Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-10, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Wsparcie na różnych płaszczyznach. Edukacyjne plany samorządu województwa opolskiego

Konferencja samorządu województwa opolskiego dotycząca planów w edukacji [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja samorządu województwa opolskiego dotycząca planów w edukacji [fot. Mariusz Chałupnik]
Kursy, stypendia, rozwój szkolnictwa zawodowego, dotacje dla uczelni czy programy wsparcia dla szkół i przedszkoli. Samorząd województwa opolskiego przedstawił swój edukacyjny program na bieżący rok szkolny.
Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu będzie realizował kilkanaście zadań. W tym roku oferta trafi również do przedszkoli w ramach programu "Dwujęzyczna Opolszczyzna".

- Pomagamy na wielu płaszczyznach. Nie tylko metodycznego prowadzenia zajęć, ale również ze strony edukacyjnej i doposażenia placówek - zaznacza Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - Między innymi promujemy ochronę zdrowia. Nowa rzecz, którą będziemy realizować w tym roku, czyli uczulenie na to jak jesteśmy uzależnieni od środków nowoczesnej komunikacji. Uczymy dzieci programowania, a nauczycieli uczymy, jak dzieci uczyć tego programowania. Również nie zapominamy o tym co nazywa się "demokracja". Wchodzimy z nowym projektem do szkół. Tworzymy także wraz z WSZiA szkołę ćwiczeń w Kluczborku.

Jednym z najważniejszych zadań samorządu jest wsparcie szkolnictwa zawodowego. Na ten cel trafiło blisko 37 milionów złotych.

- Takiego wsparcia udzielamy już od kilka lat - informuje Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. - Powstały pracownie. Kończymy, finalizujemy ten projekt. On będzie teraz rozliczany, podsumowywany. Łącznie 10 partnerów z liderem, jakim jest samorząd województwa opolskiego, ten projekt jest realizowany.

- Nie jesteśmy organem prowadzącym dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale staramy się wykorzystać szansę, jaką dają nam fundusze europejskie, aby pomagać naszym szkołom w różnych poziomach edukacji - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Oddziaływań naszych edukacyjnych jest naprawdę bardzo dużo. Praktycznie w każdej sferze konkretnej szkolnej edukacji, ale również tam, gdzie młodzież nabywa dodatkowe kompetencje społeczne. Dla pasjonatów ekologii, przyrody, sportu i kultury mamy odpowiednie działania.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do opolskich placówek trafiło ponad 60 milionów złotych. 96 proc. pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej.
Lesław Tomczak
Monika Jurek
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2020-12-04, godz. 12:30 Śląska Straż Graniczna szuka kandydatów do służby Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu planuje w przyszłym roku przyjąć w swoje szeregi 20 osób. Już teraz osoby zainteresowane służbą w formacji… » więcej 2020-12-04, godz. 12:15 Bez mszy, marszów i spotkań. "Biali" górnicy z Opolszczyzny świętują w domach Świętują, ale w domach. Mowa o górnikach, bo dzisiaj (4.12) jest ich święto. Co roku z okazji Barbórki odprawiano uroczyste msze święte, były marsze… » więcej 2020-12-04, godz. 11:40 Raport MZ: minionej doby w kraju zmarło 531 osób. Na Opolszczyźnie prawie 450 nowych przypadków COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 449 na Opolszczyźnie. Minionej doby w kraju zmarło 531 osób… » więcej 2020-12-04, godz. 10:30 Świąteczna iluminacja w Nysie. Trwa montaż miejskiej choinki, atrakcje przygotował także powiat Już dziś (04.12) ma nastąpić rozświetlenie świątecznej iluminacji Nysy. Na ulicach miasta pojawiły się prawie wszystkie zaplanowane ozdoby, a jedną z… » więcej 2020-12-04, godz. 10:00 Koła Gospodyń Wiejskich rozwijają się prężnie. Wspomaga je opolski ARiMR Współpraca rozpoczęła się w 2018 roku. Pomoc agencji w skali kraju to kwota 40 mln złotych. » więcej 2020-12-04, godz. 09:30 NFZ wypłaci 180 tysięcy złotych za nadwykonania dla fundacji DOM. Działalność organizacji nie będzie zagrożona Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym poinformowała, że opolski oddział NFZ wypłaci blisko 180 tysięcy złotych za tzw. nadwykonania… » więcej 2020-12-04, godz. 08:15 Niebezpieczny poranek na opolskich drogach. W Kotorzu Wielkim dachowało auto osobowe [AKTUALIZACJA] Wypadek na drodze powiatowej w Kotorzu Wielkim w gminie Turawa. Około godziny 07:30 na ulicy Opolskiej dachowało auto osobowe, którym do pracy jechał jeden… » więcej 2020-12-04, godz. 07:35 Dzisiaj Barbórka. Górnicze święto w cieniu pandemii koronawirusa 4 grudnia przypada Barbórka - górnicze święto, obchodzone od XIX wieku w dzień Świętej Barbary. Jest to uroczysty dzień nie tylko dla pracowników górnictwa… » więcej 2020-12-04, godz. 07:15 30 czujników będzie rejestrować jakość powietrza w Kluczborku i wszystkich sołectwach gminy Trwa montaż gminnego systemu monitorowania jakości powietrza w Kluczborku. » więcej 2020-12-04, godz. 06:45 Pandemia i długotrwała izolacja nasilają poczucie samotności, niepewność oraz społeczne zniechęcenie Coraz częściej mieszkańcy Opolszczyzny przyznają, że utrzymująca się pandemia koronawirusa, brak kontaktów społecznych i obostrzenia sanitarne sprzyjają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »