Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-07, 10:00 Autor: Daniel Klimczak

"Kto jak nie my" - pod takim hasłem w Nysie wzajemnie wspierają się rodziny osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawność wpływa także na rodziny chorych [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Niepełnosprawność wpływa także na rodziny chorych [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Elżbieta Jaskólska [fot. Daniel Klimczak]
Elżbieta Jaskólska [fot. Daniel Klimczak]
Niepełnosprawność to nie tylko problem osób dotkniętych kalectwem. Często zdarza się, że z trudnościami zmagają się także rodziny chorych.
Pomocą dla takich osób mogą być spotkania w grupie wsparcia "Kto jak nie my" działającej od 2012 roku w Nysie. Warsztaty są przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które żyjąc u boku niepełnosprawnego rodzeństwa, często czują się gorzej traktowane.

- Wychodzimy z inicjatywą, żeby tym dzieciom zorganizować czas radości i zabawy na ich miarę i, żeby one były w pełni dostrzegane. Rodzicom też staramy się przedstawiać, by nie zapominali też o sobie - wyjaśnia Elżbieta Jaskólska, prezes nyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych "Janek".

W ramach zajęć można skorzystać z rozmów z psychologiem, jednak istotne jest również wzajemne wsparcie i zrozumienie.

- Czasami jak ktoś przychodzi i mówi o jakichś błahych problemach, który dla innych może nie być błahym problemem, nikt się z tego nie śmieje, tylko wręcz pomagają w rozwiązaniu problemu, pokazują, że to nie jest koniec świata i, że z tym też sobie każdy poradzić może - dodaje Elżbieta Jaskólska.

Do grupy należy kilkadziesiąt osób, to zarówno dorośli jak i dzieci. Raz w miesiącu spotykają się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ulicy Grodkowskiej w Nysie. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach mogą zgłaszać taką chęć w sekretariacie szkoły.
Elżbieta Jaskólska
Elżbieta Jaskólska

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 19:12 W Ligocie Górnej osobówka zderzyła się z motocyklem. Są utrudnienia na DW 409 Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 409 w miejscowości Ligota Górna w powiecie strzeleckim. Tam dziś (26.09) po godz. 18:00 samochód osobowy zderzył się… » więcej 2021-09-26, godz. 18:15 Pomagają, leczą i udzielają porad. Aptekarze mają dzisiaj swoje święto. Ich pracę doceniono w Gorzowie Śląskim Mają ogromną wiedzę i empatię, często zastępują lekarzy i udzielają fachowej pomocy. Dziś (26.09) przypada Światowy Dzień Farmaceuty, który obchodzony… » więcej 2021-09-26, godz. 18:00 Za nami pielgrzymka złotych jubilatów małżeńskich. Do Opola zjechały małżeństwa z całej diecezji Przeżyli ze sobą 50 lat, a dzisiaj podziękowali za to Bogu. Do kościoła seminaryjnego w Opolu zjechały małżeństwa z całego regionu. Pielgrzymi na mszach… » więcej 2021-09-26, godz. 17:00 W Brzegu rozegrano Mistrzostwa Polski Ultimate Frisbee. W tej grze nie ma sędziów, potrzebne jest zaufanie Łączy w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, ręcznej i rugby. Mowa o grze zespołowej ultimate frisbee, która w ten weekend zagościła na stadionie… » więcej 2021-09-26, godz. 16:00 Zakończyła się akcja szczepień w parafiach w powiecie brzeskim i namysłowskim. Zainteresowanie było niewielkie W czterech parafiach naszego regionu stanęły dzisiaj (26.09) mobilne punkty szczepień. Wierni po niedzielnej mszy świętej mogli się zaszczepić w dwóch… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 W Namysłowie trwa piknik wojskowy. "Mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu"… Konkurs strzelecki, pokazy sprzętu wojskowego czy sprawdzenie umiejętności w dyscyplinach sportowych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców… » więcej 2021-09-26, godz. 14:45 Wypadek na ul. Partyzanckiej w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Opolu. Jak poinformował asp. sztab. Dariusz Grudzień z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, po… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, a w całym kraju ponad 9000 osób. Czasu na zgłoszenia zostało niewiele… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Nysa: gmina dołoży pieniądze do budowy kolumbarium Nysa ogłosiła kolejny przetarg na budowę kolumbarium na cmentarzu przy ul. Złotogłowickiej. Wcześniej do konkursu na wykonanie pierwszego etapu prac stanęła… » więcej 2021-09-26, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 643 zakażenia koronawirusem w kraju, w tym 7 w województwie opolskim. Zmarł jeden mieszkaniec… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 643 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 7 w województwie opolskim. W najnowszym raporcie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »