Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-24, 14:20 Autor: Dorota Kłonowska

Żniwne korony, biesiady, koncerty i zabawy do rana. Dożynkowy weekend na Opolszczyźnie

Konkurs koron na dożynkach w Niwnicy [Fot.Dorota Kłonowska]
Konkurs koron na dożynkach w Niwnicy [Fot.Dorota Kłonowska]
W sobotę ale i w niedzielę wielu rolników z Opolszczyzny podziękuje za tegoroczne plony. Będą msze święte, jak też atrakcje dla mieszkańców i zaproszonych gości.
Dożynki gminne odbywają się w ten weekend m.in. w Hajdukach Nyskich (gmina Nysa), w Kamienniku, Zieleńcu (gm.Pokój), Lipkach (gm.Skarbimierz), czy też w Grodkowie, Głubczycach i Szydłowie.

Po mszach świętych, po południu, kolorowe korowody przejdą na specjalnie przygotowane place i boiska, gdzie odbędą się konkursy koron i wieńców dożynkowych, będą też zabawy, koncerty i występy artystyczne.

W Grodkowie gwiazdą wieczoru (24.08) będzie Ewelina Lisowska, a oficjalne uroczystości dożynkowe zaplanowano jutro (25.08). Gmina świętuje zatem przez dwa dni, w parku obok Domu Kultury, gdzie dożynki połączono z festynem „Pożegnanie Lata”.

Dzisiaj natomiast w Hajdukach Nyskich bawią się na dożynkach mieszkańcy gminy Nysa. Zagra orkiestra dęta z Kędzierzyna-Koźla, będą też tradycyjne potrawy z gruszy, bowiem wiosce patronuje Pomnik Przyrody – rosnąca tam dwustuletnia grusza. A hitem – jak zapowiadają organizatorzy – będzie konkurs na największą dynię.

„Zielenieckie Dziołchy” wystąpią m.in. na dożynkach gminy Pokój w Zieleńcu. O 14.00 uroczystości zainauguruje msza święta, potem gmina zaprasza na cały cykl zabaw i atrakcji dla rodzin.

Z kolei w Lipkach podziękują w tym roku za plony rolnicy z gminy Skarbimierz. Po oficjalnych uroczystościach mieszkańcy będą się bawić do białego rana, a gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof K.A.S.A Kasowski.

Jesteśmy patronem medialnym wielu dożynkowych uroczystości. Szczegółowe relacje - na antenie Radia Opole i na naszej stronie internetowej.

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 15:05 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej 2021-09-19, godz. 08:48 II Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami Opola. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik w Parku 800-lecia - Praktycznie każdego dnia zachęcamy opolan, żeby porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' RO nowy rzecznik… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Autostrada A4: przed nami remonty, rozbudowa i lata utrudnień Trwa dwuletni, ostatni etap remontu opolskiego odcinka autostrady A4 między Górą Świętej Anny a granicą województwa ze Śląskiem. Prace podzielono na pięć… » więcej 2021-09-18, godz. 22:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej 2021-09-18, godz. 18:50 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-18, godz. 17:30 Ruszył Jarmark Franciszkański. W centrum Opola ograniczenia w ruchu W Opolu ruszył tradycyjny XXI Jarmark Franciszkański. Są stoiska z lokalnymi produktami, także tymi przygotowanymi przez ojców franciszkanów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »