Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-03, 21:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kto odpowiada za likwidację SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu? Ciąg dalszy sporu z kampanią wyborczą w tle

Konferencja Janusza Kowalskiego [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Janusza Kowalskiego [fot.P.Wójtowicz]
Janusz Kowalski Renata Ruman-Dzido [fot.P.Wójtowicz]
Janusz Kowalski Renata Ruman-Dzido [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Słowo przeciw słowu - tak wygląda kolejna odsłona przedwyborczego sporu wokół przyszłości Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Kandydat PiS Janusz Kowalski zarzuca wicemarszałkowi Romanowi Kolkowi z KWW Mniejszość Niemiecka brak skutecznego działania w celu utrzymania SOR przy Katowickiej. Podczas konferencji tłumaczył, że gdy resort zdrowia podniósł wymogi dotyczące funkcjonowania takich oddziałów, to kandydat Mniejszości Niemieckiej nie zgłaszał uwag. Roman Kolek ripostuje, że to nie nieprawda. Podkreśla, że trudno zgłaszać uwagi, skoro zapisy, które utrudniają prowadzenie SOR-u zostały wprowadzone w ciągu jednego dnia.
Podczas spotkania z dziennikarzami, w którym udział wzięli przedstawiciele szpitala przy ul. Katowickiej tłumaczono, że po wejściu w życie nowych przepisów placówce brakuje lekarzy. Samorządowiec zapewniał, że wcześniej na ten temat rozmawiano z dyrekcją funduszu w Opolu, ale wsparcia nie było, a ponadto NFZ przystał na likwidację.

Fundusz w oświadczeniu zarzuca dyrekcji szpitala brak dobrej woli w prowadzeniu SOR-u. W piśmie, jakie otrzymaliśmy z Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu czytamy: Wypowiedź Pani Prezes Szpitala Wojewódzkiego, że „nie ma takich pieniędzy, za które lekarze zechcieliby pracować w SOR Szpitala Wojewódzkiego”, dyskredytuje menadżera ochrony zdrowia i wskazuje na z góry założone intencje zamknięcia SOR – w Szpitalu Wojewódzkim.

Według NFZ, szpital wojewódzki na świadczenia udzielane w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym od 1 lipca otrzymuje dziennie około 23 tys. zł.

- Wiecie, co można za to zrobić? Operację zaćmy, tylko spróbujcie sobie przyłożyć do oka i wyleczyć zaćmę. Nikt nie jest w stanie tego zrobić, nawet jeśli miałby 5 tysięcy złotych - argumentował marszałek Andrzej Buła, trzymając w ręce 2,5 tysiąca złotych.

Zdaniem Janusza Kowalskiego głównym winowajcą w tej sprawie jest Roman Kolek. Według dokumentów, które Kowalski otrzymał z resortu zdrowia, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie wcześniej nie zgłaszał uwag do rozporządzenia, które ogłoszono 27 czerwca. - To, że nie wziął udziału w konsultacjach, jest absolutnym dowodem niekompetencji tego człowieka. Żądam po raz kolejny, aby Roman Kolek został zwolniony z funkcji wicemarszałka regionu. Ten człowiek demoluje opolską służbę zdrowia.

Roman Kolek zarzucił kandydatowi PiS kłamstwo, przekonując, że zmiany, które zmuszają Szpital Wojewódzki do zamknięcia SOR weszły w życie w ciągu jednego dnia bez konsultacji. - Najważniejsza zmiana dotycząca prowadzenia oddziałów weszła w życie w nocy, czyli bez konsultowania, tak jak każdy akt prawny powinien być konsultowany.

Według rozporządzenia, które ogłoszono 27 czerwca, każdy pacjent, który trafi na SOR, musi być hospitalizowany w tym szpitalu. Przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego podkreślają, że nie mogą spełnić tych wymogów, ponieważ brakuje im lekarzy. Dodajmy, że na siedem SOR-ów, które do tej pory działały w regionie, zamiar likwidacji swojego oddziału zgłosił tylko Szpital Wojewódzki w Opolu.
Konferencja Janusza Kowalskiego
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza

Wiadomości z regionu

2021-01-25, godz. 14:20 Traktorzysta stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z drogi. Utrudnienia na obwodnicy Opola 32-letni kierowca traktora z dwoma przyczepami stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w sygnalizację świetlną. Do zdarzenia doszło około godziny 12:30… » więcej 2021-01-25, godz. 14:15 Kluczborski szpital ma nowy sprzęt za 4 miliony złotych. Jest między innymi nowy rentgen i aparat USG Nowy sprzęt medyczny o wartości 4 milionów złotych trafił do Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej 2021-01-25, godz. 14:00 Pijani kierowcy na drogach powiatu krapkowickiego Dwóch nietrzeźwych kierowców zatrzymali policjanci z krapkowickiej komendy. Mieszkańcy gmin Krapkowice i Zdzieszowice zdecydowali się na podwójnym gazie… » więcej 2021-01-25, godz. 13:06 Kilogramowy szczeniaczek w kontenerze na stare ubrania. Policja szuka sprawcy Miesięcznego szczeniaka ktoś wrzucił do kontenera na odzież przy ul. Stalmacha w Kędzierzynie-Koźlu. Piszczenie zwierzęcia usłyszała przypadkowa osoba… » więcej 2021-01-25, godz. 13:00 Policja i sanepid interweniowały w trakcie dyskoteki w Zawadzkiem Około 300 osób bawiło się na dyskotece w Zawadzkiem w nocy z soboty na niedzielę (23/24.01). Była to jedna z zabaw zorganizowanych w ramach działań tzw… » więcej 2021-01-25, godz. 12:10 W wieku 91 lat zmarł prof. Franciszek Kokot, światowej sławy internista, nefrolog, endokrynolog pochodzący z Olesna Profesor Franciszek Kokot był wybitnym internistą, nefrologiem, endokrynologiem i patofizjologiem. Zmarł w niedzielę (24.01) w wieku 91 lat. Pochodził z … » więcej 2021-01-25, godz. 12:00 Znęcał się nad rodziną i chciał wywieźć dziecko za granicę. Grozi mu 5 lat więzienia Miał znęcać się nad rodziną i groził, że wywiezie 5-miesięczne dziecko za granicę. Dzięki interwencji policjantów z Ozimka dziecko wróciło do matki… » więcej 2021-01-25, godz. 11:15 Robert Tistek z Kukiz'15 w Radiu Opole o szczepionce przeciw COVID-19 i pomocy dla przedsiębiorców w czasie lockdownu - W ulotkach o szczepionkach brakuje mi informacji o ich wpływie na osoby powyżej 55. roku życia. Poza tym, skupiliśmy się na szczepieniach, a brak działań… » więcej 2021-01-25, godz. 10:55 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2 419 nowych zakażeń koronawirusem. Na Opolszczyźnie zachorowało 45 osób, ale nie… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 419 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 45 na Opolszczyźnie. Minionej doby wykonano 19 945 testów na obecność… » więcej 2021-01-25, godz. 10:45 Pracownicy NFZ pomagają seniorom rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 Pracownicy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pomagają seniorom w rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. Można ich spotkać w pięciu przychodniach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »