Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-11-21, 16:30 Autor: Roman Juranek

Pierwszy motocyklista już egzaminowany na ulicach Nysy

WORD Nysa, egzamin na prawo jady kat. A [fot. Roman Juranek]
WORD Nysa, egzamin na prawo jady kat. A [fot. Roman Juranek]
WORD Nysa, egzamin na prawo jady kat. A [fot. Roman Juranek]
WORD Nysa, egzamin na prawo jady kat. A [fot. Roman Juranek]
WORD Nysa, egzamin na prawo jady kat. A [fot. Roman Juranek]
WORD Nysa, egzamin na prawo jady kat. A [fot. Roman Juranek]
WORD Nysa, egzamin na prawo jady kat. A [fot. Roman Juranek]
WORD Nysa, egzamin na prawo jady kat. A [fot. Roman Juranek]
W Nysie można już zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A, czyli na motocykl. W siedzibie oddziału terenowego WORD przy ul. Piłsudskiego utworzono punkt egzaminacyjny w zakresie kat. A1, A2 i A.
Ułatwi to dostęp do egzaminu, a także wyeliminuje dojazdy do innego miasta, w celu uzyskania uprawnień.

- To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców powiatu nyskiego - powiedział starosta Daniel Palimąka. - Wzięliśmy na siebie jako powiat nyski dostosowanie infrastrukturalne tego obiektu. Trzeba było wydłużyć tor, który jest specjalnie właśnie dla motorów i motocykli. Musieliśmy je zakupić, te egzemplarze, na których można zdawać egzaminy, zabezpieczyć pewne miejsca, które są konieczne do tego, aby było tutaj w stu procentach bezpiecznie.

Jak wyjaśnił Edward Kinder, dyrektor WORD w Opolu, egzaminy w Nysie odciążą ulice stolicy województwa o kilkaset osób w ciągu roku. - Egzaminów na jednoślady ogółem w WORD opolskim zrealizowaliśmy 2700 w zeszłym roku, więc około 10-15% tych egzaminów przewidujemy, że będzie w Nysie. Czyli powiat nyski, częściowo powiat prudnicki, być może jeszcze jakieś osoby, które z innych, sąsiednich powiatów przyjadą, a więc 15% tak naprawdę mniej, czyli 200-300 osób mniej na opolskich ulicach.

Wicemarszałek Robert Węgrzyn uważa ten egzamin za trudniejszy niż na samochód osobowy. - Osobiście uważam, że egzamin na jednoślady jest trudniejszym egzaminem, aniżeli egzamin kategorii B. Sam to ćwiczyłem parę lat temu, zdawałem taki egzamin po to, aby jeździć ciężkim motocyklem i wiem, że jest bardzo dużo osób zainteresowanych zdawaniem tego typu egzaminów. W Nysie życzymy jak największej ilości egzaminów zdawanych i zapraszamy osoby spoza powiatu nyskiego.

Dominik Grabowski, egzaminator WORD, powiedział, że podział egzaminu na różne kategorie A1, A2 i A ma znaczenie, by stopniowo przygotować kierowcę na jazdę coraz większymi motorami. - Kategoria A1 i ta A2, którą my dzisiaj realizujemy, to przede wszystkim przygotowanie do jazdy, czyli sprawdzamy, czy kandydat na kierowcę potrafi prawidłowo się przygotować do jazdy, wykorzystać elementy stroju, dodatkowo sprawdzenie podstawowych elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli chodzi o kolejne zadania, to przeprowadzenie motocykla przy unieruchomionym silniku, no i oczywiście już później sama jazda, czyli wykonanie manewrów takich, jak po ósemce pięciokrotny, dodatkowo wolny slalom, czyli czy motocyklista potrafi panować przy małych prędkościach nad motocyklem.

Dodajmy, że koszt przygotowania infrastruktury do egzaminowania i zakupu motorów to ok. 300 tys złotych.
Daniel Palimaka
Edward Kinder
Robert Węgrzyn
Dominik Grabowski

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »