Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-30, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Wirus RS niebezpieczny dla wcześniaków. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii ponownie uruchamia program lekowy

Opolskie wcześniaki [fot. Katarzyna Zawadzka]
Opolskie wcześniaki [fot. Katarzyna Zawadzka]
Od 1 października opolskie wcześniaki mogą ponownie skorzystać z programu lekowego "Profilaktyka zakażeń wirusem RS". Poradnia Neonatologiczna Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jest jedyną placówką w regionie, gdzie można skorzystać z immunoprofilaktyki w tym zakresie. Program będzie realizowany do końca kwietnia.
- Wirus RS jest szczególnie niebezpieczny dla wcześniaków, ponieważ powoduje infekcje układu oddechowego - mówi dr Małgorzata Gawor, kierownik Poradni Neonatologicznej Klinicznego Centrum w Opolu. - To najczęściej zaczyna się bardzo prozaicznie. Dziecko ma kaszel, katar. Taką charakterystyczną cechą tej infekcji jest to, że dziecko odkrztusza bardzo dużą ilość wydzieliny, może być również temperatura. Związane jest to najczęściej z tym, że dziecko ma niechęć do jedzenia.

Z programu mogą skorzystać wcześniaki, które urodziły się przed 33. tygodniem ciąży, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną i wcześniaki, które nie ukończyły jeszcze pół roku życia, a przeszły pomyślną kwalifikację.

Wirus RSV jest przenoszony drogą kropelkową. - Można się nim zarazić najczęściej od października do kwietnia - dodaje dr Gawor. - W związku z tym proponujemy w tej chwili, żeby często myć ręce, jeżeli kaszlemy, żeby zasłaniać usta, chodzić z maseczką jeśli ktoś ma infekcję i nie przebywać z dzieckiem w wielkich skupiskach ludzi.

W ubiegłym roku z programu lekowego skorzystało blisko 90 dzieci z całego regionu.
dr Małgorzata Gawor cz.1
dr Małgorzata Gawor cz.2

Wiadomości z regionu

2021-06-15, godz. 07:45 Brzeg chce podświetlać swoje najcenniejsze zabytki. Na początek iluminacji doczekał się ratusz oraz magistrat Brzeski ratusz ma nową iluminację. Wczoraj (14.06) w nocy oficjalnie uruchomiono podświetlenie renesansowego obiektu, co stanowi zwieńczenie rozpoczętego… » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Raport dnia: Pandemia wyhamowuje? Kolejny spadek liczby zakażeń 5 osób w regionie i 140 w kraju. Tak przedstawia się statystyka minionej doby zachorowań na COVID-19. Dane przekazało Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej 2021-06-14, godz. 19:15 Coraz częściej pacjentami Opolskiego Centrum Onkologii są osoby przed 50. rokiem życia Coraz częściej do Opolskiego Centrum Onkologii trafiają pacjenci przed 50. rokiem życia. Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w OCO zwraca… » więcej 2021-06-14, godz. 19:00 Do Opola w 25 minut. Po kilkudziesięciu latach starań Goszczowice otrzymały kolejowe połączenie z Opolem i Nysą Uruchomiono stację kolejową Goszczowice. Po wielu latach starań pociągi relacji Nysa - Opole wreszcie zatrzymują się na tej malutkiej stacji, skąd droga… » więcej 2021-06-14, godz. 18:45 Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany [FILM, ZDJĘCIA] Zakończył się wart 70 milionów złotych remont śluz odrzańskich w Sławięcicach i w Nowej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był to pierwszy taki… » więcej 2021-06-14, godz. 17:43 Opolanie są dobrej myśli przed meczem Polski ze Słowacją Opolscy kibice optymistami. O 18.00 startuje pierwszy mecz reprezentacji Polski na Euro 2020. Przeciwnikiem niżej notowana Słowacja, która ma jednak patent… » więcej 2021-06-14, godz. 17:15 "Krew potrzebna jest każdego dnia". Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj dzień krwiodawstwa Ratuje życie, pomaga w leczeniu i jest najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Mowa o krwi, bo dziś (14.06) przypada Światowy Dzień… » więcej 2021-06-14, godz. 15:15 Coraz więcej dzieci jest uzależnionych od sieci. Hejt wciąż trzyma się mocno Rośnie liczba nastolatków uzależnionych od internetu, którzy pomocy szukają w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej Opolu. Specjaliści wskazują, że… » więcej 2021-06-14, godz. 14:53 Rozpoczyna się spory remont nyskiego parku. Trzeba liczyć się z utrudnieniami, pierwsze już są Rozpoczynają się prace związane z rewitalizacją Parku Miejskiego w Nysie. Przez najbliższe miesiące robotnicy będą między innymi wymieniać nawierzchnię… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »