Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-25, 14:25 Autor: Katarzyna Doros

Owczarek Dino wróci do właściciela? Prokuratura umorzyła śledztwo, opolski TOZ oburzony

Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Owczarek Dino [fot. TOZ Opole]
Prokuratura umorzyła śledztwo ws. owczarka Dino. Przypomnijmy, w marcu wolontariusze opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami odebrali zwierzę z jednej z posesji we wsi Kały. Pies miał otwarte rany oczu i łap. Trafił do domu tymczasowego.
- Na podstawie zeznań świadków i opinii biegłego stwierdzono, że stan zdrowia psa wynikał z procesu chorobowego, a objawy nasiliły się niedługo przed interwencją - wyjaśnia Anita Dąbrowa-Derda z Prokuratury Rejonowej w Kluczborku. - Stwierdzono, że pies miał zapewnione właściwe warunki bytowe, że miał zapewnioną również opiekę weterynarza. Stwierdzono u psa niedoczynność tarczycy i alergie, które prowadziły do zewnętrznych ran wokół oczu i nosa. Rany te, jak stwierdził weterynarz mogły powstać od samoistnego pękania skóry, ale też od ocierania, czy drapania się psa. Tutaj nie stwierdzono, aby to właściciel w sposób nieprawidłowy, niewłaściwy opiekował się psem - dodaje.

Umorzenie śledztwa oznacza, że wolontariusze prawdopodobnie będą zmuszeni zwrócić psa właścicielowi. Opolski TOZ nie zgadza się z opinią prokuratora.

- Decyzja podważa sens pracy społeczników. Zgodnie z ustawą nieleczenie choroby u zwierzęcia jest pewnego rodzaju znęcaniem się - mówi jedna z wolontariuszek, która woli pozostać anonimowa. - Do dnia dzisiejszego nie ma ani jednego dokumentu stwierdzającego jakąkolwiek wizytę weterynaryjną, która by się odbyła, a jej celem byłoby zdiagnozowanie psa. Są jedynie zeznania świadków. My chcemy, żeby prawda obroniła sytuację Dino. Obraz tego, co tam zastaliśmy i co wszyscy widzieli, świadczy o tym, że nie można zaprzeczyć temu, że pies nie był leczony, albo leczony w sposób zupełnie niewłaściwy.

TOZ w Opolu złożył zażalenie na umorzenie dochodzenia i będzie się starał o dołączenie kolejnej opinii w tej sprawie. O dalszym losie Dino zdecyduje Sąd Rejonowy w Kluczborku.
Anita Dąbrowa-Derda
wolontariuszka TOZ w Opolu

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej 2021-09-17, godz. 14:15 W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób… Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »