Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-02-16, 18:45 Autor: Jacek Rudnik

Czy pałac w Kopicach faktycznie zmienił właściciela? Konserwator zabytków ma wątpliwości

Elżbieta Molak została nowym wojewódzkim konserwatorem zabytków [fot. kopice org]
Elżbieta Molak została nowym wojewódzkim konserwatorem zabytków [fot. kopice org]
Elżbieta Molak [fot. Barbara Więcek]
Elżbieta Molak [fot. Barbara Więcek]
Nie ma dowodów na to, że zmienił się właściciel pałacu w Kopicach? Wojewódzka konserwator zabytków na antenie Radia Opole przyznała, że nie ma żadnych dokumentów w tej sprawie.
- Nie wpłynęło do nas żadne zawiadomienie, że firma z siedzibą w Luksemburgu jest właścicielem obiektu i nie jest to również ujawnione w księgach wieczystych - powiedziała Elżbieta Molak.

- Mieliśmy spotkanie z inwestorem, trzeba mieć nadzieję, że składane deklaracje przejdą w czyny - stwierdziła w Loży Radiowej wojewódzka konserwator zabytków.

Przypomnijmy: Inwestor deklaruje wydać 100 mln euro w ciągu 7 lat na odnowienie i zagospodarowanie tego zabytku i chce tam uruchomić polsko-niemiecką placówkę muzealną o statusie muzeum narodowego. Według planu cały obiekt miałby zostać osłonięty specjalną kopułą, a restauracja miałaby potrwać 7 lat.

- Inwestor przedstawił swoje fantastyczne wizje, możemy tylko żywić nadzieję, że nie jest to jedynie fantastyka i że przekuje to również w jakieś działania realne - powiedziała konserwator Molak.

Od wielu lat pałac w Kopicach popada w ruinę. W 1990 roku ówczesne władze gminy sprzedały pałac jednemu z krakowskich biznesmenów i od tamtej pory następuje degradacja jednego z najpiękniejszych obiektów na Śląsku.
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2021-07-23, godz. 16:56 Prokuratura oskarżyła byłego wiceministra Andrzeja B. o jazdę po pijanemu Kluczborska prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi Andrzejowi B., któremu zarzuca jazdę pod wpływem alkoholu. Według… » więcej 2021-07-23, godz. 15:46 Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych … Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie… » więcej 2021-07-23, godz. 15:00 Mieszkaniec powiatu nyskiego sam zatrzymał pijanego kierowcę. Okazało się, że miał on ponad 3 promile alkoholu Obywatelskie zatrzymanie w Nysie. Jeden z mieszkańców na trasie zauważył, że jadący przed nim kierowca porusza się 'wężykiem'. Postanowił jechać za… » więcej 2021-07-23, godz. 14:33 Rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim na podobnym poziomie jak w zeszłym roku Zakończyła się rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim. Podobnie jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy… » więcej 2021-07-23, godz. 13:43 Wybrano najlepszą potrawę w województwie. KGW z Hajduków Nyskich będzie reprezentować Opolszczyznę podczas VI finału… Znamy zwycięzców pierwszego etapu VI edycji Bitwy Regionów. Najlepszą potrawą okazały się zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków… » więcej 2021-07-23, godz. 12:47 Województwo opolskie szuka wykonawcy, który przygotuje dokumentację przedprojektową na potrzeby rewitalizacji linii… Województwo opolskie jako lider wspólnego projektu dla samorządów opolskich i śląskich ogłosiło przetarg w ramach II etapu programu Kolej Plus na wykonanie… » więcej 2021-07-23, godz. 12:15 W marcu napadł z nożem na sklep, teraz został aresztowany 28-latek, który w marcu napadł na sklep i grożąc nożem ukradł pieniądze, został zatrzymany przez policję. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie… » więcej 2021-07-23, godz. 11:00 Raport MZ. Bez nowych przypadków zakażeń i zgonów w naszym regionie. W kraju nieco ponad sto zachorowań [INFOGRAF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 108 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Minionej doby nie wykryto żadnego przypadku na Opolszczyźnie. » więcej 2021-07-23, godz. 09:50 Groźne zderzenie rowerzystów na wyspie Bolko. Oboje trafili do szpitala Do takiego zdarzenia doszło dziś (23.07) około 9.00 na wyspie Bolko w Opolu, gdzie jednoślady zderzyły się z taką siłą, że rowerzyści odnieśli poważne… » więcej 2021-07-23, godz. 09:31 "Kolejek nie ma, zachęcamy nieprzekonanych". Dariusz Madera przyznaje, że przeciwko COVID-19 szczepi się coraz mniej… - Obecnie w punktach prowadzonych przez nasz szpital szczepimy przeciwko COVID-19 około 200 osób dziennie. W czasie szczytu było to około tysiąca szczepień… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »