Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-14, 13:45 Autor: Joanna Matlak

EUROWYBORY. Lewica Razem chce zakazać reklam leków i wprowadzić darmowe leki na receptę

Od lewej: Michał Pytlik, Marcelina Zawisza, Jerzy Przystajko, Iwona Gałązka [fot. Joanna Matlak]
Od lewej: Michał Pytlik, Marcelina Zawisza, Jerzy Przystajko, Iwona Gałązka [fot. Joanna Matlak]
Od lewej: Michał Pytlik, Marcelina Zawisza, Jerzy Przystajko [fot. Joanna Matlak]
Od lewej: Michał Pytlik, Marcelina Zawisza, Jerzy Przystajko [fot. Joanna Matlak]
Zakaz reklamowania leków i suplementów diety, darmowe leki na receptę czy powstanie publicznego europejskiego producenta leków – to postulaty kandydatów do Parlamentu Europejskiego Marceliny Zawiszy i Jerzego Przystajki, startujących z komitetu Lewica Razem.
- Darmowe leki na receptę funkcjonują już np. w Holandii – mówi Marcelina Zawisza z władz krajowych partii Razem i „jedynka” na liście w okręgu dolnośląsko-opolskim.

- Dla nas jest to oczywistością, że kiedy leczymy się w szpitalu dostajemy leki w ramach systemu. Kiedy wychodzimy ze szpitala zostajemy z rachunkami. To się powinno zmienić i Lewica Razem to zmieni. Unia Europejska powinna też zachęcać kraje do tego, aby podnosiły wydatki na opiekę zdrowotną. Polska wydaje niecałe 5%, my domagamy się, żeby było to 6,8 %, a docelowo 8% PKB - mówi Zawisza.

- Jako farmaceuci codziennie spotykamy się w aptece z tym, że pacjenci proszą o to, co widzieli w reklamie - mówi Jerzy Przystajko z opolskich struktur partii Razem i „dwójka” na liście.

- Reklama jest mechanizmem, który nie służy żadnej informacji ani budowaniu edukacji zdrowotnej, tylko zwiększaniu sprzedaży. Zdrowie to nie jest coś, na czym robi się marżę. Rynek suplementów diety to przykład tego, jak z bardzo niskich kosztów produkcji robi się bardzo wysoką marżę, tylko przy użyciu środków marketingowych - mówi Przystajko.

Lewica Razem postuluje też reformę prawa patentowego. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.
Marcelina Zawisza
Jerzy Przystajko

Wiadomości z regionu

2021-06-14, godz. 20:30 Raport dnia: Pandemia wyhamowuje? Kolejny spadek liczby zakażeń 5 osób w regionie i 140 w kraju. Tak przedstawia się statystyka minionej doby zachorowań na COVID-19. Dane przekazało Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej 2021-06-14, godz. 19:15 Coraz częściej pacjentami Opolskiego Centrum Onkologii są osoby przed 50. rokiem życia Coraz częściej do Opolskiego Centrum Onkologii trafiają pacjenci przed 50. rokiem życia. Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w OCO zwraca… » więcej 2021-06-14, godz. 19:00 Do Opola w 25 minut. Po kilkudziesięciu latach starań Goszczowice otrzymały kolejowe połączenie z Opolem i Nysą Uruchomiono stację kolejową Goszczowice. Po wielu latach starań pociągi relacji Nysa - Opole wreszcie zatrzymują się na tej malutkiej stacji, skąd droga… » więcej 2021-06-14, godz. 18:45 Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany [FILM, ZDJĘCIA] Zakończył się wart 70 milionów złotych remont śluz odrzańskich w Sławięcicach i w Nowej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był to pierwszy taki… » więcej 2021-06-14, godz. 17:43 Opolanie są dobrej myśli przed meczem Polski ze Słowacją Opolscy kibice optymistami. O 18.00 startuje pierwszy mecz reprezentacji Polski na Euro 2020. Przeciwnikiem niżej notowana Słowacja, która ma jednak patent… » więcej 2021-06-14, godz. 17:15 "Krew potrzebna jest każdego dnia". Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj dzień krwiodawstwa Ratuje życie, pomaga w leczeniu i jest najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Mowa o krwi, bo dziś (14.06) przypada Światowy Dzień… » więcej 2021-06-14, godz. 15:15 Coraz więcej dzieci jest uzależnionych od sieci. Hejt wciąż trzyma się mocno Rośnie liczba nastolatków uzależnionych od internetu, którzy pomocy szukają w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej Opolu. Specjaliści wskazują, że… » więcej 2021-06-14, godz. 14:53 Rozpoczyna się spory remont nyskiego parku. Trzeba liczyć się z utrudnieniami, pierwsze już są Rozpoczynają się prace związane z rewitalizacją Parku Miejskiego w Nysie. Przez najbliższe miesiące robotnicy będą między innymi wymieniać nawierzchnię… » więcej 2021-06-14, godz. 14:17 Posłowie i senatorowie Platformy Obywatelskiej z inicjatywą dla przedsiębiorców Pomoc w odbudowie firmy, rozwiązywanie bieżących problemów i opracowanie planu na najbliższe miesiące - to tylko część zadań, jakie posłowie i senatorowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »