Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-02-21, 14:02 Autor: Roman Juranek

Opolscy politycy o teczkach TW "Bolek"

Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że w związku z dużym zainteresowaniem społeczeństwa, w poniedziałek (22.02) udostępniona zostanie część dokumentów pochodzących z domu Czesława Kiszczaka. Chodzi m.in. o teczki: osobową oraz pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". IPN twierdzi, że dokumenty wskazują, iż chodzi o Lecha Wałęsę. Czy legendarny przywódca Solidarności współpracował z SB?
- Historycznie to ma znaczenie, praktycznie to jest bez znaczenia - powiedział senator Piotr Wach (PO) w Niedzielnej Loży Radiowej. Jak tłumaczył, mogło to być trochę tak, jak zaparcie się św. Piotra, ale jak było naprawdę nie wiemy. - Dla mnie poważnym problemem jest reakcja polityków - tłumaczył Wach. - Tak jak się zachował minister Waszczykowski i prezydent, jak z tego faktu promieniowała ich nieukrywana radość, to jest dla mnie sprawa skandaliczna- mówił polityk PO. - Prawda nie jest ostatecznie znana i wypowiedzi powinny być bardziej powściągliwe - dodaje.

- Fakt znalezienia teczek w tym momencie jest szyty grubymi nićmi - mówi Kamil Goździk (PSL). - Trochę to wygląda tak, jakby ktoś chciał odwrócić uwagę od tego, co się w kraju dzieje. Jak słyszę wypowiedzi polityków partii rządzącej, że należy napisać historię Polski po '89 roku od nowa, to ktoś tutaj zaczyna być oderwany od rzeczywistości. Nie sądzę, by teraz należało cokolwiek burzyć i podważać - podsumował Goździk.

- Właśnie w 1989 roku Lech Wałęsa miał okazję dokonać lustracji i dzisiaj takiej sytuacji byśmy nie mieli. Gdy ówczesny premier zamierzał przeprowadzić lustrację, to prezydent Wałęsa odwołał w nocy jego rząd - mówiła Katarzyna Czochara (PiS). - To właśnie IPN jest instytucją, która zajmuje się badaniem tego, jak ta historia faktycznie wyglądała. Nam ówcześni rządzący nie dali szansy byśmy poznali prawdę, co w tych czasach się działo. Proszę nie sugerować, że opcja rządząca zamierza teraz zmienić historię. Poczekajmy na niepodważalne fakty - mówiła Czochara.

Paweł Grabowski (Kukiz'15) mówił, że dla Lecha Wałęsy nastał czas, by jasno postawić sprawę i zaapelował też do byłego prezydenta w związku z pojawieniem się wątku tajemniczej osoby, której coś obiecywał Lech Wałęsa: "Panie prezydencie naród czeka na prawdę, a nie jedna osoba, co do której nawet nie wiemy czy w ogóle istnieje!".
- Szafa Kiszczaka jest dla mnie symbolem III RP, czyli takiego państwa, w którym komuniści oficjalnie oddają władzę, ale nigdy jej nie tracą - mówił Grabowski.

- Moment ujawnienia tych teczek jest rzeczywiście dziwny - mówił Roman Kolek (MN). - Wdowa po generale Kiszczaku, która zgłasza się z teczkami do IPN z intencją taką, że nie ma środków do życia i potrzebuje pieniędzy, pokazuje dla mnie trochę absurdalny sposób myślenia i podejścia do sprawy. Dlatego, że znając zawartość teczek i podejrzewając, że ich zawartość mogłaby zaszkodzić Lechowi Wałęsie, to przecież zwróciłaby się gdzie indziej. Na pewno przez długi czas będziemy żyli tym tematem - podsumował Kolek.

- To już jest któryś raz, kiedy temat Lecha Wałęsy i jego współpracy powraca - zwrócił uwagę Łukasz Dymek (Nowoczesna). - Zastanawiam się, kiedy temat znowu wróci, bo za chwilę otworzy się kolejna szafa i ujrzymy nowe dokumenty, czy ta historia kiedykolwiek się skończy? Mamy już ponad 30 lat od tej sprawy i co chwilę próbujemy poszukiwać demonów przeszłości. Nie musimy kochać Lecha Wałęsy, ale musimy pamiętać, że jest ikoną, marką naszego kraju - mówił Dymek.
Piotr Wach
Kamil Goździk
Katarzyna Czochara
Paweł Grabowski
Roman Kolek
Łukasz Dymek

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 20:40 Prezydent Andrzej Duda 2 maja odwiedzi Górę św. Anny. To część obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śl… Prezydent Andrzej Duda przyjedzie 2 maja na Górę św. Anny. Weźmie udział w uroczystościach związanych z setną rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego… » więcej 2021-04-21, godz. 20:30 Raport dnia: Obostrzenia zostają, opolskie w krajowej czołówce zakażeń. Ostatniej doby zmarło 24 mieszkańców w… 24 zgony osób zarażonych koronawirusem i 358 nowych infekcji potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Dzisiaj (21.04) Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-21, godz. 20:30 6 kolejnych punktów szczepień w województwie rozpocznie pracę po weekendzie Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski wydał decyzję dot. uruchomienia kolejnych Punktów Szczepień Powszechnych w województwie. Mają one rozpocząć pracę… » więcej 2021-04-21, godz. 19:45 Auto rozbite, kierowca i pasażer pijani. Wypadek w gminie Kietrz Kierujący mazdą 27-latek na łuku drogi w Lubotyniu stracił panowanie nad samochodem i uderzył w ogrodzenie jednej z posesji. Uderzenie było tak silne, że… » więcej 2021-04-21, godz. 19:15 W gminie Strzelce Opolskie nie dojdzie do likwidacji i łączenia wiejskich szkół. Przynajmniej na razie Kurator oświaty nie zgodził się na zmiany w sieci szkół w gminie Strzelce Opolskie. Samorządowcy chcieli zamknąć podstawówkę w Kalinowie a uczniowie… » więcej 2021-04-21, godz. 18:45 Roman Kolek tymczasowym dyrektorem do spraw lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim. "Mam doświadczenie w administracji" Roman Kolek objął tymczasowo funkcję dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Przypomnijmy, samorządowiec zrezygnował ze stanowiska… » więcej 2021-04-21, godz. 18:45 Zatrzymana matka z poszukiwanym dzieckiem, chłopczyk powinien być w Niemczech. Akcja na opolskim dworcu PKP Na dworcu głównym PKP w Opolu funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei zatrzymali kobietę, która sprawiała wrażanie osoby będącej pod wpływem środków… » więcej 2021-04-21, godz. 17:20 "Mieszkańcy mają prawo, by złożyć hołd polskim patriotom”. Konferencja prasowa Violetty Porowskiej przed pomnikiem… Wraca temat napisu na tablicy, która miała zawisnąć na pomniku przy placu Wolności w Głogówku. Przypomnijmy, radni między innymi Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-04-21, godz. 16:30 Jest porozumienie! W Korfantowie rusza oddział rehabilitacji pacjentów "pocovidowych" Od dzisiaj (21.04) szpital w Korfantowie będzie rehabilitował pacjentów, którzy przeszli COVID-19. To ustalenia wojewody opolskiego, marszałka regionu, prezesa… » więcej 2021-04-21, godz. 15:42 Opolskie w gronie województw z największą liczbą zakażeń. Obostrzenia zostają Na Opolszczyźnie a także w woj. śląskim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim nie będzie luzowania obostrzeń epidemicznych. Taką informację przekazał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »