Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa

Aktualności

2024-05-19, 13:00

Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej

Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej
Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w nim tzw. mechanizm dobrowolnej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tysięcy osób. Kraje członkowskie, będą jednak mogły odmówić przyjęcia migrantów, jednak będą musiały wpłacić do unijnego budżetu po 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Mimo, iż Polska nie poparła tych rozwiązań, premier Donald Tusk zapewnia, że nasz kraj będzie ich beneficjentem.
2024-05-12, 12:25

Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024

Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024
W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu.

Ucieczka sędziego Tomasza Sz na Białoruś budzi wciąż ogromne polityczne emocje. Pozostawia też wiele pytań: czy stanowi realne zagrożenie dla państwa? Czy to odosobniony przypadek, czy systemowe zagrożenie dla państwa przez rosyjskich i białoruskich agentów? Jakie wnioski należy wyciągnąć po tej sprawie? Już wiadomo, że ma nastąpić szybka reaktywacja komisji ds. rosyjskich wpływów. Czy jest potrzebna?

Premier Donald Tusk ogłosił nazwiska nowych członków rządu. Szefem MSWIA od będzie Tomasz Siemoniak, ministrem kultury Hanna Wróblewska, ministrem rozwoju Krzysztof Paszyk, a ministrem aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Dotychczasowi szefowie wszystkich tych resortów startują w wyborach do europarlamentu. Jak oceniani są nowi ministrowie?

W programie udział wzięli:
Barbara Kamińska - Koalicja Obywatelska
Jarosław Krzywoń - Polskie Stronnictwo Ludowe
Maciej Piotrowski - Konfederacja
Michał Kalinowski - Lewica
Fabian Pszon - Prawo i Sprawiedliwość

Program prowadził Ireneusz Prochera
2024-05-05, 13:21

Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2024

Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną?
40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób kojarzonych przez opinię publiczną z działalności, która nie u wszystkich wzbudza zachwyt. Niewykluczone, że część z nich może wkrótce usłyszeć co najmniej prokuratorskie zarzuty. Jedną z takich osób jest były prezes Orlenu Daniel Obajtek będący „jedynką” PiS-u na Podkarpaciu. Liderem listy tej samej partii w województwie lubelskim jest natomiast były szef CBA Mariusz Kamiński, a jego były zastępca Maciej Wąsik trafił na szczyt listy w okręgu obejmującym Podlasie oraz Warmię i Mazury. Po drugiej stronie także nie brakuje osób, których działalność kojarzona jest także z niepopularnymi decyzjami.
2024-04-28, 11:59

CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024)

CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa
Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Część zadań CBA ma realizować także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jakie jest zdanie opolskich przedstawicieli partii politycznych na temat likwidacji CBA?

Zbliża się okrągła 20 rocznica wejścia Polski do UE. Jaki jest bilans naszej obecności i jaka będzie Unia za kolejnych 20 lat? Czy nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego wpłyną na kurs Wspólnoty?

Z najnowszycyh badań opinii publicznej wynika, że poparcie wśród Polaków dla członkostwa we Wspólnocie spada. Za opowiada się dziś 77 proc. badanych, to najgorszy wynik od maja 2013, kiedy to przynależność do Unii popierało 72 proc. badanych - wynika z badania CBOS. Rekordowe poparcie dla obecności Polski we wspólnocie europejskiej było w czerwcu 2022 r. - 92 proc.
Przeciwnych polskiej obecności we Wspólnocie jest obecnie 17 proc. ankietowanych, tj. o 7 punktów więcej niż rok temu i o 12 punktów więcej niż dwa lata temu.

W dyskusji udział wzięli:
senator Tadeusz Jarmuziewicz (Platforma Obywatelska)
Fabian Pszon (Prawo i Sprawiedliwość)
Paweł Lampa (Lewica)
Karol Tobolak (Konfederacja)

Program poprowadził Ireneusz Prochera
2024-04-14, 12:11

Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.2024)

Niedzielna Loża Radiowa o wynikach wyborów samorządowych i debacie sejmowej ws. aborcji
Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym poparciem cieszyło się Prawo i Sprawiedliwość uzyskując odpowiednio prawie 30 procent w wyborach do rad powiatów i ponad 34 w wyborach do sejmików. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała jednak z Koalicją obywatelską jedynie w siedmiu sejmikach.
2024-03-24, 13:00

Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r.

Niedzielna Loża Radiowa o wniosku do TS dla prezesa NBP i 100 konkretach na 100 dni nowego rządu
Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma 68 stron.
Czołowy zarzut dotyczy finansowaniu długu państwa. Poseł Janusz Cichoń z KO, koordynator wniosku ws. Trybunału Stanu dla prezesa NBP, stwierdził, że nikt nie zabrania skupu obligacji przez NBP, natomiast jest kwestia tego, czemu tego typu operacje mają służyć. "Jeśli służą wprost finansowaniu długu, to nie jest to dozwolone, a na pewno nie jest dozwolone w formule, w jakiej przeprowadził to NBP. - powiedział Cichoń.

Z drugiej strony słychać głosy obrońców prezesa Glabińskiego, że wniosek to "nadużycie prawa i zbrodnia na polskiej gospodarce", a były premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że NBP powinno dostać medal za działania w czasie pandemii i później, bo skutecznie stabilizuje finanse państwa.

Drugim z tematów poruszonych w Niedzielnej Loży Radiowe było podsumowanie 100 dni rządu Donalda Tuska. Jak wygląda bilans? Co jest największym sukcesem, a co największą porażką?
Odblokowanie KPO i polityka zagraniczna to - według opublikowanego w czwartek sondażu przez "Dziennik Gazetę Prawną" - największe sukcesy rządu Donalda Tuska. Największe porażki - tempo realizacji wyborczych obietnic i reakcja na postulaty rolników. A jak to wygląda ocena opolskich polityków?
W programie udział wzięli:
Robert Węgrzyn - Platforma Obywatelska/Koalicja Obywatelska
Piotr Fitowski - Polska 2050/ Trzecia Droga
Michał Kalinowski - Lewica
Paweł De Dydyński - Suwerenna Polska
Martyna Nakonieczny - Prawo i Sprawiedliwość
Miłosz Kawałkowski - Konfederacja

Program prowadził Ireneusz Prochera
2024-03-17, 12:26

Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na żywność

Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na żywność
Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Kaczyński. Przekaz medialny zdominowany jest dziś nie tyle ustaleniami komisji, a słownymi przepychankami. Jak na to wydarzenie patrzą opolscy politycy? To pierwszy temat, który poruszyliśmy w Niedzielnej Loży Radiowej Radia Opole.
2024-03-10, 12:02

O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024

O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024
W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy:

Po rolniczych protestach organizatorzy skarżyli się na brutalność policji, policja publikowała natomiast listy osób poszukiwanych w związku z napaściami na funkcjonariuszy i "udział w zamieszkach". Czy reakcja służb była adekwatna do sytuacji?

Głośna ostatnio sprawa oskarżeń pod adresem posła Polski 2050 Adama Gomoły o handlowanie miejscami na liście w wyborach samorządowych ( sprawę opisała jako pierwsza NTO), sprowokowała dyskusję na temat zasad finansowania kampanii wyborczych.
Czy przypadkiem nieżyciowe przepisy nie zachęcają do ich obchodzenia? Czy wszyscy grają fair? A może tajemnicą poliszynela jest, że przepisy się w polityce obchodzi?


Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział po niedawnym spotkaniu głów państw i szefów rządów w Paryżu, że nie wyklucza możliwości wysłania na Ukrainę wojsk przez niektóre kraje UE i NATO. Czy jest na to zgoda polskiej klasy politycznej? Co, jeśli okaże się, że Ukraina może przegrać? Powinny ją wtedy wesprzeć militarnie kraje europejskie, w tym Polska?

Udział w programie wzięli:
Tobiasz Gajda - Koalicja Obywatelska
Martyna Nakonieczny - Prawo i Sprawiedliwość
Paweł Kampa - Lewica
Daniel Szkarupski - Konfederacja
Paweł De Dydyński - Suwerenna Polska
Mimo zaproszenia, nie było przedstawiciela Polski 2050
2024-03-03, 12:35

O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03.03.2024)

Niedzielna Loża Radiowa o Pieniądzach z KPO, problemach rolników i Zielonym Ładzie
Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy niż reszta Unii. „Jest opóźnienie, ponieważ przez dwa lata nie robiono większości inwestycji i nie robiono reform" - tak mówiła w tym tygodniu Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
2024-02-25, 12:04

Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień po"

Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień po"
Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców, w tym ok. 950 tys. uchodźców wojennych. Tymczasem w prawie wszystkich europejskich krajach, także w Polsce, widać w sondażach spadek poparcia społeczeństw dla Ukrainy. Narastają napięcia, pojawiają się kontrowersyjne, emocjonalne wypowiedzi po obu stronach granicy. A jeden z polityków sugeruje nawet, że w historii zostanie zapisane, że Polska się z Ukrainą pokłóciła.

Jakie wnioski powinna Polska wyciągnąć z tej wojny? I czy je rzeczywiście wyciągnęła? Jak ułożyć wzajemne relacje?

Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją, antykoncepcja awaryjna - tak zwana pigułka "dzień po" - ma być dostępna bez recepty. Teraz nad przepisami będzie pracował Senat. Rząd chce, aby pigułka była dostępna bez recepty od 1 kwietnia. Prezydent Andrzej Duda w sposób zawoalowany dał znać, że raczej nie podpisze nowelizacji prawa farmaceutycznego, która zakłada możliwość korzystania z antykoncepcji awaryjnej bez recepty przez osoby powyżej 15. roku życia.

Lewica tymczasem domaga się jak najszybszego rozpatrzenia przez Sejm projektów dotyczących liberalizacji aborcji. Polska 2050 chce referendum w kwestii ustawy aborcyjnej, a PSL nie mówi nie, ale proponuje powrót do kompromisu aborcyjnego.

Czy czeka nas powrót do sporu o kwestie światopoglądowe? Czy referendum jest tu najwłaściwszą drogą zakończenia tego sporu? Jakie są stanowiska partii w tej sprawie?

Udział w programie wzięli:
  • Barbara Kamińska - Platforma Obywatelska
  • Justyna Zielińska - Prawo i Sprawiedliwość
  • Paweł Kampa - Lewica
  • Paweł De Dydyński - Suwerenna Polska
  • Szymon Godyla - Nowoczesna
  • Jarosław Krzywoń - Polskie Stronnictwo Ludowe
1234567

Zobacz także

2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej 2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej 2024-04-28, godz. 11:59 CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024) Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne… » więcej 2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej 2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »