Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-02-26, 10:30 Autor: Dorota Kłonowska

Fizjoterapeuci protestują w Warszawie. Także środowisko opolskie

Marcin Krajczy w oddziale rehabilitacji nyskiego szpitala [fot.Dorota Kłonowska]
Marcin Krajczy w oddziale rehabilitacji nyskiego szpitala [fot.Dorota Kłonowska]
W Warszawie protestują dzisiaj (26.02) fizjoterapeuci z całej Polski. Ta grupa zawodowa przez 28 lat czekała na ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Posłowie PiS zaproponowali, aby wydłużyć wejście w życie nowych rozwiązań o dwa lata. Zdaniem Marcina Krajczego, prezesa opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, nie ma to żadnego uzasadnienia, a dokument jest strategiczny, bowiem reguluje kwestie wykonywania tego zawodu.
- Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty prezydent Andrzej Duda podpisał w październiku 2015 roku i miała wejść w życie w maju, tymczasem politycy PiS zaproponowali 2–letnie vacatio legis. Długo wyczekiwana przez środowisko ustawa reguluje wszystkie najważniejsze sprawy dotyczące wykonywania zawodu fizjoterapeuty, odnośnie kształcenia, odpowiedzialności zawodowej i bezpieczeństwa pacjenta – mówi Marcin Krajczy – prezes opolskiego oddziału PTF.

Dodaje, że obecny system jest nieszczelny, bowiem niemal każdy może być fizjoterapeutą, kto założy działalność gospodarczą i ma pieczątkę. Zamiast rzetelnych studiów i praktyki, wystarczy skrócony kurs. Jest to niebezpieczne dla pacjentów i w efekcie mnożą się sądowe procesy związane z takim procederem.

Zdaniem prezesa opolskiego towarzystwa fizjoterapii, brak czytelnych regulacji prawnych jest niebezpieczny, stąd pikietą w stolicy fizjoterapeuci chcą zwrócić uwagę na problem. Wśród manifestujących jest też grupa z województwa opolskiego.
Marcin Krajczy

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej 2023-02-03, godz. 12:30 Wszystkie ręce na pokład. Mieszkańcy Strzelec Opolskich nadal zbierają na operację Michała Prawie 60 tys. zł jest już na koncie zbiórki, którą w listopadzie zarejestrowało Strzeleckie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej. Pieniądze… » więcej 2023-02-03, godz. 12:17 Trudne warunki jazdy na opolskich drogach. Pługi pracują. Ale czy nie jest ich za mało? Uwaga kierowcy. Trudne warunki na drogach. Ślisko jest między innymi na ulicach w stolicy regionu. Kierowcy mają problem, aby podjechać pod wiadukt na Ozimskiej… » więcej 2023-02-03, godz. 11:15 Potrzebne wsparcie finansowe. Więcej petentów OPS-u w Białej Przybywa osób starających się o wsparcie finansowe z Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej. Powodem jest wzrost cen towarów, opłat i usług. W swoim budżecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »