Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-14, 13:45 Autor: Joanna Matlak

EUROWYBORY. Lewica Razem chce zakazać reklam leków i wprowadzić darmowe leki na receptę

Od lewej: Michał Pytlik, Marcelina Zawisza, Jerzy Przystajko, Iwona Gałązka [fot. Joanna Matlak]
Od lewej: Michał Pytlik, Marcelina Zawisza, Jerzy Przystajko, Iwona Gałązka [fot. Joanna Matlak]
Od lewej: Michał Pytlik, Marcelina Zawisza, Jerzy Przystajko [fot. Joanna Matlak]
Od lewej: Michał Pytlik, Marcelina Zawisza, Jerzy Przystajko [fot. Joanna Matlak]
Zakaz reklamowania leków i suplementów diety, darmowe leki na receptę czy powstanie publicznego europejskiego producenta leków – to postulaty kandydatów do Parlamentu Europejskiego Marceliny Zawiszy i Jerzego Przystajki, startujących z komitetu Lewica Razem.
- Darmowe leki na receptę funkcjonują już np. w Holandii – mówi Marcelina Zawisza z władz krajowych partii Razem i „jedynka” na liście w okręgu dolnośląsko-opolskim.

- Dla nas jest to oczywistością, że kiedy leczymy się w szpitalu dostajemy leki w ramach systemu. Kiedy wychodzimy ze szpitala zostajemy z rachunkami. To się powinno zmienić i Lewica Razem to zmieni. Unia Europejska powinna też zachęcać kraje do tego, aby podnosiły wydatki na opiekę zdrowotną. Polska wydaje niecałe 5%, my domagamy się, żeby było to 6,8 %, a docelowo 8% PKB - mówi Zawisza.

- Jako farmaceuci codziennie spotykamy się w aptece z tym, że pacjenci proszą o to, co widzieli w reklamie - mówi Jerzy Przystajko z opolskich struktur partii Razem i „dwójka” na liście.

- Reklama jest mechanizmem, który nie służy żadnej informacji ani budowaniu edukacji zdrowotnej, tylko zwiększaniu sprzedaży. Zdrowie to nie jest coś, na czym robi się marżę. Rynek suplementów diety to przykład tego, jak z bardzo niskich kosztów produkcji robi się bardzo wysoką marżę, tylko przy użyciu środków marketingowych - mówi Przystajko.

Lewica Razem postuluje też reformę prawa patentowego. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.
Marcelina Zawisza
Jerzy Przystajko

Wiadomości z regionu

2021-12-04, godz. 17:50 Wpłacili zaliczki, ćwiczą poloneza i czekają. Trwają przygotowania do studniówek W opolskich szkołach średnich trwają przygotowania do studniówek. Większość uczniów wybrała już swoje kreacje, restauracje pobrały zaliczki, znany jest… » więcej 2021-12-04, godz. 17:00 Opole: od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na Batalionów Chłopskich W związku z kolejnym etapem budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie w poniedziałek i wtorek (6-7.12) na wysokości stacji Orlen wprowadzony zostanie ruch… » więcej 2021-12-04, godz. 15:30 Świąteczne warsztaty plastyczne. To propozycja kreatywnych zajęć prowadzonych w Muzeum Śląska Opolskiego Opowieści o tradycjach, eksponatach muzealnych, ale przede wszystkim wykonanie bombki choinkowej. W tym celu spotkali się dziś (4.12) uczestnicy warsztatów… » więcej 2021-12-04, godz. 14:40 80 elewów złożyło przysięgę wojskową. Ślubowali wierność Ojczyźnie i Konstytucji 80 elewów, w tym 13 kobiet złożyło dziś (04.12) przysięgę wojskową w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. W ten sposób nowi żołnierze zakończyli intensywne… » więcej 2021-12-04, godz. 14:00 W teorii i praktyce. Przyszli wędkarze będą mogli się podszkolić w Nowych Budkowicach Coś ciekawego zarówno dla młodych, jak i starszych, ale przede wszystkim dla początkujących wędkarzy. W Nowych Budkowicach w gminie Murów ma powstać plac… » więcej 2021-12-04, godz. 12:55 Objazdowy Mikołaj ruszył w trasę po gminie Branice. W ten weekend odwiedzi dzieci ze wszystkich miejscowości Święty Mikołaj, podobnie jak w zeszłym roku, w ten weekend odwiedzi w gminie Branice wszystkie miejscowości i wręczy dzieciom słodkie upominki. » więcej 2021-12-04, godz. 12:50 Od 15 grudnia Politechnika Opolska przechodzi na nauczanie zdalne. "Zachorowania rosną w tempie wykładniczym" W związku ze stale rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem rektor Politechniki Opolskiej zdecydował o przejściu uczelni na nauczanie zdalne. Taka forma… » więcej 2021-12-04, godz. 11:15 Powiat prudnicki planuje z Czechami nowe inwestycje na pograniczu Powiat prudnicki i samorząd Zlatych Hor współpracują w zakresie poprawy infrastruktury drogowej, kolejowej i turystycznej na pograniczu polsko-czeskim. Nowa… » więcej 2021-12-04, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: ponad 25 tys. zakażeń, w tym ponad 800 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (04.12) o 25 576 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 833 na Opolszczyźnie. Z powodu… » więcej 2021-12-04, godz. 09:40 Tragedia w jednej z wsi w powiecie brzeskim. Nie żyje 17-letni chłopak Tragedia w miejscowości Lipowa w powiecie brzeskim. O godz. 2:00 w nocy służby ratunkowe zostały wezwane do zasłabnięcia młodego mężczyzny. Z braku dostępnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »