Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-21, 12:54 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Opolscy naukowcy chcą stworzyć model integracji cudzoziemców. Na początek przygotowano konferencję i warsztaty

Paszporty obywateli Ukrainy [fot. Straż Graniczna]
Paszporty obywateli Ukrainy [fot. Straż Graniczna]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Dr hab. Robert Geisler [fot. Marcin Skomudek]
Dr hab. Robert Geisler [fot. Marcin Skomudek]
- Napływ obcokrajowców do Polski będzie się utrzymywał - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości. W Światowym Dniu Różnorodności Kulturowej w urzędzie marszałkowskim odbywa się konferencja zatytułowana „Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim”.
W spotkaniu biorą udział m.in. goście z Gdańska i Krakowa, przedstawiciele WUP w Opolu oraz naukowcy Instytutu Socjologii UO. Przewidziano dyskusję i warsztaty tematyczne.

- Ta konferencja ma przede wszystkim dać sygnał w całym naszym województwie, że ten temat nie jest nam obojętny. Zaproszone osoby to przedstawiciele przeróżnych instytucji, organizacji i urzędów w całym województwie. Bo temat integracji cudzoziemców dotyczy każdego. Nawet jeżeli ktoś jeszcze nie jest tego świadomy, imigranci, którzy do nas przybyli, bądź przybędą, wymagają od nas pewnej pracy i zaangażowania - mówił Marek Witek.

- Spora grupa obcokrajowców, poza podejmowaniem u nas zatrudnienia, zakłada też osiedlenie się w regionie na stałe, co dla mieszkańców regionu stanowi niewątpliwie nowe wyzwanie - powiedział pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości.

- Na razie spotykamy się z obcokrajowcami np. przy sklepowej kasie, albo mijając jakąś budowę. Natomiast ci obcokrajowcy będą się chcieli osiedlać, wtedy staną się sąsiadami i to takimi na co dzień. I wtedy od naszego rodzimego społeczeństwa wszyscy będziemy wymagali odpowiedniego nastawienia - pozytywnego, przyjacielskiego nastawienia, zrozumienia, kto to jest ten nowy członek naszej społeczności - mówił gość Radia Opole.

W ocenie Marka Witka, Opolszczyzna z racji swojej historycznej wielokulturowości ma duże szanse, by swoim nastawieniem do cudzoziemców dawać przykład innym regionom.

Aby ułatwić ten proces, opolscy socjologowie postanowili stworzyć model integracji imigrantów w województwie opolskim. - Mają w tym pomóc badania inaugurowane dziś (21.05) podczas trwającej w UMWO konferencji - potwierdził w "Poglądach i osądach" dr hab. Robert Geisler, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego.

- Konferencja jest inauguracją tego projektu z jednej strony praktycznego, a z drugiej strony badawczego. Projekt badawczy, co należałoby dodać, realizujemy wspólnie z ekspertami z wydziału zarządzania i ekonomii Politechniki Opolskiej. Tutaj przede wszystkim rozpoczynamy od części warsztatowej, która będzie miała formę dyskusji z ekspertami z poszczególnych obszarów - mówił socjolog. - Zdiagnozowaliśmy 6 takich obszarów - edukacja, rynek pracy, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, bezpieczeństwo publiczne, kultura i religia - tłumaczył nasz gość. - Zaprosiliśmy ekspertów z różnych instytucji publicznych, sektora biznesu i organizacji pozarządowych, żeby dokonać wstępnego przeglądu problemów i ich możliwości rozwiązania - tłumaczył socjolog Robert Geisler.

Jak dodał, te same pytania, co ekspertom, zostaną postawione także cudzoziemcom w ankietach lub wywiadach. - Jesteśmy przygotowani i takie mamy zamierzenia, żeby zastosować szeroki wachlarz różnego rodzaju metod badawczych, żeby one dały jak najpełniejszy obraz tej naszej rzeczywistości, diagnozy tych problemów, potrzeb i oczekiwań, żeby w oparciu o to stworzyć model integracji - mówi dr hab. Robert Geisler.

Jak tłumaczył nasz gość, model integracji to będzie zestaw konkretnych rekomendacji, które będą mogły być wdrażane przez urzędy, czy stosowane przez mieszkańców, których badania także obejmą.
Marek Witek
Marek Witek
Robert Geisler
Robert Geisler

Wiadomości z regionu

2020-09-19, godz. 20:15 Ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Zakażenie potwierdzono u 76 osob '76 osób w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie zostało zakażonych koronawirusem. Placówka od dwóch dni jest zamknięta. Wczoraj wszystkim pensjonariuszom… » więcej 2020-09-19, godz. 20:00 Raport dnia. Ponad 1000 nowych zarażeń w kraju. Na Opolszczyźnie kolejny zgon, 35 zarażeń i 16 ozdrowień 72. zgon związany z koronawirusem, 35 nowych zarażeń i 16 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (19.09) na Opolszczyźnie. Mamy dobowy rekord zakażeń w… » więcej 2020-09-19, godz. 20:00 Mieszkańcy Starego Ujazdu zyskali nowy plac rekreacyjny z drewnianym kołem młyńskim Mieszkańcy Starego Ujazdu zyskali nowy plac rekreacyjny. W miejscu zarośniętego terenu przy ul. Chopina pojawiła się mała architektura m.in. ławki i zjeżdżalnia… » więcej 2020-09-19, godz. 19:15 Czas Jarmarku zamiast XXI Jarmarku Franciszkańskiego w Opolu. "Musieliśmy zrezygnować, więc to tylko upamiętnieni… Rozpoczął się Czas Jarmarku w Opolu. Ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku nie było możliwości zorganizowania XXI Jarmarku Franciszkańskiego. » więcej 2020-09-19, godz. 18:32 Ewakuacja mieszkańców jednego z bloków na osiedlu Południe w Nysie. Doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej Do rozszczelnienia przyłącza z gazem doszło na ul. 11 Listopada, tuż przy Szkole Podstawowej nr 10. Ewakuowanych zostało 47 osób z bloku znajdującego się… » więcej 2020-09-19, godz. 17:00 Gminny Ośrodek Kultury w Racławiczkach przechodzi kompletną modernizację Na ukończeniu jest gruntowny remont Gminnego Ośrodka Kultury w Racławiczkach. Kompletnej modernizacji uległa bryła budynku, wymieniono dach, pojawiły się… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę UNESCO Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-19, godz. 15:00 Była rozgrywka LARP i pokaz fechtunku, a w planie są wykłady. "Dzień z historią" w ogrodzie WBP Trwa 'Dzień z historią' w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Po południu będzie można posłuchać wykładów o historii ujętej w grach planszowych… » więcej 2020-09-19, godz. 13:37 MDK Opole proponuje animacje i konkursy dla najmłodszych. Można dołączyć do godziny 16:00 Animacje sportowe i plastyczne dla dzieci przygotował na dzisiaj (19.09) Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. » więcej 2020-09-19, godz. 12:00 Zmiana terminu VIII Kluczborskiego Biegu Przełajowego o Złotą Barć. Powiat trafił do czerwonej strefy epidemicznej VIII Kluczborski Bieg Przełajowy o Złotą Barć został przełożony w związku z umieszczeniem powiatu na czerwonej liście epidemicznej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***