Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-07-15, 09:37 Autor: Radio Opole

Egzotyczne zwierzęta w polskich lasach to... codzienność

– Puma, szakal, norka amerykańska czy szop pracz – coraz więcej egzotycznych zwierząt pojawia się w polskich, a także opolskich lasach – powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Marek Bocianowski z Nadleśnictwa Opole. Co roku w naszym regionie notowanych jest kilkanaście takich przypadków.

Szakal / fot. RayMorris1/flickr.comKilka lat temu na Opolszczyźnie pojawiła się puma. – To mógł być osobnik, który uciekł z prywatnej hodowli – stwierdza Bocianowski, członek Okręgowej Rady Łowieckiej.

– U naszych południowych sąsiadów przepisy dotyczące funkcjonowania zwierzyńców są bardzo liberalne, także handel zwierzętami w Czechach czy na Słowacji jest o wiele mniej skrępowany przepisami niż u nas. A nie zawsze właściciel jest w stanie zapewnić właściwą pieczę nad tymi zwierzętami i są to z reguły zbiedzy z hodowli – tłumaczy nasz rozmówca.

– O ile trudno jest sobie wyobrazić, żeby w Polsce naszemu właścicielowi uciekła puma, o tyle już mniejsze, bardzo egzotyczne zwierzęta uciekają. A to jakieś pająki, węże, niesamowite jaszczurki czy żółwie. To codzienność – podkreśla.

– Nie możemy przechodzić obok takich incydentów obojętnie. Są realnym zagrożeniem dla naszej flory i fauny – zaznacza Bocianowski.

– Nie mamy tej świadomości, ale podstawową przyczyną wymierania całych gatunków w skali naszej planety są właśnie problemy z gatunkami obcego pochodzenia, które wprowadzają choroby do tej pory nieznane lokalnej populacji lub też, jak nasz sztandarowy przykład norki amerykańskiej, wprowadzają stosunki konkurencyjne między populacjami, którą jedna z populacji, z reguły ta miejscowa, przegrywa – wyjaśnia.

Gość Radia Opole uważa, że powinny powstać przepisy ściśle określające warunki hodowli, a także w razie potrzeby eliminacji takich egzotycznych zwierząt.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:

Oprac. Justyna Maćkowiak (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 21:25 Wybory 2023. "Konfederacja to alternatywa dla złych rządów". Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen w Opolu Liderzy Konfederacji odwiedzili Opole. Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu ze zwolennikami politycznej… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Poznajmy naszych południowych sąsiadów. Ruszyły Dni Czeskie w Opolu Na opolskim rynku ruszyły I Dni Czeskie. Wśród atrakcji między innymi projekcie filmowe, quiz wiedzy o naszych sąsiadach, a także prezentacja miast i regionów… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Komprachcice mają nową drogę. Zakończono przebudowę DW429 Ponad dwa miliony złotych kosztowała przebudową kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 429 w gminie Komprachcice. Wyremontowano ponad 1,7-kilometrowy odcinek… » więcej 2023-09-29, godz. 17:44 Opolska KAS świętuje. "Dzięki ich pracy państwo może realizować ambitne programy" Około 1700 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych opolskich struktur Krajowej Administracji Skarbowej obchodzi swoje święto. To także czas podsumowania dotychczasowych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:10 Golfiści zjadą do Kamienia Śląskiego. Turniej o puchar OIG i memoriał im. Jarosława Kozubskiego Przed nami turniej golfowy o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej. W sobotę (30.09) w Kamieniu Śląskim zmierzyć się ze sobą będą mogli zarówno amatorzy… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Wybuchowe laboratorium zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Shakespeare na pasach. Uliczny teatr o bezpieczeństwie na drogach 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 16:58 NIK o nieprawidłowościach podczas pandemii koronawirusa. MZ: Priorytetem były działania ratujące życie Utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. To jedne z głównych ustaleń… » więcej 2023-09-29, godz. 15:34 Prudnicki dworzec nagrodzony w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku" Nowy dworzec autobusowy w Prudniku nagrodzono w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku'. W rywalizacji uczestniczyło 535 projektów. Do… » więcej 2023-09-29, godz. 15:15 EKOpracownia pomoże rozwinąć świadomość ekologiczną uczniom LO2 w Opolu Mikroskopy, menzurki czy interaktywne tablice - to tylko część wyposażenia nowej EKOpracowni Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. Szkoła przy współpracy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »