Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-02-21, 14:02 Autor: Roman Juranek

Opolscy politycy o teczkach TW "Bolek"

Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Niedzielna Loża Radiowa 21.02.16
Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że w związku z dużym zainteresowaniem społeczeństwa, w poniedziałek (22.02) udostępniona zostanie część dokumentów pochodzących z domu Czesława Kiszczaka. Chodzi m.in. o teczki: osobową oraz pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". IPN twierdzi, że dokumenty wskazują, iż chodzi o Lecha Wałęsę. Czy legendarny przywódca Solidarności współpracował z SB?
- Historycznie to ma znaczenie, praktycznie to jest bez znaczenia - powiedział senator Piotr Wach (PO) w Niedzielnej Loży Radiowej. Jak tłumaczył, mogło to być trochę tak, jak zaparcie się św. Piotra, ale jak było naprawdę nie wiemy. - Dla mnie poważnym problemem jest reakcja polityków - tłumaczył Wach. - Tak jak się zachował minister Waszczykowski i prezydent, jak z tego faktu promieniowała ich nieukrywana radość, to jest dla mnie sprawa skandaliczna- mówił polityk PO. - Prawda nie jest ostatecznie znana i wypowiedzi powinny być bardziej powściągliwe - dodaje.

- Fakt znalezienia teczek w tym momencie jest szyty grubymi nićmi - mówi Kamil Goździk (PSL). - Trochę to wygląda tak, jakby ktoś chciał odwrócić uwagę od tego, co się w kraju dzieje. Jak słyszę wypowiedzi polityków partii rządzącej, że należy napisać historię Polski po '89 roku od nowa, to ktoś tutaj zaczyna być oderwany od rzeczywistości. Nie sądzę, by teraz należało cokolwiek burzyć i podważać - podsumował Goździk.

- Właśnie w 1989 roku Lech Wałęsa miał okazję dokonać lustracji i dzisiaj takiej sytuacji byśmy nie mieli. Gdy ówczesny premier zamierzał przeprowadzić lustrację, to prezydent Wałęsa odwołał w nocy jego rząd - mówiła Katarzyna Czochara (PiS). - To właśnie IPN jest instytucją, która zajmuje się badaniem tego, jak ta historia faktycznie wyglądała. Nam ówcześni rządzący nie dali szansy byśmy poznali prawdę, co w tych czasach się działo. Proszę nie sugerować, że opcja rządząca zamierza teraz zmienić historię. Poczekajmy na niepodważalne fakty - mówiła Czochara.

Paweł Grabowski (Kukiz'15) mówił, że dla Lecha Wałęsy nastał czas, by jasno postawić sprawę i zaapelował też do byłego prezydenta w związku z pojawieniem się wątku tajemniczej osoby, której coś obiecywał Lech Wałęsa: "Panie prezydencie naród czeka na prawdę, a nie jedna osoba, co do której nawet nie wiemy czy w ogóle istnieje!".
- Szafa Kiszczaka jest dla mnie symbolem III RP, czyli takiego państwa, w którym komuniści oficjalnie oddają władzę, ale nigdy jej nie tracą - mówił Grabowski.

- Moment ujawnienia tych teczek jest rzeczywiście dziwny - mówił Roman Kolek (MN). - Wdowa po generale Kiszczaku, która zgłasza się z teczkami do IPN z intencją taką, że nie ma środków do życia i potrzebuje pieniędzy, pokazuje dla mnie trochę absurdalny sposób myślenia i podejścia do sprawy. Dlatego, że znając zawartość teczek i podejrzewając, że ich zawartość mogłaby zaszkodzić Lechowi Wałęsie, to przecież zwróciłaby się gdzie indziej. Na pewno przez długi czas będziemy żyli tym tematem - podsumował Kolek.

- To już jest któryś raz, kiedy temat Lecha Wałęsy i jego współpracy powraca - zwrócił uwagę Łukasz Dymek (Nowoczesna). - Zastanawiam się, kiedy temat znowu wróci, bo za chwilę otworzy się kolejna szafa i ujrzymy nowe dokumenty, czy ta historia kiedykolwiek się skończy? Mamy już ponad 30 lat od tej sprawy i co chwilę próbujemy poszukiwać demonów przeszłości. Nie musimy kochać Lecha Wałęsy, ale musimy pamiętać, że jest ikoną, marką naszego kraju - mówił Dymek.
Piotr Wach
Kamil Goździk
Katarzyna Czochara
Paweł Grabowski
Roman Kolek
Łukasz Dymek

Wiadomości z regionu

2021-01-17, godz. 13:00 "Liczyliśmy na lód, ale chyba nie mieliśmy szczęścia". Seniorzy z Opola hartują się w zimnej wodzie Kilkustopniowy mróz i padający śnieg nie zniechęcił, a wręcz zmobilizował. Opolscy seniorzy zażyli wspólnej kąpieli. » więcej 2021-01-17, godz. 12:39 Kolejna mroźna noc przed nami. WCZK wydało ostrzeżenie Do minus 17 stopni Celsjusza może spaść temperatura w regionie najbliższej nocy (niedziela/poniedziałek). Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało… » więcej 2021-01-17, godz. 12:02 Drogowcy pracują, ale warunki mogą być trudne przez całą dobę Ciągłe opady śniegu, temperatury sięgające -10 stopni, do tego silny wiatr nawiewający śnieg z pól. Takie warunki nie sprzyjają bezpiecznej jeździe … » więcej 2021-01-17, godz. 10:55 Ministerstwo Zdrowia: 99 nowych zachorowań na COVID-19 w regionie, 1 osoba zmarła Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6055 nowych zakażeniach koronawirusem w kraju. W naszym regionie przybyło 99 chorych na COVID-19. » więcej 2021-01-17, godz. 10:00 Rowerzyści z Kędzierzyna-Koźla 7 razy objechali Polskę Początek roku to czas podsumowań. Urzędnicy z Kędzierzyna-Koźla podliczyli jak w ubiegłym sezonie, dosyć nietypowym z powodu pandemii, sprawdzał się system… » więcej 2021-01-17, godz. 09:45 Nowym busem dowiozą niepełnosprawne dzieci do szkoły Niepełnosprawni uczniowie z terenu gminy Walce dotrą do szkół w komfortowych warunkach. Samorząd zakupił nowy samochód przystosowany do przewozu osób ze… » więcej 2021-01-17, godz. 08:52 Główne trasy Opolszczyzny przejezdne, ale zachowajmy czujność Autostrada A4 na opolskim odcinku jest przejezdna. Większych utrudnień nie powinniśmy się spodziewać również na drogach krajowych naszego regionu. » więcej 2021-01-16, godz. 22:00 Raport dnia: ponad 220 nowych zachorowań i 3 ofiary śmiertelne w regionie. Będą zmiany w programie szczepień Testy na obecność koronawirusa wykonane u 221 mieszkańców Opolszczyzny dały w ciągu minionej doby pozytywny wynik. W regionie zmarły też 3 kolejne osoby… » więcej 2021-01-16, godz. 20:00 "Wodzenia niedźwiedzia nie da się zrobić online". Mieszkańcy Górek mają pomysł na "bery" w pandemii Gospodynie nie zatańczą z niedźwiedziem, a barwny korowód przejedzie w dystansie w skromniejszym wydaniu. Taki pomysł na organizację popularnego wodzenia… » więcej 2021-01-16, godz. 18:08 Jazda na quadach zakończyła się wypadkiem. Jeden z kierowców nie zauważył zasypanego śniegiem rowu Nieszczęśliwy finał jazdy na quadach w gminie Łubniany. Kierowca jednej z maszyn wywrócił się i trafił do szpitala. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »