Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-15, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

"W Krasiejowie mamy codziennie jakieś zagadki". Naukowcy rozprawiają o nowinkach paleontologicznych

Naukowcy dyskutowali o nowinkach paleontologicznych. VI sesja popularnonaukowa w Krasiejowie [fot. Katarzyna Doros]
Naukowcy dyskutowali o nowinkach paleontologicznych. VI sesja popularnonaukowa w Krasiejowie [fot. Katarzyna Doros]
Naukowcy z różnych zakątków Polski przyjechali do Krasiejowa, żeby rozmawiać o nowościach w paleontologii podczas VI sesji popularnonaukowej.
- Przyjechało około dwudziestu osób, wśród nich są tacy, którzy bezpośrednio pracują na materiale z Krasiejowa, ale są i tacy, którzy zainspirowani Krasiejowem, zajmują się czymś innym, ale przyjechali słuchać o nowościach. W Krasiejowie spotykamy się z codziennymi zagadkami, odkryciami, my jeszcze nie wiemy, co możemy znaleźć, a znaleźć można wiele. Ilość naukowców, którzy pracują na materiale z Krasiejowa z roku na rok się powiększa - mówi prof. Elena Jagt-Yazykova, kierownik Europejskiego Centrum Paleontologii Uniwersytetu Opolskiego.

Zjazd w Krasiejowie ma ogromne znaczenie nie tylko dla naukowców, ale także dla opolskich studentów i doktorantów, którzy mogli posłuchać wykładów wybitnych znawców tematu i zaprezentować swoje badania przed fachowym audytorium.

- Za każdym razem odkrywane są m.in nowe rodzaje zwierząt, ale mamy też nowości w obrębie zwierząt już nam znanych - mówi prof. Adam Bodzioch, paleontolog z Uniwersytetu Opolskiego. - Najważniejsze odkrycia tutaj, to prezentacja tzw. mikro-kręgowców, czyli szczątków kręgowców i które to szczątki mają bardzo małe rozmiary, na ogół poniżej dwóch milimetrów. W ubiegłym tygodniu został na ten temat zaakceptowany do druku artykuł, który po raz pierwszy ukaże bogactwo świata małych zwierząt tutaj. Oczywiście te zwierzęta są gołym okiem niewidoczne.

- W tym celu pobieramy próbki osadu, później moczymy w wodzie, żeby odlać ił błotny i takie błotko przesiewamy na sitach. Dopiero potem, pod mikroskopem, igłą preparacyjną wybieramy te drobiazgi.

Spotkanie naukowców w Krasiejowie potrwa do jutra (16.06) i zakończy się krótkim warsztatem na wykopaliskach. Natomiast sezon badawczy w Krasiejowie rozpocznie się około 6 lipca.
prof. Elena Jagt-Yazykova
prof. Adam Bodzioch

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 12:45 Policja ostrzega - jesień to też czas wzmożonego ruchu pojazdów rolniczych Jesień, podobnie jak żniwa, to czas wzmożonych prac rolnych i większego ruchu pojazdów rolniczych na drogach. Szybciej zapadający zmrok dodatkowo pogarsza… » więcej 2021-09-28, godz. 11:45 Strażacy ze Strzeleczek mają wyremontowaną remizę Po ponad roku stacjonowania w stodole jednego z rolników, samochody OSP Strzeleczki wróciły do boksów garażowych. Zakończyła się przebudowa tamtejszej… » więcej 2021-09-28, godz. 11:15 Pijany spowodował stłuczkę i uciekał autostradą jadąc pod prąd Pijany kierowca spowodował kolizję, uciekał pod prąd remontowanym odcinkiem autostrady A4, a gdy został zatrzymany przez mundurowych okazało się, że miał… » więcej 2021-09-28, godz. 10:55 975 nowych zakażeń koronawirusem w kraju. W regionie potwierdzono 8 infekcji [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 8 na Opolszczyźnie. Zmarło 29 kolejnych chorych, z czego 27 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-09-28, godz. 10:43 Kolizja w Lędzinach. Samochód sam zadzwonił po pomoc Dwa samochody osobowe zderzyły się w Lędzinach przy ulicy Ozimskiej, czyli drodze krajowej nr 46. Służby o zdarzeniu poinformował samochód poprzez system… » więcej 2021-09-28, godz. 09:25 41 milionów złotych dla Opolszczyzny z "Polskiego Ładu". Rafał Bartek: To kropla w morzu Dodatkowe 41 milionów złotych ma otrzymać województwo opolskie w latach 2022-2030. To zakłada wieloletnia prognoza finansowa i jest to skutek wprowadzenia… » więcej 2021-09-28, godz. 09:20 Chcą wyburzyć starą szkołę, żeby wybudować blok mieszkalny Stojący od kilkunastu lat pusty budynek byłej szkoły w Zawadzkiem ma szansę zniknąć z krajobrazu miasta. Gmina przystąpiła do inicjatywy mieszkaniowej… » więcej 2021-09-28, godz. 09:15 Nowe władze w Polska 2050 na Opolszczyźnie Aleksandra Pawlik nowym liderem Stowarzyszenia Polska 2050 w województwie opolskim. To rezultat niedzielnych (26.09) wyborów do jakich doszło w stowarzysze… » więcej 2021-09-28, godz. 08:00 Trwa konkurs na wolontariusza i koordynatora roku w ramach Korpusu Solidarności. "To okazja, żeby podziękować spo… Do końca września trwa nabór do konkursu na koordynatora i wolontariusza roku w ramach rządowego programu Korpusu Solidarności. Celem jest wspieranie wolontariatu… » więcej 2021-09-28, godz. 07:00 Zamiast kontenerów budowlanych chcą mieć nowoczesny ośrodek zdrowia Blaszane kontenery budowlane od kilkunastu lat służą jako gminny ośrodek zdrowia w Strzeleczkach. Samorządowcy planują budowę nowej przychodni, która byłaby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »