Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-01-26, 20:45 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Projekcja 3D i tajemniczy sarkofag, czyli plany remontu pałacu w Kopicach. Wojewódzki konserwator zabytków: Będziemy czuwać

Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach
- Będziemy czuwać, aby obiekt przy adaptacji do nowych funkcji nie utracił walorów zabytkowych - mówi Iwona Solisz, opolski wojewódzki konserwator zabytków.
- Na pewno warto dążyć do tego, aby pałac uzyskał właściwy status, nie tylko zaniedbanej ruiny, ale pełnoprawnego pałacu, odbudowywanego przy wsparciu współczesnych technologii, ale z uszanowaniem tych elementów zabytkowych, które posiada - dodaje Solisz.

Za 7 lat w pałacu ma powstać muzeum polsko-niemieckie. Inwestor zapewnia, że po zakończeniu renowacji będzie dążył aby pałac w Kopicach uzyskał status muzeum narodowego.

- Ten obiekt ma poprzez edukację historyczną służyć pojednaniu polsko-niemieckiemu - mówi pełnomocnik firmy Globucor Luxembourg Polska Łukasz Karpiński. - Wchodząc do jednej z sal będzie można zobaczyć dawnych właścicieli w projekcji 3D, to będzie bardzo innowacyjne, tym bardziej, że chcemy wszystkie sale wewnątrz odtworzyć i zrobić na tak jak było to dawnej - wyjaśnia.

- Oprócz pałacu zajmiemy się też zabytkowym parkiem, który niszczeje teraz przez złą meliorację, a gdzie znajdują się liczne pomniki przyrody - dodaje Karpiński.
Iwona Solisz
Łukasz Kapiński

Wiadomości z regionu

2021-07-23, godz. 17:20 Z OSTATNIEJ CHWILI. Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warmątowicach. Są utrudnienia w kursowaniu poci… Jedna osoba nie żyje po tym, jak kilkanaście minut przed godziną 17.00 pociąg uderzył w samochód osobowy w Warmątowicach. Doszło do tego na niestrzeżonym… » więcej 2021-07-23, godz. 16:56 Prokuratura oskarżyła byłego wiceministra Andrzeja B. o jazdę po pijanemu Kluczborska prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi Andrzejowi B., któremu zarzuca jazdę pod wpływem alkoholu. Według… » więcej 2021-07-23, godz. 15:46 Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych … Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie… » więcej 2021-07-23, godz. 15:00 Mieszkaniec powiatu nyskiego sam zatrzymał pijanego kierowcę. Okazało się, że miał on ponad 3 promile alkoholu Obywatelskie zatrzymanie w Nysie. Jeden z mieszkańców na trasie zauważył, że jadący przed nim kierowca porusza się 'wężykiem'. Postanowił jechać za… » więcej 2021-07-23, godz. 14:33 Rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim na podobnym poziomie jak w zeszłym roku Zakończyła się rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim. Podobnie jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy… » więcej 2021-07-23, godz. 13:43 Wybrano najlepszą potrawę w województwie. KGW z Hajduków Nyskich będzie reprezentować Opolszczyznę podczas VI finału… Znamy zwycięzców pierwszego etapu VI edycji Bitwy Regionów. Najlepszą potrawą okazały się zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków… » więcej 2021-07-23, godz. 12:47 Województwo opolskie szuka wykonawcy, który przygotuje dokumentację przedprojektową na potrzeby rewitalizacji linii… Województwo opolskie jako lider wspólnego projektu dla samorządów opolskich i śląskich ogłosiło przetarg w ramach II etapu programu Kolej Plus na wykonanie… » więcej 2021-07-23, godz. 12:15 W marcu napadł z nożem na sklep, teraz został aresztowany 28-latek, który w marcu napadł na sklep i grożąc nożem ukradł pieniądze, został zatrzymany przez policję. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie… » więcej 2021-07-23, godz. 11:00 Raport MZ. Bez nowych przypadków zakażeń i zgonów w naszym regionie. W kraju nieco ponad sto zachorowań [INFOGRAF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 108 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Minionej doby nie wykryto żadnego przypadku na Opolszczyźnie. » więcej 2021-07-23, godz. 09:50 Groźne zderzenie rowerzystów na wyspie Bolko. Oboje trafili do szpitala Do takiego zdarzenia doszło dziś (23.07) około 9.00 na wyspie Bolko w Opolu, gdzie jednoślady zderzyły się z taką siłą, że rowerzyści odnieśli poważne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »