Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-13, 08:22 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Refleksyjnie i barwnie na koncercie pasyjnym w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA]

Koncert "Wielki Post - wielka muzyka" w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Wielki Post - wielka muzyka" w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dwa odmienne dzieła złożyły się na program tegorocznych koncertów pasyjnych w Filharmonii Opolskiej. W pierwszej części piątkowego (12.04) wieczoru zabrzmiało słynne "Stabat Mater" G.B. Pergolesiego, choć w nietypowej wersji, bo z udziałem chóru żeńskiego, sopranistki Marzeny Michałowskiej i kontratenora Piotra Olechy.
- Czułam na koncercie, że orkiestra oddycha z nami - przyznaje Marzena Michałowska. - To było bardzo inspirujące i bardzo rzadkie, czysta przyjemność śpiewania tutaj w Opolu.

Kontratenor Piotr Olech dodaje natomiast, że samo dzieło także inspiruje i motywuje do odpowiedniego operowania głosem, adekwatnie do treści słownej, choć w utworze nie brak śpiewnych i subtelnych fragmentów.

- Rzeczywiście musimy głosem zrobić coś takiego, żeby ta anielskość, czy ciepło były na pierwszym planie - wyjaśnia artysta.

Drugą część koncertu wypełniła instrumentalna kompilacja fragmentów opery Richarda Wagnera "Parsifal" w opracowaniu Henka de Vliegera, wzbogacona wizualnie poprzez specjalnie przygotowane oświetlenie. Przypomnijmy, że w utworze tym pojawia się nie tylko powiększony skład orkiestry symfonicznej, ale także unikatowy instrument zwany "dzwonami wagnerowskimi", sprowadzony na potrzeby koncertu do Opola. Dodajmy, że koncert z cyklu "Wielki Post - wielka muzyka" zabrzmi ponownie w dzisiejszy (13.04) wieczór o godzinie 18:00. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Marzena Michałowska, Piotr Olech

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 21:00 Raport dnia: 14 nowych infekcji w regionie. W Polsce potwierdzono 540 zakażeń koronawirusem [INFOGRAFIKA] 14 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (19.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 540 infekcjach… » więcej 2021-09-19, godz. 20:10 Rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali za plony na Górze św. Anny. "To był dobry rok" Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się dziś (19.09) na Górze św. Anny, by podziękować za tegoroczne plony. Do Groty Lurdzkiej przybyło kilkadziesiąt… » więcej 2021-09-19, godz. 18:59 Jarmark Franciszkański przyciągnął miłośników miodów, wędlin i smakołyków. "Smalec klasztorny i krówki w tym… Producenci przypraw, swojskich kiełbas, naturalnych kosmetyków czy miodów zjechali do Opola na Jarmark Franciszkański. Wydarzenie wróciło do centrum Opola… » więcej 2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »