Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-30, 10:34 Autor: Justyna Maćkowiak

W czerwcu ruszy przyjmowanie kandydatur w plebiscycie Mosty Dialogu

Laureacji Mostów Dialogu 2016 i Złotych Mostów Dialogu 2016 [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Laureacji Mostów Dialogu 2016 i Złotych Mostów Dialogu 2016 [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Lucjan Dzumla [fot. Barbara Więcek]
Lucjan Dzumla [fot. Barbara Więcek]
Krzysztof Ogiolda [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Ogiolda [fot. Justyna Krzyżanowska]
- To jest pierwsze spotkanie kapituły w tym roku, rozmawiamy o organizowanym wspólnie z samorządem regionu konkursie Mosty Dialogu - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. W urzędzie marszałkowskim trwa spotkanie dotyczące plebiscytu.
- Pierwsze Mosty Dialogu wręczono w 2010 roku, a wyróżnienia trafiły m.in. do kanclerza Niemiec Helmuta Kohla oraz premiera Tadeusza Mazowieckiego - przypomniał gość Radia Opola. - To było bardzo duże wydarzenie. Oprócz tego wręczyliśmy także Mosty w kategoriach instytucje, organizacje pozarządowe i ludzie. Od tego czasu, co trzy lata ogłaszamy ten plebiscyt. Zapraszamy mieszkańców województwa opolskiego do nominowania kandydatów i do głosowania na nich, a kapituła wybiera laureata Złotych Mostów Dialogu.

Formuła konkursu jest otwarta. Kandydatów, czyli instytucje i osoby działające w regionie na rzecz dialogu społecznego, może zgłosić praktycznie każdy. Co jest brane pod uwagę?

- Sama kapituła wybiera laureata Złotych Mostów Dialogu i tutaj nie mamy jasnych kryteriów, bo jest to bardzo trudne. Ma to być instytucja czy osoba, która szczególnie angażuje się na rzecz dialogu między kulturami, narodami, generalnie ludźmi. Kapituła wspólnie dyskutuje, szuka osoby, instytucji, którą warto wyróżnić, warto ją pokazać - wyjaśnia Lucjan Dzumla.

Wśród laureatów przyznawanego od 9 lat wyróżnienia są m.in. arcybiskup Alfons Nossol, Caritas Diecezji Opolskiej, stowarzyszenie Dolina Małej Panwi, organizacja „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży” oraz np. wieloletni dyrygent orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu Hubert Prochota.

Czwarty plebiscyt zostanie ogłoszony w czerwcu, a kandydatury będzie można zgłaszać do września.

- Jest zgoda, ale spory też się pojawiają - powiedział w "Poglądach i osądach" Krzysztof Ogiolda, publicysta Nowej Trybuny Opolskiej o relacjach polsko-niemieckich w regionie.

- Jednym z elementów, który zawsze będzie nas różnił są Powstania Ślaskie - dodaje gość Radia Opole. - Od strony niemieckiej, ja takiego przeświadczenia nie mam, zawsze będzie to rebelia antyniemiecka, bunt obywateli Niemiec. W niemieckiej historiografii nie przypadkiem nazywa się te powstania powstaniami polskimi, a nie śląskimi, jakby przekładając ciężar na Warszawę z Katowic czy Bytomia. Natomiast w polskiej historiografii Powstania Śląskie uchodzą za wydarzenie istotne, tym bardziej że jest to jedno z niewielu w naszej historii powstań zwycięskich, które tak przesunęło granice.

- Temat reparacji wojennych nie przez przypadek wraca w okresie kampanii wyborczej - uważa Krzysztof Ogiolda. - Nie chodzi o odzyskanie straconego mienia, tylko o mówienie o tym, bo to mobilizuje wyborców.
Lucjan Dzumla cz. 1
Lucjan Dzumla cz. 2
Krzysztof Ogiolda

Wiadomości z regionu

2022-10-02, godz. 20:10 Tradycyjna kuchnia ze szczyptą nowoczesności. W Kurzniach uczono, jak na nowo odkrywać śląskie specjały Tradycyjna kuchnia może smakować jeszcze lepiej w nowoczesnym wydaniu. Dziś (02.10) przekonywały o tym uczestniczki warsztatów kulinarnych 'Z kaszą w kuchni… » więcej 2022-10-02, godz. 20:00 "Zmotoryzowani" strażnicy miejscy z Brzegu. "W ostatnich miesiącach załatwiamy znacznie więcej spraw niż dotychcz… Zakup samochodu był strzałem w dziesiątkę - tak pierwsze miesiące korzystania ze swojego radiowozu podsumowują brzescy strażnicy miejscy. Dotychczas funkcjonariusze… » więcej 2022-10-02, godz. 19:30 W Krzywiźnie upamiętniono księdza Michała Norka. "To chyba jedyny niezłomny kapłan z Ziemi Kluczborskiej" Przed kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzywiźnie odsłonięto dziś (02.10) tablicę upamiętniającą księdza Michała Norka. To… » więcej 2022-10-02, godz. 17:11 Jesienna burza na Opolszczyźnie. Drzewo przewróciło się na samochody w Opolu Burza z ulewnym deszczem oraz porywistym wiatrem przeszła przez województwo opolskie. Opolscy strażacy odnotowali już kilka interwencji. » więcej 2022-10-02, godz. 16:00 Food trucki na opolskim rynku. "Chętnie sięgamy po nowe smaki" Jeszcze dziś (02.10) na opolskim rynku można skosztować kulinarnych specjałów z różnych zakątków świata. » więcej 2022-10-02, godz. 15:00 Strzelce Opolskie: rusza dodatkowy nabór na mieszkania w ramach programu "Twoje M" Mieszkańcy Strzelec Opolskich, którzy marzą o' własnym gniazdku', mogą je jeszcze otrzymać. W poniedziałek (03.10) rusza dodatkowy nabór na mieszkania… » więcej 2022-10-02, godz. 14:00 Czworonogi z Namysłowa będą mogły zakosztować wolności. W mieście powstaną dwa wybiegi dla psów Moda na psie wybiegi dotarła do Namysłowa. Tamtejszy magistrat planuje budowę dwóch takich miejsc. » więcej 2022-10-02, godz. 12:15 15 procent mieszkańców Opolszczyzny nie skorzystało z bonu turystycznego. Pieniądze jednak nie przepadną Rodzice, którzy jeszcze nie skorzystali z Polskiego Bonu Turystycznego, mają więcej czasu by zapłacić nim za pobyt w hotelach czy udział w imprezach tur… » więcej 2022-10-02, godz. 12:00 Zamknięto drogę w Dąbrówce Łubniańskiej. Obowiązują dwie trasy objazdu Uwaga kierowcy! Ekipy remontowe całkowicie zamknęły przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu informuje, że w związku… » więcej 2022-10-02, godz. 10:20 Wypadek na DW 423 Opole - Krapkowice. Droga w Choruli jest zablokowana Utrudnienia w ruchu na drodze wojewódzkiej nr 423 w Choruli w powiecie krapkowickim po zderzeniu dwóch samochodów osobowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »