Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-09, 17:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Likwidacja SOR przy Katowickiej. Ratownicy medyczni kreślą czarny scenariusz

Konferencja ratowników medycznych ws SOR przy Katowickiej [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja ratowników medycznych ws SOR przy Katowickiej [fot.P.Wójtowicz]
- Jeśli SOR przy Katowickiej w Opolu zostanie zlikwidowany dojdzie do tragedii - ostrzegają ratownicy medyczni z Opola, którzy zwracają uwagę zarządzających służbą zdrowia, że jeden SOR na miasto i powiat opolski to za mało. Na konferencji prasowej podkreślali, że wówczas średnio na pomoc lekarza będziemy czekali 3 godziny.
Przypomnijmy, Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ulicy Katowickiej od lutego będzie zamknięty. Władze placówki tłumaczyły wcześniej, że to wynik zaostrzenia wymogów przez ministra zdrowia. Ratownicy, którzy dowiedzieli się, że stracą prace przekonują, że jeden SOR przy Witosa nie poradzi sobie z chorymi i poszkodowanymi w wypadkach drogowych.

- Ja szczerze współczuje pacjentom, którzy od lutego znajdą się w potrzebie - mówi nam ratownik ze szpitala Wojewódzkiego przy ulicy Katowickiej Dariusz Kupiec. - W tej chwili, gdy mamy dwa SOR-y w Opolu to pacjenci, którzy muszą czekać mogą sobie wybrać drugi punkt, natomiast gdy SOR przy Katowickiej zostanie zlikwidowany to takiej alternatywy nie będą mieli. Gwarantuję, że wówczas w oczekiwaniu na pomoc będą mieli śpiwór i posiłek.

Do protestu ratowników ze Szpitala Wojewódzkiego dołączyli koledzy z kliniki przy Witosa. Ratownik tamtejszego SOR-u Dariusz Zawiałow przewiduje, że redukcja oddziałów do jednego doprowadzi do tego, że personel w USK będzie zajmował się tylko pacjentami umierającymi. Przekonuje, że remont SOR-u przy Witosa to za mało, by przyjąć dodatkowych, około 60 pacjentów dziennie.

Ratownik ze Szpitala Wojewódzkiego Aleksandra Cymbał dodaje, że decyzja niesie za sobą również zwolnienia. Z jej wyliczeń wynika, że zatrudnienie może stracić 18 ratowników, w przypadku, gdy zamiast oddziału ratunkowego powstanie izba przyjęć.

Wicemarszałek Roman Kolek, który nadzoruje działalność Szpitala Wojewódzkiego nie chciał na razie komentować informacji przekazywanych przez ratowników.

Na dzisiejszej konferencji prasowej obecny był również Marcin Laskowski, przewodniczący Solidarności, która obejmuje pracowników obu placówek. Jego zdaniem, w tej chwili nikt nie prezentuje sensownych rozwiązań. Jutro (10.10) w Opolu w siedzibie zarządu regionu NSZZ Solidarność odbędzie się konferencja prasowa poświęcona temu problemowi.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu przedstawiciele zarządu województwa poinformowali, że problem w prowadzeniu SOR-u wynika z braku kadry. W odpowiedzi opolski NFZ przekazał w oświadczeniu, że dyrekcja szpitala za przyzwoleniem urzędu marszałkowskiego od dawna miała plan likwidacji SOR i celowo nie wyczerpała wszelkich możliwości, aby usunąć przeszkody do realizacji świadczeń.
Ratownicy ws SOR

Wiadomości z regionu

2020-05-28, godz. 19:18 Opolscy ozdrowieńcy oddali 3 litry osocza na wspomaganie leczenia zakażonych koronawirusem W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu do tej pory udało się pobrać 3 litry osocza (15 porcji) od czterech osób, które pokonały koronawirusa… » więcej 2020-05-28, godz. 18:25 Rudziczka: duża wiejska szkoła podstawowa doczeka się nowoczesnego boiska Wielofunkcyjne boisko będzie miała wieś Rudziczka. Wśród szkół gminy Prudnik tamtejsza podstawówka ma najgorszą bazę sportową. Do przetargu na to zadanie przystąpiło… » więcej 2020-05-28, godz. 18:23 Raport MZ: 3 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie. Kolejnych 6 osób pokonało chorobę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 225 nowych potwierdzonych przypadkach zakażonych koronawirusem w kraju i 8 ofiarach śmiertelnych. Na Opolszczyźnie COVID-19… » więcej 2020-05-28, godz. 17:01 Na czas pandemii opolscy radni wstrzymali możliwość spożywania alkoholu na bulwarach nadodrzańskich. Zdania były podzi… Opolscy radni zdecydowali o wprowadzeniu zakazu picia alkoholu na bulwarach nadodrzańskich w czasie pandemii. To inicjatywa komendanta policji w Opolu, który tłumaczył… » więcej 2020-05-28, godz. 16:31 Klienci opolskiego oddziału NFZ mogą korzystać z biura obsługi w nowej siedzibie. Na razie możliwości są ograniczone przez… Sala obsługi klientów w nowej siedzibie opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jest dostępna dla mieszkańców naszego województwa. » więcej 2020-05-28, godz. 16:10 Urząd marszałkowski przekazuje kolejną pomoc dla placówek medycznych na Opolszczyźnie Do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu trafił sprzęt do badania wymazów na obecność koronawirusa. Diagnoza jednej próbki trwa około godziny, a w ciągu doby można wykonać… » więcej 2020-05-28, godz. 15:55 Jest drugi potwierdzony przypadek koronawirusa wśród pracowników Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu Drugi pracownik Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu jest zarażony koronawirusem. » więcej 2020-05-28, godz. 14:57 Biała: wyszkolony pies policyjny Foksi szybko odnalazł zaginionego mężczyznę Dzięki szybkiemu działaniu policji odnaleziono zaginionego mieszkańca gminy Biała. W efekcie udało się uniknąć zagrożeń dla jego zdrowia i życia. Największa w… » więcej 2020-05-28, godz. 14:17 W Miejscu Odrzańskim uroczyście powitano Bartusia - pierwszego od dekady urodzonego tam chłopca Bartuś jest pierwszym chłopcem od dekady, który urodził się w Miejscu Odrzańskim w gminie Cisek. Wcześniej na świat przyszło tam aż 12 dziewczynek. Ten fenomen… » więcej 2020-05-28, godz. 13:50 Nie owoce i nie warzywa uprawiał mieszkaniec Nysy w ogródku działkowym. Policja przejęła kilogram marihuany Nyscy policjanci przechwycili ponad kilogram marihuany. Zatrzymany przyznał się do winy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »