że my taką osobę odwozimy w miejsce, gdzie będzie bezpieczna. Mam tu na myśli noclegownie. Czasami nie ma takiej potrzeby, czasami taka osoba nie wyraża chęci. Wówczas przekazujemy, gdzie taka osoba może uzyskać ciepły posiłek, czy ciepłą odzież.

Podczas mroźnych dni i nocy kluczowe są ciepły posiłek oraz możliwość noclegu w ogrzewanym pomieszczeniu. To zapewniają samorządy i organizacje - między innymi Caritas.

- My pomagamy przez cały rok, ale zima jest czasem szczególnym - informuje Artur Wilpert, koordynator programów pomocowych wobec osób bezdomnych w opolskim Caritasie. - W tej chwili pomoc żywnościowa, czyli stołówki są doskonale rozpracowane w śródmieściu Opola przez miasto i ojców Franciszkanów. Przez siedem dni w tygodniu pełna dostępność do posiłków, napojów i kanapek. My mając naszą misję garażową intensyfikujemy te działania przy łaźni na ul. Szpitalnej 3a. Tutaj mamy ich trzy razy w tygodniu.

Do zapewnienia bezpieczeństwa bezdomnym w dużej mierze możemy przyczynić się my sami. Informacje o osobach potrzebujących pomocy możemy przekazywać dzięki policyjnej mapie zagrożeń, czy pod numerami telefonów alarmowych - 112 oraz 986. Od tego roku specjalną infolinię uruchomi także Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które zgłoszenia będzie przyjmowało pod numerem 800 163 136.
Beata Szpakowska
sierżant sztabowy Dariusz Świątczak
Artur Wilpert

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 15:33 Nietypowa kolizja na Krapkowickiej w Opolu. Kamper uderzył w wiadukt kolejowy Dziś (26.07) około 13.35 na ulicy Krapkowickiej 65-letni kierujący nowym kamperem próbował przejechać pod wiaduktem kolejowym. » więcej 2021-07-26, godz. 14:38 Namysłowianie dłużej poczekają na nowy pomnik Nike. "Wykonawca rzeźby popełnił błąd" Namysłowska Nike wróciła do miasta. Nowa rzeźba odlana z brązu nie gościła jednak zbyt długo na Placu Wolności, ponieważ okazało się, że znacznie… » więcej 2021-07-26, godz. 14:00 Coraz mniej mieszkańców powiatu nyskiego szczepi się przeciw COVID-19. "Mała liczba nowych zakażeń daje złudne poczucie… Spada zainteresowanie szczepieniami w powiecie nyskim. Władze powiatu zachęcają mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia, jakie niesie ze sobą koron… » więcej 2021-07-26, godz. 13:57 Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie w tarapatach Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie, która utknęła w zbiorniku retencyjnym na terenie jednej z firm w Opolu. Ze względu na strome podejście ptaki nie… » więcej 2021-07-26, godz. 12:35 24-letni kędzierzynianin zaginął w Tatrach 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla zaginął w Tatrach. Wybrał się w góry 15 lipca. Był w rejonie doliny Białej Wody, skąd w weekend wrócił… » więcej 2021-07-26, godz. 11:58 Coraz więcej pożarów na polach - to efekt żniw i pogody Żniwa w pełni i coraz częściej dochodzi do pożarów zboża na pniu. Brak opadów, wysokie temperatury i mocne wiatry sprawiają, że ogień szybko się rozprzestrzenia… » więcej 2021-07-26, godz. 11:01 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 70 nowych zachorowań na COVID-19. W regionie zakaziła się jedna osoba [INF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 74 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o jednym na Opolszczyźnie. W kraju nie odnotowano zgonów spowodowanych COVID-19… » więcej 2021-07-26, godz. 10:29 Jest nowe ostrzeżenie służb meteo. Popołudnie i noc mogą być burzowe Burze z gradem zapowiadają służby meteo na poniedziałkowe popołudnie. Mamy ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich powiatów naszego województwa. » więcej 2021-07-26, godz. 10:05 2 policjanci z Kędzierzyna-Koźla wyróżnieni za poświęcenie dla innych. Uratowali kobietę, pod którą załamał… St. asp. Marek Jakubiec oraz sierż. Jakub Hencel z policji w Kędzierzynie-Koźlu zostali wyróżnieni odznaką im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia… » więcej 2021-07-26, godz. 08:53 Nowi pacjenci trafiają do szpitala tymczasowego w Opolu. "Coś się zaczyna zmieniać w otoczeniu" - Obecnie w opolskim szpitalu tymczasowym przebywa siedmiu pacjentów, w tym trzech na OIOM-ie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Dariusz Madera, dyrektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »