Radio Opole » Salon naukowy » Posłuchaj audycji:

Posłuchaj audycji:

2024-03-12, 14:00

"Zaliczyliśmy ogromny skok. Znaleźliśmy się na 7. miejscu w kraju" - dr Katarzyna Kownacka o UO w rankingu "Perspektyw"

Katarzyna Kownacka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Katarzyna Kownacka [fot. Agnieszka Lubczańska]
Za nami gala z okazji 30-lecia Uniwersytetu Opolskiego w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Zaprezentowano filmy dotyczące początków uczelni, największych osiągnięć naukowych oraz inwestycji. Był też czas na wspomnienia, podsumowania czy planowanie przyszłości. Galę uświetnił recital Michała Bajora.

W audycji z dr Katarzyną Kownacką, rzeczniczką Uniwersytetu Opolskiego rozmawialiśmy o tej wyjątkowej gali, ale także o aktualnej sytuacji uniwersytetu i planach uczelni.
2024-03-11, 15:15

Jakie są plusy, a jakie minusy korzystania ze sztucznej inteligencji podczas kampanii wyborczej?

Błażej Choroś [fot. Marcin Boczek]
Błażej Choroś [fot. Marcin Boczek]
Sztuczna inteligencja wdziera się we wszystkie dziedziny życia społecznego. Obszarów jej zastosowania jest coraz więcej. Jaka może być jej rola w zbliżających się wyborach samorządowych? Jakie są plusy, a jakie minusy korzystania ze sztucznej inteligencji podczas kampanii wyborczej? Te i inne pytania zadaliśmy doktorowi Błażejowi Chorosiowi, politologowi z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
2024-02-26, 22:55

Jak przekonać uczniów, że matematyka jest ciekawa i jakie wnioski płyną ze spotkania matematyków w Opolu?

Jak przekonać uczniów, że matematyka jest ciekawa? [fot. https://pixabay.com/pl]
Jak przekonać uczniów, że matematyka jest ciekawa? [fot. https://pixabay.com/pl]
O matematyce mówi się, że jest królową nauk. Nie bez powodu, bo jest podstawą wielu różnych dziedzin. Uczniowie uważają jednak na ogół, że to trudny przedmiot. Jak zachęcić ich do nauki i udowodnić, że matematyka naprawdę jest ciekawa? Temu mają służyć nowoczesne metody nauczania, o których mówiono podczas dorocznej Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, która odbyła się już po raz 32.

O wnioskach, jakie płyną z kilkudniowego spotkania opowiedziała koordynatorka konferencji, Joanna Świercz.
2024-02-26, 17:17

Wycieczka po ultranowoczesnej serwerowni

Damian Kolarczyk [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Damian Kolarczyk [fot. Agnieszka Pietrzyk]
W audycji "Science bez fikcji" wybraliśmy się na wycieczkę po ultranowoczesnej serwerowni. Naszym przewodnikiem był Damian Kolarczyk, dyrektor Centrum Przetwarzania Danych w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu.
2024-02-19, 23:00

Co to znaczy miasto inteligentne i na czym polega projekt Katedry Marketingu i Zarządzania Łańcuchami Dostaw UO?

Goście audycji "Salon Naukowy" [fot. Adam Dubiński]
Goście audycji "Salon Naukowy" [fot. Adam Dubiński]
Zespół pracowników Katedry Marketingu i Zarządzania Łańcuchami Dostaw pozyskał środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa na opracowanie pakietu rozwiązań wspierających rozwój smart cities. Realizacja projektu zakłada bliską współpracę między podmiotami szkolnictwa wyższego i jednostkami samorządu terytorialnego. Dzięki niej możliwe będzie przenoszenie gromadzonej wiedzy do praktyki. O tym właśnie rozmawialiśmy w programie.
2024-02-13, 11:34

"Przyszłość należy do ogniw wodorowych" - dr inż. Paweł Włodarczyk

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Technologia wodorowych ogniw paliwowych może okazać się najbardziej opłacalną z dostępnych dziś możliwości generowania energii elektrycznej w branży automotive. Dlaczego ta technologia rozwija się tak wolno? To jedno z pytań, jakie skierowaliśmy do naszego gościa, a był nim dr inż. Paweł Włodarczyk z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego.
12

Zobacz także

2024-04-16, godz. 09:45 „Jak mnie ktoś pyta, gdzie jest twój ogródek, odpowiadam, że jest nim całe województwo” - prof. Arkadiusz No… Gościem "Salonu naukowego" był prof. Arkadiusz Nowak z Uniwersytetu Opolskiego. Botanik, badacz i pasjonat. Rozmawialiśmy o zróżnicowaniu roślinności w… » więcej 2024-04-12, godz. 12:12 Maciej Wójcik wykorzystuje w pracy sztuczną inteligencję. Do czego mu się przydaje? Maciej Wójcik to pochodzący z Opola, ale pracujący w Londynie radiofarmaceuta, który codziennie wykorzystuje w swojej pracy sztuczną inteligencję. Do czego… » więcej 2024-04-09, godz. 09:20 Jaka jest przyszłość nauczenia prawa w kontekście rozwoju technologicznego? Gościem audycji był dr Rafał Wielki, zastępca Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Rozmawialiśmy o działalności wydziału, ale również… » więcej 2024-03-19, godz. 11:49 Dr inż. Mariusz Czabak zdradza tajniki wytrzymałości materiałów W audycji z dr. inż. Mariuszem Czabakiem z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej rozmawialiśmy na temat wytrzymałości i nośności wszelkich… » więcej 2024-03-12, godz. 14:00 "Zaliczyliśmy ogromny skok. Znaleźliśmy się na 7. miejscu w kraju" - dr Katarzyna Kownacka o UO w rankingu "Perspe… Za nami gala z okazji 30-lecia Uniwersytetu Opolskiego w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Zaprezentowano filmy dotyczące początków uczelni, największych osiągnięć… » więcej 2024-03-11, godz. 15:15 Jakie są plusy, a jakie minusy korzystania ze sztucznej inteligencji podczas kampanii wyborczej? Sztuczna inteligencja wdziera się we wszystkie dziedziny życia społecznego. Obszarów jej zastosowania jest coraz więcej. Jaka może być jej rola w zbliżających… » więcej 2024-02-26, godz. 22:55 Jak przekonać uczniów, że matematyka jest ciekawa i jakie wnioski płyną ze spotkania matematyków w Opolu? O matematyce mówi się, że jest królową nauk. Nie bez powodu, bo jest podstawą wielu różnych dziedzin. Uczniowie uważają jednak na ogół, że to trudny… » więcej 2024-02-26, godz. 17:17 Wycieczka po ultranowoczesnej serwerowni W audycji "Science bez fikcji" wybraliśmy się na wycieczkę po ultranowoczesnej serwerowni. Naszym przewodnikiem był Damian Kolarczyk, dyrektor Centrum Przetwarzania… » więcej 2024-02-19, godz. 23:00 Co to znaczy miasto inteligentne i na czym polega projekt Katedry Marketingu i Zarządzania Łańcuchami Dostaw UO? Zespół pracowników Katedry Marketingu i Zarządzania Łańcuchami Dostaw pozyskał środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Nauka… » więcej 2024-02-13, godz. 11:34 "Przyszłość należy do ogniw wodorowych" - dr inż. Paweł Włodarczyk Technologia wodorowych ogniw paliwowych może okazać się najbardziej opłacalną z dostępnych dziś możliwości generowania energii elektrycznej w branży… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »