Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-02-21, 14:02 Autor: Roman Juranek

Opolscy politycy o teczkach TW "Bolek"

Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że w związku z dużym zainteresowaniem społeczeństwa, w poniedziałek (22.02) udostępniona zostanie część dokumentów pochodzących z domu Czesława Kiszczaka. Chodzi m.in. o teczki: osobową oraz pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". IPN twierdzi, że dokumenty wskazują, iż chodzi o Lecha Wałęsę. Czy legendarny przywódca Solidarności współpracował z SB?
- Historycznie to ma znaczenie, praktycznie to jest bez znaczenia - powiedział senator Piotr Wach (PO) w Niedzielnej Loży Radiowej. Jak tłumaczył, mogło to być trochę tak, jak zaparcie się św. Piotra, ale jak było naprawdę nie wiemy. - Dla mnie poważnym problemem jest reakcja polityków - tłumaczył Wach. - Tak jak się zachował minister Waszczykowski i prezydent, jak z tego faktu promieniowała ich nieukrywana radość, to jest dla mnie sprawa skandaliczna- mówił polityk PO. - Prawda nie jest ostatecznie znana i wypowiedzi powinny być bardziej powściągliwe - dodaje.

- Fakt znalezienia teczek w tym momencie jest szyty grubymi nićmi - mówi Kamil Goździk (PSL). - Trochę to wygląda tak, jakby ktoś chciał odwrócić uwagę od tego, co się w kraju dzieje. Jak słyszę wypowiedzi polityków partii rządzącej, że należy napisać historię Polski po '89 roku od nowa, to ktoś tutaj zaczyna być oderwany od rzeczywistości. Nie sądzę, by teraz należało cokolwiek burzyć i podważać - podsumował Goździk.

- Właśnie w 1989 roku Lech Wałęsa miał okazję dokonać lustracji i dzisiaj takiej sytuacji byśmy nie mieli. Gdy ówczesny premier zamierzał przeprowadzić lustrację, to prezydent Wałęsa odwołał w nocy jego rząd - mówiła Katarzyna Czochara (PiS). - To właśnie IPN jest instytucją, która zajmuje się badaniem tego, jak ta historia faktycznie wyglądała. Nam ówcześni rządzący nie dali szansy byśmy poznali prawdę, co w tych czasach się działo. Proszę nie sugerować, że opcja rządząca zamierza teraz zmienić historię. Poczekajmy na niepodważalne fakty - mówiła Czochara.

Paweł Grabowski (Kukiz'15) mówił, że dla Lecha Wałęsy nastał czas, by jasno postawić sprawę i zaapelował też do byłego prezydenta w związku z pojawieniem się wątku tajemniczej osoby, której coś obiecywał Lech Wałęsa: "Panie prezydencie naród czeka na prawdę, a nie jedna osoba, co do której nawet nie wiemy czy w ogóle istnieje!".
- Szafa Kiszczaka jest dla mnie symbolem III RP, czyli takiego państwa, w którym komuniści oficjalnie oddają władzę, ale nigdy jej nie tracą - mówił Grabowski.

- Moment ujawnienia tych teczek jest rzeczywiście dziwny - mówił Roman Kolek (MN). - Wdowa po generale Kiszczaku, która zgłasza się z teczkami do IPN z intencją taką, że nie ma środków do życia i potrzebuje pieniędzy, pokazuje dla mnie trochę absurdalny sposób myślenia i podejścia do sprawy. Dlatego, że znając zawartość teczek i podejrzewając, że ich zawartość mogłaby zaszkodzić Lechowi Wałęsie, to przecież zwróciłaby się gdzie indziej. Na pewno przez długi czas będziemy żyli tym tematem - podsumował Kolek.

- To już jest któryś raz, kiedy temat Lecha Wałęsy i jego współpracy powraca - zwrócił uwagę Łukasz Dymek (Nowoczesna). - Zastanawiam się, kiedy temat znowu wróci, bo za chwilę otworzy się kolejna szafa i ujrzymy nowe dokumenty, czy ta historia kiedykolwiek się skończy? Mamy już ponad 30 lat od tej sprawy i co chwilę próbujemy poszukiwać demonów przeszłości. Nie musimy kochać Lecha Wałęsy, ale musimy pamiętać, że jest ikoną, marką naszego kraju - mówił Dymek.
Piotr Wach
Kamil Goździk
Katarzyna Czochara
Paweł Grabowski
Roman Kolek
Łukasz Dymek

Wiadomości z regionu

2020-09-21, godz. 14:15 Koronawirus w powiecie brzeskim: zamknięty oddział w szpitalu, uczniowie jednej ze szkół i podopieczni domu dziecka… Powiat brzeski walczy z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie. Pierwsze zakażenia potwierdzono tam w piątek (18.09), a wczoraj (20.09)… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-21, godz. 13:30 Wystarczy przejść dwa etapy kwalifikacji i można zostać powołanym do służby wojskowej. W 10. Opolskiej Brygadzie… Egzaminy sprawnościowe, rozmowa z kadrą oraz psychologiem. W 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej trwa kwalifikacja do zawodowej służby wojskowej. Zgłosiło… » więcej 2020-09-21, godz. 13:15 Stracili prawo jazdy za nadmierną prędkość w terenie zabudowanym Troje piratów drogowych zatrzymali w miniony weekend krapkowiccy policjanci z grupy 'SPEED'. Kierowcy znacznie przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie… » więcej 2020-09-21, godz. 11:45 Kierowca osobówki wjechał w TIR-a. Mógł zostać oślepiony przez słońce 22-letni kierowca osobowego volkswagena polo wjechał w prawidłowo zaparkowany przy drodze samochód ciężarowy. Młody mężczyzna zakleszczył się w pojeździe… » więcej 2020-09-21, godz. 10:48 Raport MZ: 70 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 748 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym 70 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii patogen z Chin… » więcej 2020-09-21, godz. 09:49 Dr Bartłomiej Machnik o kryzysie w Zjednoczonej Prawicy: może być ciekawie - Sytuacja jest dynamiczna i wszelkie scenariusze są w zasadzie realne, może być ciekawie - przyznał w rozmowie 'W cztery oczy' dr Bartłomiej Machnik, politolog… » więcej 2020-09-21, godz. 09:25 Opole: 3 nowe placówki z przypadkami koronawirusa w mieście Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20, Publiczny Żłobek nr 2 oraz warsztaty terapii zajęciowej Domu Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym - w… » więcej 2020-09-21, godz. 07:30 Opolski ZUS rusza z projektami edukacyjnymi dla młodzieży Opolski ZUS rusza z projektami edukacyjnymi dla młodzieży. Podczas dedykowanych lekcji uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych dowiedzą się podstawowych… » więcej 2020-09-21, godz. 06:00 Opolscy politycy o zachwianej konstrukcji koalicji w Zjednoczonej Prawicy Uchwalenie 'piątki dla zwierząt' podzieliło posłów Zjednoczonej Prawicy. Za nowelizacją ustawy głosowało 176 posłów klubu PiS, przeciw było 38. Przeciwko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***