Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole

Posłuchaj audycji

2023-12-01, 22:10

Marta Gołka o debiutanckiej EP-ce zespołu Josef Kowalsky

Josef Kowalsky [fot. materiały promocyjne artysty]
Josef Kowalsky [fot. materiały promocyjne artysty]
Josef Kowalsky to międzynarodowy kolektyw, który ze swadą łączy wyrafinowane harmonie i nieoczywiste melodie z matematycznymi podziałami rytmicznymi, nie wpadając jednak w pułapkę tworzenia muzyki dla instrumentalistów. Zespół rozszerza idiom współczesnego jazz fusion, dodając do muzyki improwizowanej z bitowymi inklinacjami inspiracje progresywnym rockiem i muzyką karnatacką. Na czele grupy stoi pochodząca z Opola Marta Gołka. Basistka i kompozytorka zdradziła kulisy powstawania "Flares", czyli debiutanckiej EP-ki Josefa Kowalsky'ego.
2023-11-30, 03:07

Radio Opole na 28. Międzynarodowym Festiwalu Drum Fest: rozmowa z Ianem Paicem i galeria zdjęć

28. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest [fot. Tomasz Wojtyłko]
28. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest [fot. Tomasz Wojtyłko]
Występ Iana Paice'a i grupy Purpendicular był bez wątpienia jednym z najbardziej elektryzujących wydarzeń 28. Międzynarodowego Festiwalu Drum Fest. Legendarny perkusista zinterpretował wraz z międzynarodowym kolektywem twórczość zespołów, które współtworzył na przestrzeni lat. Publiczność zgromadzona w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym w Opolu mogła posłuchać przebojów Deep Purple i Whitesnake. Przed koncertem bębniarz znalazł czas dla słuchaczy Radia Opole.
2023-11-30, 02:54

Indigo Child o nadchodzącym singlu i nagraniach w MAQ Records

Koncert Indigo Child w Studiu M im. SBB Radia Opole (24.10.19) [fot.Maciej Wajler]
Koncert Indigo Child w Studiu M im. SBB Radia Opole (24.10.19) [fot.Maciej Wajler]
Koncert Indigo Child w Studiu M im. SBB Radia Opole (24.10.19) [fot.Łukasz Fura]
Koncert Indigo Child w Studiu M im. SBB Radia Opole (24.10.19) [fot.Łukasz Fura]
Zespół Indigo Child powraca z singlem "Producent Is Dead!". Utwór ukaże się 01.12. Jakub Kirstein i Paweł Pawłowski odwiedzili Radio Opole, żeby opowiedzieć o zbliżającej się premierze i innych utworach nagranych w gliwickim studiu MAQ Records.
2023-11-29, 20:00

Małgorzata Rejmer o zbiorze opowiadań pt. "Ciężar skóry" i nie tylko

Małgorzata Rejmer o zbiorze opowiadań pt. "Ciężar skóry" i nie tylko
Małgorzata Rejmer, pisarka i reportażystka, była gościem "Rewirów Kultury" w Radiu Opole. W rozmowie z Katarzyną Zawadzką opowiedziała o zbiorze opowiadań pt. "Ciężar skóry". To dziesięć historii, w których ciało odgrywa ważną, znaczącą rolę. Autorka sięga w nich także do doświadczeń zdobytych podczas pisania reportaży o Bałkanach. Przypomnijmy też, że za swoją książkę pt. "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii" pisarka otrzymała m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Posłuchajcie!

Rozmowę prowadziła Katarzyna Zawadzka.
2023-11-24, 14:32

Oryginalny projekt przygotowuje Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu we współpracy z Konsulatem RFN

Sandra Cierniak [fot. Tomasz Wojtyłko]
Sandra Cierniak [fot. Tomasz Wojtyłko]
Wystawa, projekcje, warsztaty i szereg innych niespodzianek przygotowuje opolska GSW wspólnie z Konsulatem RFN w Opolu. Nasza gościni, reprezentantka konsulatu, Sandra Cierniak zechciała uchylić rąbka tajemnicy i opowiedziała nie tylko o projekcie, ale i o jego głównym bohaterze, silnie związanym z Opolem i z niego się wywodzącym, Benie Muthoferze.
2023-11-23, 02:48

Anika Kamińska o nowej płycie zespołu Moribaya

Mimo że Międzynarodowy Festiwal DRUM FEST kojarzy się przede wszystkim z występami wirtuozów zestawu perkusyjnego, w trakcie wydarzenia można posłuchać też muzyki etnicznej. Tegoroczną odsłonę imprezy odwiedził specjalizujący się w promowaniu kultury Afryki Zachodniej zespół Moribaya. Dowodząca grupą Anika Kamińska porozmawiała z nami przed koncertem w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu. Na początku poruszyliśmy kwestię warsztatów bębniarskich, w których uczestniczyli mieszkańcy regionu.
2023-11-23, 02:05

Jakub Żwirełło zaprasza na koncert Wczasów do OPO

Wczasy [fot. Nata Moszyńska]
Wczasy [fot. Nata Moszyńska]
Wczasy zapowiadają pierwsze wydawnictwo od premiery płyty "To wszystko kiedyś minie". EP-kę "Program" zwiastuje singiel "Patrzymy". O utworze opowiedział Jakub Żwirełło. Songwriter zaprosił też na koncert grupy, który odbędzie się w najbliższy piątek (24.11) w Klubokawiarni OPO.
2023-11-22, 11:35

Prof. Anna Nasiłowska o biografii Sławomira Mrożka

Prof. Anna Nasiłowska podczas 21. Opolskiej Jesieni Literackiej [fot. archiwum MBP w Opolu]
Prof. Anna Nasiłowska podczas 21. Opolskiej Jesieni Literackiej [fot. archiwum MBP w Opolu]
Sławomir Mrożek to jedna z najbardziej tajemniczych postaci w polskiej literaturze XX wieku. Był dramaturgiem, prozaikiem i rysownikiem. Unikał rozgłosu, a w ostatnich dekadach swojego życia właściwie nie udzielał wywiadów. Biografią tego autora zajęła się prof. Anna Nasiłowska - pisarka, poetka, krytyczka literacka i historyczka literatury współczesnej, która pracuje w Polskiej Akademii Nauk. Z książką pt. "Mrożek. Biografia" gościła w Opolu w ramach 21. Opolskiej Jesieni Literackiej.
2023-11-21, 10:59

Z Kwartetem Angelus rozmowa nie tylko o chryzantemach

Kwartet Angelus [fot. Filharmonia Opolska]
Kwartet Angelus [fot. Filharmonia Opolska]
Kwartet Angelus skończył niedawno dwadzieścia lat, jednak, ja mówią jego członkowie i członkinie, zupełnie o tym nie myśli. Cały czas najbardziej cieszy ich granie na żywo, bezpośredni kontakt z publicznością, co jest nieopisaną przyjemnością. W rozmowie nie tylko spojrzymy wstecz, ale porozmawiamy o planach, inspiracjach, wspólnej pracy (która, co podkreślają wspólnie, jest w istocie przyjaźnią przekuta na muzykę).
2023-11-16, 00:27

Cheeba zaprasza na "Ruff In The Jungle"

W najbliższy piątek (17.11) w Opolu odbędzie się impreza, na której nie może zabraknąć fanów drum and bass. Po raz kolejny swoje siły połączą kolektywy Tru Kru i Propaganda Soundsystem. Odpowiedzialny za organizację wydarzenia Cheeba zaprosił do Wyjścia Awaryjnego.
1234567

Zobacz także

2023-12-01, godz. 22:10 Marta Gołka o debiutanckiej EP-ce zespołu Josef Kowalsky Josef Kowalsky to międzynarodowy kolektyw, który ze swadą łączy wyrafinowane harmonie i nieoczywiste melodie z matematycznymi podziałami rytmicznymi, nie… » więcej 2023-11-30, godz. 03:07 Radio Opole na 28. Międzynarodowym Festiwalu Drum Fest: rozmowa z Ianem Paicem i galeria zdjęć Występ Iana Paice'a i grupy Purpendicular był bez wątpienia jednym z najbardziej elektryzujących wydarzeń 28. Międzynarodowego Festiwalu Drum Fest. Legendarny… » więcej 2023-11-30, godz. 02:54 Indigo Child o nadchodzącym singlu i nagraniach w MAQ Records Zespół Indigo Child powraca z singlem "Producent Is Dead!". Utwór ukaże się 01.12. Jakub Kirstein i Paweł Pawłowski odwiedzili Radio Opole, żeby opowiedzieć… » więcej 2023-11-29, godz. 20:00 Małgorzata Rejmer o zbiorze opowiadań pt. "Ciężar skóry" i nie tylko Małgorzata Rejmer, pisarka i reportażystka, była gościem "Rewirów Kultury" w Radiu Opole. W rozmowie z Katarzyną Zawadzką opowiedziała o zbiorze opowiadań… » więcej 2023-11-24, godz. 14:32 Oryginalny projekt przygotowuje Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu we współpracy z Konsulatem RFN Wystawa, projekcje, warsztaty i szereg innych niespodzianek przygotowuje opolska GSW wspólnie z Konsulatem RFN w Opolu. Nasza gościni, reprezentantka konsulatu… » więcej 2023-11-23, godz. 02:48 Anika Kamińska o nowej płycie zespołu Moribaya Mimo że Międzynarodowy Festiwal DRUM FEST kojarzy się przede wszystkim z występami wirtuozów zestawu perkusyjnego, w trakcie wydarzenia można posłuchać… » więcej 2023-11-23, godz. 02:05 Jakub Żwirełło zaprasza na koncert Wczasów do OPO Wczasy zapowiadają pierwsze wydawnictwo od premiery płyty "To wszystko kiedyś minie". EP-kę "Program" zwiastuje singiel "Patrzymy". O utworze opowiedział… » więcej 2023-11-22, godz. 11:35 Prof. Anna Nasiłowska o biografii Sławomira Mrożka Sławomir Mrożek to jedna z najbardziej tajemniczych postaci w polskiej literaturze XX wieku. Był dramaturgiem, prozaikiem i rysownikiem. Unikał rozgłosu… » więcej 2023-11-21, godz. 10:59 Z Kwartetem Angelus rozmowa nie tylko o chryzantemach Kwartet Angelus skończył niedawno dwadzieścia lat, jednak, ja mówią jego członkowie i członkinie, zupełnie o tym nie myśli. Cały czas najbardziej cieszy… » więcej 2023-11-16, godz. 00:27 Cheeba zaprasza na "Ruff In The Jungle" W najbliższy piątek (17.11) w Opolu odbędzie się impreza, na której nie może zabraknąć fanów drum and bass. Po raz kolejny swoje siły połączą kolektywy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »