Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy

Posłuchaj audycji

2020-08-14, 10:30

O ludowym rękodziele w stroju ołmy. Rozmowa z Teresą Sobotą [FILM]

Teresa Sobota i Katarzyna Zawadzka [fot. Justyna Marcińska]
Do plenerowego studia Radia Opole w Balcarzowicach zaprosiliśmy Teresę Sobotę ze wsi Olszowa w gminie Ujazd. To twórczyni ludowa, która mówiła o tradycji kroszonkarskiej. Opowiedziała także o kwietnych dywanach upiększających obchody Bożego Ciała. Nasza rozmówczyni przyjechała do nas w tradycyjnym stroju swojej ołmy, o który także zapytaliśmy.
2020-08-08, 19:08

Budyń z awokado i tortilla w trzech odsłonach! Alicja Kałka o zdrowych kaloriach [FILM + PRZEPISY!]

Alicja Kałka i Katarzyna Zawadzka. "Chcę wyjechać na wieś" - Balcarzowice [fot. Marcin Boczek]
To było bardzo smaczne spotkanie w Balcerzowicach! O bogate w składniki odżywcze przekąski zadbała Alicja Kałka z Poradni Dietetycznej Zdrowa Kaloria w Strzelcach Opolskich. W plenerowym studiu pokazała, jak błyskawicznie można przygotować budyń z awokado i tortillę w trzech odsłonach! Nakarmiła przy tym ekipę Radia Opole, która bardzo poleca zamieszczone poniżej przepisy.


2020-08-06, 20:34

Lato w słoikach! Przetwory Tadeusza i Krystyny Zamojskich [FILM + PRZEPISY!]

Lato w słoikach! Przetwory Tadeusza i Krystyny Zamojskich
W ramach akcji "Chcę wyjechać na wieś" byliśmy w Grobnikach. Nasze plenerowe studio udekorowali Tadeusz i Krystyna Zamojscy. W programie "Ze zdrowiem Ci do twarzy" opowiedzieli o przetworach, które wykonują z warzyw i owoców z domowego ogródka. Jak zamknąć w słoiku lato, aby starczyło na zimę? Posłuchajcie!

Poniżej prezentujemy przepisy Krystyny Zamojskiej na naturalne olejeki do dłoni i paznokci, pomidory w galarecie i ogórki słodko-kwaśne.
2020-08-04, 10:21

Chipsy z jarmużu i lato w koktajlu! Alina Babińska o zdrowych przekąskach [PRZEPIS, FILM]

Alina Babińska "Ze zdrowiem Ci do twarzy"
Lato w pełni i warto z niego korzystać także w kuchni! Dietetyk kliniczny Alina Babińska przygotowała w plenerowym studiu Radia Opole w Grobnikach zdrowe przekąski. Mogliśmy przekonać się, jak smakują chipsy z jarmużu. Dobrze doprawiane są bardzo smaczne, a przy tym zdrowe! Był także koktajl z sezonowych owoców. To orzeźwiająca witaminowa bomba!

2020-08-03, 11:22

Ziemia Głubczycka bogata w miejsca mocy? Rozmowa z dr Barbarą Piechaczek

Dr Barbara Piechaczek gościem pelenerowego studia Radia Opole w Grobnikach [fot. Łukasz Fura]
Dr Barbara Piechaczek gościem pelenerowego studia Radia Opole w Grobnikach [fot. Łukasz Fura]
Dr Barbara Piechaczek gościem pelenerowego studia Radia Opole w Grobnikach [fot. Łukasz Fura]
Dr Barbara Piechaczek gościem pelenerowego studia Radia Opole w Grobnikach [fot. Łukasz Fura]
O miejscach mocy nazywanych czakramami na Ziemi Głubczyckiej opowiadała w plenerowym studiu Radia Opole w Grobnikach - dr Barbara Piechaczek. - Płaskowyż Głubczycki od najdawniejszych czasów był zamieszkiwany dość licznie. Leży pomiędzy Sudetami a Karpatami w takiej bramie Europy, gdzie drogi prowadzą z północy na południe i ze wschodu na zachód. Nawet w trzeciorzędzie, w zlodowaceniu, które kończyło się, już pierwsze osady prehistoryczne zaczęły się tutaj pojawiać - mówiła na naszej antenie dyrektorka Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Jak dawniej oznaczano miejsca, którym przypisywano szczególną moc i jak je rozpoznawano? O tym w programie. Było także o historii Grobnik i źródełku św. Barbary. Posłuchajcie.
2020-07-31, 17:48

O akceptacji i byciu jogową mamą. Rozmowa z Eweliną Fundełą

Ewelina Fundeła. Akcja "Chcę wyjechać na wieś", Nowy Świętów [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ewelina Fundeła. Akcja "Chcę wyjechać na wieś", Nowy Świętów [fot. Justyna Krzyżanowska]
O jodze w ciąży i po urodzeniu dziecka opowiedziała nam w plenerowym studiu Radia Opole joginka z Jarnołtówka - Ewelina Fundeła. Było także o życiodajnej sile oddechu i akceptacji ograniczeń własnego ciała. Jak wygląda praktyka jogi w pięknym otoczeniu Gór Opawskich? Posłuchajcie!
2020-07-30, 11:42

Jak wieś sprzyja zdrowiu? O ajurwedzie z Anną Knoblich-Kaczmarek

Katarzyna Zawadzka i Anna Knoblich-Kaczmarek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Katarzyna Zawadzka i Anna Knoblich-Kaczmarek [fot. Justyna Krzyżanowska]
W Nowym Świętowie delektując się widokiem pięknych Gór Opawskich rozmawialiśmy o ajurwedzie. Według starożytnej indyjskiej medycyny każdy z nas posiada trzy guny - dobra, pasji i ignorancji. Jak zadbać o ich równowagę, aby cieszyć się wewnętrzną harmonią? O tym mówiła Anna Knoblich-Kaczmarek, która jest certyfikowaną konsultantką ajurwedy i psychoterapeutką.
2020-07-29, 12:03

Paweł Szymkowicz o bogactwie szlaków turystycznych w gminie Głuchołazy

Chcę wyjechać na wieś, Nowy Świętów [fot. Justyna Krzyżanowska]
Chcę wyjechać na wieś, Nowy Świętów [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radio Opole gościło w Nowym Świętowie w gminie Głuchołazy. Nasze plenerowe studio rozbiliśmy tuż obok gościnnych murów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka. Z tego miejsca blisko już do szlaku św. Jakuba, który przechodzi także przez Góry Opawskie. O tym mówił w programie "Ze zdrowiem Ci do twarzy" - przewodnik sudecki Paweł Szymkowicz. Nasz gość zachwalał również walory turystyczne gminy Głuchołazy. Mówił także o Głównym Szlaku Sudeckim czy Szlaku Złotych Górników. Posłuchajcie!
2020-07-28, 13:05

Fit serniczki i hummus z marchewką. Aleksandra Zator o zdrowych przekąskach [FILM, PRZEPIS]

Aleksandra Zator "Ze zdrowiem Ci do twarzy" (25.07.2020)
Pożywne, smaczne i zdrowe - takie przekąski przygotowała dla nas w plenerowym studiu Radia Opole w Nowym Świętowie - Aleksandra Zator. Nasza rozmówczyni jest dietetykiem klinicznym, psychodietetykiem i trenerem personalnym. Fit serniczki i hummus z marchewką to jej propozycja przygotowana w ramach akcji "Chcę wyjechać na wieś". Spróbujcie sami!
2020-08-06, 12:00

Poród wpływa na cechy charakteru? Rozmowa z dr Emilią Lichtenberg-Kokoszką

Emilia Lichtenberg-Kokoszka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Emilia Lichtenberg-Kokoszka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka książki dr Emilii Lichtenberg-Kokoszki
Tym razem w programie "Ze zdrowiem Ci do twarzy" było o narodzinach. To pierwsza walka, którą musimy stoczyć przychodząc na świat. Czy przebieg tego wydarzenia wpływa na to, kim jesteśmy? O to zapytaliśmy dr nauk humanistycznych i dyplomowaną położną - Emilię Lichtenberg-Kokoszkę. Nasza rozmówczyni zainspirowania doniesieniami naukowymi przeprowadziła własne badania w tym obszarze. Wynika z nich, że doświadczenia okołoporodowe wpływają na 35 spośród 197 cech charakteru. Dlaczego?
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***