Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-31, 21:38 Autor: Joanna Matlak

Tablica IPN na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi upamiętni cywilne ofiary wojny. To stąd startowały niemieckie samoloty, by zaatakować Wieluń [ZDJĘCIA]

Tablica IPN-u na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi upamiętni cywilne ofiary pierwszych godzin wojny. To stąd startowały niemieckie samoloty, by zaatakować Wieluń [fot. Joanna Matlak]
Tablica IPN-u na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi upamiętni cywilne ofiary pierwszych godzin wojny. To stąd startowały niemieckie samoloty, by zaatakować Wieluń [fot. Joanna Matlak]
Przemówienia, salwa honorowa, msza święta, ale przede wszystkim odsłonięcie tablicy i start Biegu Pamięci i Pojednania – w Polskiej Nowej Wsi na lotnisku Aeroklubu Opolskiego upamiętniono cywilne ofiary nalotu niemieckich sił powietrznych we wrześniu 1939 roku.
To właśnie stąd wystartowały niemieckie samoloty, które zaatakowały Polskę.

- Europejczycy nie spodziewali się takiego charakteru tej wojny, tzn. ataku na miasta, na wsie i cywili – mówi Wojciech Trębacz z IPN we Wrocławiu. - Zapoczątkowane to było tragedią Wielunia, czyli atakiem na zupełnie cywilne, bez znaczenia wojskowego i militarnego miasto, gdzie mieszkańcy nieobudzeni zostali zabici i zgładzeni przez bomby i samoloty - mówi Trębacz.

Po odsłonięciu tablicy, w kierunku Wielunia wyruszyła grupa 36 biegaczy, młodzieży polskiej i niemieckiej, w ramach V Biegu Pokoju i Pojednania.

- My tym biegiem nie chcemy rozdrapywać starych ran. My chcemy pokazać, że jest możliwe na gruncie tej trudnej historii pojednanie między narodami. Ci młodzi ludzie biegną ramię w ramię, noga w nogę, całą noc, przy dużym wysiłku i wyczerpaniu. Wierzę, że idea biegu nie zginie i na stałe wrośnie w historię przy kolejnych obchodach wybuchu wojny w Wieluniu - mówi Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

Wydarzenie w Polskiej Nowej Wsi odbyło się pod honorowym patronatem wojewody opolskiego, którego reprezentował dyrektor jego biura Mariusz Nieckarz. - Upamiętniamy te miejsca, mówimy o tym, co się wydarzyło i patrzymy w przyszłość i tak walczymy o pokój, bo to jest dla nas najważniejsze - mówił Nieckarz.

- Mieszkańcy na to czekają, a w moim przekonaniu jest to piękna, prawdziwa lekcja historii szczególnie dla młodego pokolenia - dodaje Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic.

Dodamy, że 1 września w Wieluniu pojawią się prezydenci Polski oraz Niemiec.

Z okazji 80 rocznicy wybuchu wojny, Radio Opole przygotowało specjalny, poranny program. W godzinie wybuchu II Wojny Światowej połączymy się z Wieluniem, a rozpoczynamy już o 4.30. O 4.40 zawyją syreny, które upamiętnią nalot na uśpione miasto w 39 roku.
Wojciech Trębacz
Paweł Okrasa
Mariusz Nieckarz

Wiadomości z regionu

2024-04-18, godz. 19:54 Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia… » więcej 2024-04-18, godz. 19:41 9 zastępów straży gasiło pożar warsztatu w powiecie oleskim Dziś (18.04) po południu w miejscowości Kowale w powiecie oleskim doszło do pożaru warsztatu z autem osobowym w środku. Na miejsce zadysponowano 9 zastępów… » więcej 2024-04-18, godz. 19:25 Od ofert pracy po debaty. Znamy szczegóły Festiwalu Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-18, godz. 18:57 Zmarł Tadeusz Wencel. To on był twórcą pomnika Karolinki i Karlika w Gogolinie Do środowiska artystycznego dotarła wiadomość o śmierci opolskiego rzeźbiarza Tadeusza Wencla. Artysta zmarł w wieku 98 lat. Tworzył rzeźby monumentalne… » więcej 2024-04-18, godz. 18:55 Na razie są utrudnienia, a będzie nowy most. Zaglądamy do Głuchołaz na przebudowę DK40 Do końca roku gotowy ma być nowy trzyprzęsłowy most w Głuchołazach. Na razie trwa wyburzanie starej konstrukcji w ciągu DK40 nad Białą Głuchołaską… » więcej 2024-04-18, godz. 17:47 Ruszyła sprzedaż biletów na Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Klasyka żywa" to w tym roku 6 spektakli konkursowych Można już kupować karnety i bilety na przedstawienia 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa'. Tegoroczne święto teatru rozpocznie się 21 maja… » więcej 2024-04-18, godz. 17:30 Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów 11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski. » więcej 2024-04-18, godz. 16:57 Wywrócona ciężarówka na ul. Parkowej w Strzelcach Opolskich. Kierowca "nie wyrobił" [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest ul. Parkowa w Strzelcach Opolskich. Po 15.00 doszło tam do wywrócenia się samochodu ciężarowego. » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Nowa jakość w leczeniu kamicy nerkowej w USK w Opolu. "Teraz łatwiej jest je namierzać" Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG… » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Co przezimowało, co uschło? Dźwigi znów zaparkowały przy ogrodach wertykalnych Opola Dźwig znów pojawił się przy ogrodach wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne. Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »