Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-15, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. Opolskie wcześniaki mają swoje święto i szykują się na bal

Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Światowy Dzień Wcześniaka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii [fot. Katarzyna Doros]
Fioletowe barwy i małe kolorowe skarpetki wypełniły oddział neonatologiczny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To znak, że szpital szykuje się do obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, przypadającego 17 listopada. To święto maluchów, które rodzą się między 22 a 37 tygodniem ciąży.
- Wskaźnik wcześniactwa w Polsce wynosi około 7%, a w skali naszego szpitala jest na poziomie 14%. Jesteśmy ośrodkiem III stopnia referencyjności i trafiają do nas noworodki z całego regionu - mówi Anna Chirowska-Adamczyk, lekarz kierujący w oddziale neonatologicznym Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. - Rejestrujemy tendencję wzrostową jeśli chodzi o wskaźnik wcześniactwa u nas. Największy problem stwarzają dzieci skrajnie niedojrzałe, czyli te urodzone przed 28 tygodniem ciąży o masie ciała poniżej 1000 g. Te dzieci mają duże problemy w zakresie układu oddechowego, układu krążenia, układu pokarmowego. My tutaj w szczególny sposób obchodzimy ten dzień wcześniaka. To dla nas wielkie święto i dla rodziców oraz naszych małych pacjentów.

- Kolor fioletowy jest symbolem wcześniactwa - mówi Lidia Papciak, pielęgniarka oddziałowa pododdziału patologi noworodków i wcześniaków w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. - Staramy się już na kilka dni przed obchodami Światowego Dnia Wcześniaka zasygnalizować, że problem wcześniactwa istnieje. Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie i symbolem tego jest co dziesiąta wywieszona mała skarpetka.

Dodajmy, że co roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przychodzi na świat ponad 3 tysiące dzieci.

W Opolu w siódmym Balu Wcześniaka weźmie udział ponad 100 dzieci urodzonych przedwcześnie. Wśród nich także byli pacjenci oddziału neonatologicznego, którzy urodzili się jako wcześniaki. Start balu w niedzielę (17.11) w Studenckim Centrum Kultury o godzinie 15:00.
Anna Chirowska-Adamczyk
Lidia Papciak

Wiadomości z regionu

2021-06-15, godz. 07:45 Brzeg chce podświetlać swoje najcenniejsze zabytki. Na początek iluminacji doczekał się ratusz oraz magistrat Brzeski ratusz ma nową iluminację. Wczoraj (14.06) w nocy oficjalnie uruchomiono podświetlenie renesansowego obiektu, co stanowi zwieńczenie rozpoczętego… » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Raport dnia: Pandemia wyhamowuje? Kolejny spadek liczby zakażeń 5 osób w regionie i 140 w kraju. Tak przedstawia się statystyka minionej doby zachorowań na COVID-19. Dane przekazało Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej 2021-06-14, godz. 19:15 Coraz częściej pacjentami Opolskiego Centrum Onkologii są osoby przed 50. rokiem życia Coraz częściej do Opolskiego Centrum Onkologii trafiają pacjenci przed 50. rokiem życia. Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w OCO zwraca… » więcej 2021-06-14, godz. 19:00 Do Opola w 25 minut. Po kilkudziesięciu latach starań Goszczowice otrzymały kolejowe połączenie z Opolem i Nysą Uruchomiono stację kolejową Goszczowice. Po wielu latach starań pociągi relacji Nysa - Opole wreszcie zatrzymują się na tej malutkiej stacji, skąd droga… » więcej 2021-06-14, godz. 18:45 Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany [FILM, ZDJĘCIA] Zakończył się wart 70 milionów złotych remont śluz odrzańskich w Sławięcicach i w Nowej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był to pierwszy taki… » więcej 2021-06-14, godz. 17:43 Opolanie są dobrej myśli przed meczem Polski ze Słowacją Opolscy kibice optymistami. O 18.00 startuje pierwszy mecz reprezentacji Polski na Euro 2020. Przeciwnikiem niżej notowana Słowacja, która ma jednak patent… » więcej 2021-06-14, godz. 17:15 "Krew potrzebna jest każdego dnia". Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj dzień krwiodawstwa Ratuje życie, pomaga w leczeniu i jest najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Mowa o krwi, bo dziś (14.06) przypada Światowy Dzień… » więcej 2021-06-14, godz. 15:15 Coraz więcej dzieci jest uzależnionych od sieci. Hejt wciąż trzyma się mocno Rośnie liczba nastolatków uzależnionych od internetu, którzy pomocy szukają w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej Opolu. Specjaliści wskazują, że… » więcej 2021-06-14, godz. 14:53 Rozpoczyna się spory remont nyskiego parku. Trzeba liczyć się z utrudnieniami, pierwsze już są Rozpoczynają się prace związane z rewitalizacją Parku Miejskiego w Nysie. Przez najbliższe miesiące robotnicy będą między innymi wymieniać nawierzchnię… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »