Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-13, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wiata (nie) na sprzedaż. Zaskakujące ogłoszenie z dużym problemem w tle

Przystanek autobusowy w Prądach [fot. Mariusz Chałupnik]
Przystanek autobusowy w Prądach [fot. Mariusz Chałupnik]
"Sprzedam lub zamienię wiaty przystankowe" - takie nietypowe ogłoszenie pojawiło się na jednym z internetowych portali. Chodzi o wiaty umocowane przy przystankach w Prądach.
Choć podopolska miejscowość sama zamontowała je, między innymi z pieniędzy uzyskanych z nagrody w ogólnopolskim konkursie Funduszu Sołeckiego Najlepsza Inicjatywa, to teraz stały się niepotrzebne. Powód - Prądy od 1. lipca zostały odłączone od komunikacji zbiorowej, więc na przystankach wieje pustką.

- Ja od czasów wojny nie pamiętam takiej sytuacji, żeby nie było żadnego połączenia - komentuje pan Kazimierz. - Nie wszyscy mają samochody. Są ludzie starsi. To duży problem, tym bardziej, że w naszej miejscowości nie ma sklepu. - Rowerkiem, na nogach - mówi pani Lucyna. - Kto ma samochód, to samochodem, a starsi ludzie nawet do ośrodka zdrowia mają problem, żeby się dostać. Trzeba dojść do Wawelna albo Sosnówki. - Ludzie jakoś sobie radzą - dodaje Justyna. - Proszę sąsiada, żeby się dostać na MZK do Wawelna albo skuterkami albo na piechotę.

Ogłoszenie w internecie o sprzedaży wiat umieścił tajemniczy "sołtys".

- To czyjś żart. Te wiaty na pewno nie są na sprzedaż. Jednak żartem nie jest już brak komunikacji - komentuje Andrzej Piotrowicz, sołtys Prądów. - Te problemy z autobusami rozpoczęły się wiele lat temu. Po kolei były zabierane kolejne kursy. Natomiast czara goryczy przelała się, kiedy mieszkańcy dowiedzieli się, że zostaną wycofane wszystkie kursy bezpowrotnie. Zaczęły się moje mocniejsze rozmowy z władzami gminy Dąbrowa. One cały czas się toczą i potrzebujemy cierpliwości.

Jak zapewniają władze gminy Dąbrowa, sytuacja z komunikacją skomplikowała się w czerwcu. Wówczas opolski PKS oznajmił zakończenie obsługi kilku połączeń, ze względu na ich nierentowność.

- Szybko podjęliśmy działania i po weekendzie wszystko będzie wracało do normy - zapewnia Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy. - W tej chili już wybraliśmy ofertę. Od poniedziałku (15.07) ruszy komunikacja na terenie gminy Dąbrowa. Jesteśmy przygotowani, że ta siatka jest pierwszym etapem do tego, aby uruchomić również połączenia do Niemodlina i Opola.

W gminie Dąbrowa jest 13 sołectw. Obecnie odciętych od komunikacji zbiorowej jest blisko połowa miejscowości.
mieszkańcy Prądów
Andrzej Piotrowicz
Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej 2021-09-17, godz. 14:15 W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób… Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »