Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-27, 07:30 Autor: Daniel Klimczak

Partyzanci z dwóch grup przez 10 lat ukrywali się we wsi pod Grodkowem. Na ich trop wpadł miejscowy historyk

Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
W okolicach Grodkowa mogło być więcej miejsc związanych z żołnierzami niezłomnymi. Do takich wniosków doszedł miejscowy historyk, który dotarł do rodzin partyzantów, którzy po wojnie ukrywali się w Gnojnej.
W miejscowości schronienie znalazły dwie grupy partyzantów.

- Pierwsza przybyła ze Lwowa, jest to zrzeszenie WiN, Wolność i Niezawisłość. Ludzie, którzy zostali przesiedleni, należeli wcześniej do AK i tam stworzyli tę placówkę WiN-u. Na pewno było tam trzech żołnierzy konspiracji tarnowskiej, którzy przybyli w 1946 roku - wyjaśnia Jacek Muziewicz, nauczyciel historii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie.

Wśród żołnierzy z konspiracji "tarnowskiej" byli między innymi ppor. Franciszek Kuta ps. "Bułat", st. sierż. Aleksander Furmański ps. "Grom" oraz płk Tadeusz Podolski ps. "Tygrys". W okolicach Grodkowa przebywali oni do początku lat 50, co historyk ustalił dzięki relacji rodziny ostatniego z wymienionych.

Z kolei losy żołnierzy z grupy "lwowskiej" nie są na razie zbyt dobrze znane.

- Możemy powiedzieć, że ci żołnierze byli chyba dosyć dobrze zakonspirowani, bo informacje, które posiadam wskazują na to, że przetrwali do roku 1956 - dodaje.

To nie jedyne miejsce w okolicach Grodkowa, w którym po wojnie przebywali żołnierze wyklęci. Od kilku lat znane są tragiczne losy kilkudziesięciu podkomendnych majora Henryka Flamego, którzy zostali zwabieni przez komunistów, a następnie wywiezieni i zamordowani w lesie w okolicach Starego Grodkowa.
Jacek Muziewicz
Jacek Muziewicz

Wiadomości z regionu

2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej 2024-12-22, godz. 09:54 "Trzeba to przejść". Dla powodzian tegoroczne święta będą trudne - Będzie ciężko, ale ważne, że razem - takie słowa można usłyszeć z ust powodzian na temat tegorocznych świąt. Jak podkreślają, będą one zupełnie… » więcej 2024-12-22, godz. 09:53 Program wsparcia żywnościowego w naszym regionie będzie przedłużony Osoby potrzebujące będą mogły nadal korzystać z programu wsparcia żywnościowego. Jest zgoda, aby tegoroczną edycję w ramach zadania - Fundusze Europejskie… » więcej 2024-12-21, godz. 20:23 Śmiertelny wypadek w Opolu - zginął motocyklista [AKTUALIZACJA] Do śmiertelnego wypadku z udziałem motocyklisty doszło w sobotę wieczorem (21.12) na ul. Niemodlińskiej w Opolu. Na miejscu pracują służby ratunkowe, ulica… » więcej 2024-12-21, godz. 19:15 "Namiastka świątecznej atmosfery". Prezenty od św. Mikołaja dla powodzian Ponad 30 paczek od świętego Mikołaja zawieźli mieszkańcy gminy Olesno osobom poszkodowanym w powodzi z Nowego Świętowa w gminie Głuchołazy. » więcej 2024-12-21, godz. 18:16 Wypadek na DK94 w Skorogoszczy. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Utrudnienia w ruchu na DK94 w Skorogoszczy. Przed godziną 18:00 doszło tam do wypadku. » więcej 2024-12-21, godz. 18:00 "Luka pokoleniowa". W opolskich szkołach brakuje nauczycieli W opolskich szkołach oraz placówkach oświatowych wciąż brakuje nauczycieli. Największe braki kadrowe występują wśród nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »