Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-10, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Wsparcie na różnych płaszczyznach. Edukacyjne plany samorządu województwa opolskiego

Konferencja samorządu województwa opolskiego dotycząca planów w edukacji [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja samorządu województwa opolskiego dotycząca planów w edukacji [fot. Mariusz Chałupnik]
Kursy, stypendia, rozwój szkolnictwa zawodowego, dotacje dla uczelni czy programy wsparcia dla szkół i przedszkoli. Samorząd województwa opolskiego przedstawił swój edukacyjny program na bieżący rok szkolny.
Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu będzie realizował kilkanaście zadań. W tym roku oferta trafi również do przedszkoli w ramach programu "Dwujęzyczna Opolszczyzna".

- Pomagamy na wielu płaszczyznach. Nie tylko metodycznego prowadzenia zajęć, ale również ze strony edukacyjnej i doposażenia placówek - zaznacza Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - Między innymi promujemy ochronę zdrowia. Nowa rzecz, którą będziemy realizować w tym roku, czyli uczulenie na to jak jesteśmy uzależnieni od środków nowoczesnej komunikacji. Uczymy dzieci programowania, a nauczycieli uczymy, jak dzieci uczyć tego programowania. Również nie zapominamy o tym co nazywa się "demokracja". Wchodzimy z nowym projektem do szkół. Tworzymy także wraz z WSZiA szkołę ćwiczeń w Kluczborku.

Jednym z najważniejszych zadań samorządu jest wsparcie szkolnictwa zawodowego. Na ten cel trafiło blisko 37 milionów złotych.

- Takiego wsparcia udzielamy już od kilka lat - informuje Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. - Powstały pracownie. Kończymy, finalizujemy ten projekt. On będzie teraz rozliczany, podsumowywany. Łącznie 10 partnerów z liderem, jakim jest samorząd województwa opolskiego, ten projekt jest realizowany.

- Nie jesteśmy organem prowadzącym dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale staramy się wykorzystać szansę, jaką dają nam fundusze europejskie, aby pomagać naszym szkołom w różnych poziomach edukacji - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Oddziaływań naszych edukacyjnych jest naprawdę bardzo dużo. Praktycznie w każdej sferze konkretnej szkolnej edukacji, ale również tam, gdzie młodzież nabywa dodatkowe kompetencje społeczne. Dla pasjonatów ekologii, przyrody, sportu i kultury mamy odpowiednie działania.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do opolskich placówek trafiło ponad 60 milionów złotych. 96 proc. pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej.
Lesław Tomczak
Monika Jurek
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2021-10-22, godz. 22:15 Sobotni zlot samochodów i motocykli w Wołczynie to kolejna okazja wsparcia chorego Antosia Dziaczuka Zlot samochodów i motocykli wszystkich marek zaplanowano w sobotę (23.10) w Wołczynie. » więcej 2021-10-22, godz. 21:30 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-22, godz. 21:15 Raport dnia: ponad 5700 nowych zakażeń w kraju i 84 w regionie [INFOGRAFIKA] 84 zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5706 nowych infekcjach… » więcej 2021-10-22, godz. 19:30 Więcej autobusów wyruszy w trasę. MZK Opole zwiększa liczbę kursów na cmentarz Dodatkowe autobusy na cmentarz już w ten weekend (23-24.10). MZK Opole na tydzień przed Wszystkich Świętych zapowiada więcej połączeń z największą nekropolią… » więcej 2021-10-22, godz. 19:00 Kilka sobót z bezpłatnym sprawdzeniem ustawienia świateł samochodowych. Pierwsza okazja już jutro 35 stacji diagnostycznych z całego województwa opolskiego włączyło się w ogólnopolską kampanię 'Twoje światła - nasze bezpieczeństwo'. Pierwszą odsłonę… » więcej 2021-10-22, godz. 18:51 "Chcemy przypomnieć, że dalej pamiętamy o prawach kobiet". Protest w Opolu rok po wydaniu orzeczenia TK ws. aborcji Rok po wydaniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji z powodu nieuleczalnych wad płodu kilkunastu przedstawicieli Lewicy, Nowej Lewicy, Federacji… » więcej 2021-10-22, godz. 18:15 Jeśli nie będzie anomalii pogodowych, to do końca roku centrum przesiadkowe Opole Wschodnie ma być gotowe. A co z wodami… Jeśli pogoda pozwoli, to do końca roku zakończy się przebudowa skrzyżowanie ulic Oleskiej z Batalionów w Chłopskich. Tak przewiduje nadzorujący budowę… » więcej 2021-10-22, godz. 16:01 Kolejni zasłużeni mieszkańcy regionu otrzymali medale i odznaczenia państwowe Kolejni zasłużeni mieszkańcy Opolszczyzny otrzymali odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości… » więcej 2021-10-22, godz. 15:41 Opole: remont Mostu Piastowskiego przyczynia się do korków. Mieszkańcy pytają, dlaczego prace jeszcze się nie zak… Nadal trwa wymiana nawierzchni na ciągach pieszo - rowerowych na Moście Piastowskim w Opolu. Przypomnijmy, że w związku z trwającym remontem piesi i rowerzyści… » więcej 2021-10-22, godz. 15:32 Zderzenie trzech osobówek w Kędzierzynie-Koźlu. Paraliż komunikacyjny na obwodnicy Trzy samochody osobowe zderzyły się ze sobą w godzinach szczytu w Kędzierzynie-Koźlu, o 14:30. Do wypadku doszło w okolicach ronda Milenijnego, co dodatkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »