Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-02, 21:15 Autor: Dorota Kłonowska

Pomagają sobie i innym. W Głuchołazach dobiegają końca II Opolskie Targi Ekonomii Społecznej

Ewa Bajorska z synem [Fot.Dorota Kłonowska]
Ewa Bajorska z synem [Fot.Dorota Kłonowska]
Krystyna Wanat [Fot.Dorota Kłonowska]
Krystyna Wanat [Fot.Dorota Kłonowska]
Impreza odbywa się na placu przy ul. Moniuszki, gdzie stoi scena, stragany dla wystawców, przygotowano także zadaszone miejsca dla publiczności. Swoje wyroby prezentują spółdzielnie socjalne i stowarzyszenia, w których znalazły wsparcie i zatrudnienie osoby z różnymi problemami na rynku pracy.
Ewa Bajorska z Pilszcza jest młodą mamą, zatrudnioną w Spółdzielni Socjalnej "Pilszczanka".

- Naszą spółdzielnię tworzy osiem osób, to głównie kobiety. Przede wszystkim pieczemy ciasta, lukrujemy pierniki. To taki nasz sposób na utrzymanie się na rynku pracy i zarabianie – żeby żyć, żeby mieć wypłatę. Ja sama jestem młodą mamą. Przyjechałam tu z synem Kubą, który mi dzielnie pomaga – mówi Bajorska.

Swoje produkty lokalne i wyroby rzemieślnicze wystawiają też koła gospodyń wiejskich, warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie socjalne.

- Jesteśmy z Zakładu Aktywności Zawodowej w Branicach. Pracują u nas 52 osoby niepełnosprawne. Jesteśmy podzieleni na dwie pracownie – ceramiczną i komputerową. Tutaj prezentujemy wyroby wykonane ręcznie w pracowni ceramicznej. Taka forma działalności z jednej strony pozwala naszym uczestnikom utrzymać aktywność na rynku pracy i czuć się dowartościowanymi, a z drugiej zarabiać na swoje potrzeby. Nie da się tego oddzielić – mówi Krystyna Wanat.

II Opolskie Targi Ekonomii Społecznej organizują Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu i burmistrz Głuchołaz, pod honorowym patronatem marszałka województwa. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, włącznie z wieczornymi koncertami. Zadbano także o darmowy poczęstunek dla gości.

Poprzednia, ubiegłoroczna edycja tej imprezy odbyła się w Byczynie. Obecnie, wg organizatorów, zainteresowanie targami wzrosło, jest więcej prezentacji, stoisk wystawienniczych, jak i odwiedzających.
Ewa Bajorska, Krystyna Wanat

Wiadomości z regionu

2022-12-07, godz. 21:25 Pogorszone warunki jazdy na Opolszczyźnie. Dwie osoby poszkodowane w dwóch wypadkach Wieczorne wypadki na drogach województwa opolskiego. Do zdarzeń, do których doszło w Opolu i Chrzowicach gminie Prószków, mogły przyczynić się pogorszone… » więcej 2022-12-07, godz. 20:50 Centrum przesiadkowe Opole Główne: w czwartek pierwsze kursy autobusów Autobusy już jutro (8.12) wjadą do centrum przesiadkowego Opole Główne. Jako pierwszy o godzinie 6:23 na płytę wjedzie autobus z Nysy. » więcej 2022-12-07, godz. 20:15 Nowa formuła Legii Akademickiej kusi chętnych studentów Coraz więcej studentów interesuje się służbą w wojsku i Legią Akademicką. Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu może być kolejną uczelnią w regionie, która… » więcej 2022-12-07, godz. 19:40 Wykonawca "poległ" przy budowie kolumbarium w Namysłowie. Miasto będzie szukać innej firmy Namysłów nadal ma problem z budową kolumbarium na cmentarzu przy ulicy Oławskiej. Dotychczasowy wykonawca nie był w stanie dokończyć zadania, przez co gmina… » więcej 2022-12-07, godz. 19:10 Krzywe, czy zrobione ze sztuką? Kierowcy pytają o nowe rondo przy USK w Opolu Wykonawcy przy budowie tej inwestycji ewidentnie zakręciło się w głowie. Słuchacze Radia Opole pytają, co miał na myśli projektant tworzący nowe rondo… » więcej 2022-12-07, godz. 18:30 Dom Matki i Dziecka w Opolu Grudzicach przeszedł kompleksowy remont [ZDJĘCIA] Zakończył się remont Domu Matki i Dziecka w Opolu. O tym, że placówka wymaga rozbudowy, mówiło się od 2011 roku. Po tzw. baraku, w którym przeciekał… » więcej 2022-12-07, godz. 18:10 Będzie mieszkanie chronione w Bąkowie. Ułatwi start w dorosłe życie Trwa remont niewielkiego budynku w Bąkowie obok Kluczborka na potrzeby chronionego mieszkania treningowego. » więcej 2022-12-07, godz. 17:15 "Opolskie na rowery" dojechało do mety. Jest przewodnik, są ścieżki i plany na kolejne lata Mamy w regionie 1967 kilometrów zinwentaryzowanych ścieżek rowerowych. 1360 km liczy sieć tras w województwie, z czego na dziś gotowych jest około 600 km… » więcej 2022-12-07, godz. 17:10 Zarzut za zarzut. Nie słabnie konflikt między szefostwem Wodociągów i Kanalizacji w Opolu Kolejna odsłona konfliktu w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Konferencję prasową zwołali dwaj członkowie zarządu: Paweł Kawecki i Stanisław Janik… » więcej 2022-12-07, godz. 16:45 "Liczba ofiar przemocy rośnie". Policja z MOPR-em przeprowadziła akcję "Biała Wstążka" Białymi wstążkami przekonywali policjanci mieszkańców Opola, żeby nie być obojętnym na cierpienie drugiego człowieka. To w ramach ogólnopolskiej kampanii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »