Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-12, 10:23 Autor: Magdalena Szybińska

Rekordowy budżet opolskiego NFZ. Jak zostaną podzielone dodatkowe pieniądze?

Do końca roku opolski NFZ utworzy trzy punkty zamiejscowe. Pierwszy powstanie w powiecie namysłowskim [fot. Kacper Śnigórski]
Do końca roku opolski NFZ utworzy trzy punkty zamiejscowe. Pierwszy powstanie w powiecie namysłowskim [fot. Kacper Śnigórski]
Robert Bryk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Robert Bryk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Staszewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Staszewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
2 miliardy 113 milionów złotych - takim budżetem dysponuje w tym roku opolski odział NFZ. - Część z dodatkowych 100 mln złotych, jakie trafiły w czerwcu na służbę zdrowia w regionie, została już zagospodarowana - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Robert Bryk, dyrektor opolskiego funduszu.
- 36 mln wpłynęły do nas na zmniejszenie kolejek do endoprotezoplastyki. Już wykonaliśmy o 320 protez (na kwotę ok. 4 mln złotych) więcej niż rok wcześniej. Zwiększyliśmy wyceny na oddziałach internistycznych i oddziałach chirurgicznych o 15 mln zł. Sukcesywnie zmniejszamy kolejki do rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej - wylicza Bryk.

Zwiększone zostaną także wyceny na oddziałach szpitalnych. - Na ten cel zostanie przeznaczonych 18 mln - powiedział Robert Bryk.

- Szpitale podpisują aneksy. Na stomatologię przeznaczymy o 700 tys. zł więcej, przede wszystkim na stomatologię dziecięcą i tę realizowana w dentobusach. Na psychiatrię już zwiększyliśmy finansowanie o 2 mln, na rehabilitację - 2,5 mln, na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - już 1 mln. - dodaje Bryk.

Część z tych dodatkowych pieniędzy zostanie przeznaczonych na podwyżki dla fizjoterapeutów czy diagnostów pracujących w szpitalach. - Wcześniej to były pielęgniarki, lekarze, w tej chwili mamy fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, logopedów, farmaceutów szpitalnych. Liczymy na to, że część środków dyrektorzy przeznacza na zwiększenie wynagrodzeń. Wcześniej to były pieniądze celowane, a w tej chwili te pieniądze trafiają do szpitali poprzez wzrost wycen świadczeń. To w gestii dyrektora będzie podjęcie decyzji w jakiej wysokości te wzrosty wynagrodzeń będą występowały. Pod koniec czerwca opolski NFZ rozpoczął spotkania z dyrektorami opolskich szpitali w tej sprawie - dodał Robert Bryk.

Dziś przedstawiciele funduszu spotykają się w tej sprawie z szefostwem i związkowcami z USK, szpitala w Nysie i Brzeskiego Centrum Medycznego.

- Nie można tymi samymi pieniędzmi zaspokajać wielu potrzeb - tak finansowanie podwyżek m.in. dla szpitalnych fizjoterapeutów czy diagnostów z dodatkowych 100 mln, które trafiły do budżetu opolskie NFZ - skomentował w "Poglądach i osądach" Marek Staszewski z zarządu Stowarzyszenia Menadżerów Opieki Zdrowotnej. - Myślę, że w niektórych przypadkach tak będzie, że dyrektorzy nie będą mieli na tyle dużych pieniędzy, aby pokryć te straty, które generowali wcześniej. Po drugie - by podwyższyć wynagrodzenia, czyli znowu zwiększyć koszty - dodał Staszewski.

Staszewski zaznacza, że coraz większym problemem staje się brak lekarzy i pielęgniarek, dla których wzrost wynagrodzenia nie jest już zachętą do zatrudniania się w szpitalach.
Robert Bryk 1
Robert Bryk 2
Robert Bryk 3
Marek Staszewski

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 16:44 Tradycyjny opolski żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, w kategorii gotowe dania i potrawy. To 69 produkt z Opolszczyzny. O wpis na listę starało się… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 30 lat Opolskiej Izby Lekarskiej. "Nasze bezpieczeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa naszych chorych" [ZDJĘCIA] Działają w interesie społecznym, dbają o rzetelność wykonywania zawodu i pracy lekarzy. To tylko część zadań, jakie realizuje od 30 lat Opolska Izba… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 Komprachcice: nowe miejsce do handlu obwoźnego W Komprachcicach powstał nowy parking, który będzie jednocześnie wykorzystywany do handlu obwoźnego. Jak informuje tamtejszy samorząd, dotychczasowa lokalizacja… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 W niedzielę 8. Święto Plonów i Targi Miodów w Muzeum Wsi Opolskiej 8. Święto Plonów i Targi Miodów już w niedzielę (27.09) w opolskim skansenie. Będzie można skosztować regionalnych potraw, spotkać twórców ludowych… » więcej 2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej 2020-09-26, godz. 12:15 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla uratowali życie mężczyźnie Weszli do mieszkania przez okno i uratowali życie 52-letniemu mężczyźnie. Mowa o policjantach z Kędzierzyna-Koźla, którzy w czwartek (24.09), po otrzymaniu… » więcej 2020-09-26, godz. 12:00 Chcą pomagać i działać. Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przedstawiła plan działania… Problemy z dojazdem osób niepełnosprawnych na zajęcia, brak autobusów niskopodłogowych w komunikacji międzymiastowej, czy opłaty za pobyt w Środowiskowych… » więcej 2020-09-26, godz. 10:46 Ministerstwo Zdrowia: 32 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie i 2 ofiary śmiertelne. W całym kraju 1584 przypadki… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 1584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 32 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-26, godz. 10:30 Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Na Opolszczyźnie świętuje ponad pół tysiąca farmaceutów Dziś (26.09) Ogólnopolski Dzień Aptekarza, wczoraj przypadał Dzień Farmaceuty (25.09). Na Opolszczyźnie mamy ponad 570 farmaceutów i ok. 300 aptek. » więcej 2020-09-26, godz. 10:23 Dachowanie samochodu osobowego w Byczynie Do dachowania pojazdu osobowego doszło w Byczynie. Jedna osoba podróżująca samochodem została poszkodowana. Na miejscu pomocy udzielił jej zespól ratownictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***