Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa

Aktualności

2023-06-04, 12:35

Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji ustawy, a także o dobrych danych gospodarczych

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o nowelizacji ustawy powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich zaproponowanej przez Prezydenta RP
W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele niektórych partii mówili w programie, że ich zdaniem prezydent nie podpisze tej ustawy lub skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Dzień później Andrzej Duda ustawę podpisał, a po kilku dniach zaproponował jej nowelizację.
2023-05-28, 13:19

Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski

Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski
Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.
2023-05-21, 13:09

Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych

Niedzielna Loża Radiowa o socjalnych obietnicach wyborczych
Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się dostrzec dwa obozy: tych, którzy mówili, że trzeba przeprowadzić transfer socjalny, poprzez różnego rodzaju dodatki finansowe i tych, którzy nazywali to pustym rozdawnictwem, szkodzącym państwu. Tymczasem teraz , gdy PiS obiecuje podwyżkę 500 plus na 800, Koalicja Obywatelska mówi, że daje to samo plus dwukrotnie wyższą kwotę dochodu wolnego od podatku. Gdy PiS daje od lipca kredyt hipoteczny z oprocentowaniem dwóch proc., to KO zapowiada ten sam kredyt, ale na zero procent od listopada. Do licytacji przyłącza się PSL, bo Marek Sawicki mówi, że wspólnie z partia Szymona Hołowni zaproponuje tak zwany francuski model systemu podatkowego, gdzie rozliczanie podatku będzie w ramach rodziny.

Na ile potrzebne i wiarygodne są składane dziś przez partie obietnice? Pomagają czy szkodzą obywatelom i państwu? Czy wygra wybory ten, który więcej obieca, nie oglądając się na to czy da się to zrealizować?
2023-05-14, 11:57

Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą

Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą
Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Na konferencji prasowej powiedział, że generał broni Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych nie przekazał mu informacji o tym, że przestrzeń powietrzna Polski została naruszona. Pojawiły się plotki o możliwej dymisji generała, pałac prezydencki powiedział jednak, że prezydent powodów do dymisji nie widzi.
2023-05-07, 12:26

Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych

Niedzielna Loża Radiowa o inicjatywie „Chrońmy dzieci” i manifestacji Polskiego Ruchu Antywojennego
Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski projekt ustawy dotyczący inicjatywy „Chrońmy dzieci”. W całej Polsce rozpoczęto zbieranie pod nim  podpisów. 

Chodzi o projekt nowelizacji Prawa oświatowego , w której przewidziano wyłączenie możliwości działania stowarzyszeń i organizacji, które chcą na terenie przedszkoli i szkół podstawowych „promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci”.
Czy to potrzebna zmiana czy polityczny zwrot akcji? Nad tym dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej.

- Moim zdaniem to bardzo potrzebna zmiana i bardzo cenna inicjatywa obywatelska. Ona sprowadza się do tego, aby rodzice mieli pełną kontrolę nad tym czego nauczane są w szkole ich dzieci. A zagrożeń jeśli chodzi o te kwestie jest tutaj sporo. Nikt z rodziców nie chciałby, aby ich dzieci w szkole podlegającej państwu były seksualizowane - mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Przede wszystkim musimy odróżnić pojęcie seksualizacji od seksualności. Seksualizacja jako narzucanie z zewnątrz młodemu człowiekowi określonego sposobu bycia, zachowania, nie jest niczym pozytywnym. Młody człowiek powinien sam odkrywać własną seksualność, a szkoła może mu w tym pomagać w ramach zajęć do wychowania w rodzinie - przekonywał Jarosław Krzywoń z PSL, dodając jednak, że obecna sytuacja prawna w tym zakresie jest wystarczająca.

- Rodzice mają wpływ na to z jakich zajęć dodatkowych ich dzieci korzystają. Projekty obywatelskie rządzą się swoim prawem, ale chciałbym zwrócić uwagę, że pierwszymi osobami, które się w tej sprawie wypowiadały byli prezes Kaczyński i marszałek Witek, więc to jest sygnał niepokojący. Po drugie czy to nie jest wpuszczenie tylnymi drzwiami Lex Czarnek? - pytał poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla

- Skoro obywatele zgłaszają, widzą tego typu problem jest potrzeba zajęcia się nim. Trzeba uregulować pewne kwestie, abyśmy mogli spać spokojnie. Nauczyciele i dyrektorzy szkół są różni. Nie uważam , że jest coś złego w tym, że kurator wydaje opinie w tego typu sprawach. Ale trzeba poczekać na ostateczny kształt projektu - mówił poseł Katarzyna Czochara z Prawa i Sprawiedliwości

- Ten projekt to wprost "kopiuj - wklej" Lex Czarnek! Obalam mit, że to ma być oddanie rodzicom jakiś kompetencji. Nie! Ten projekt odbiera wszelkie kompetencje rodzicom. Tak właściwie Jarosław Kaczyński zdecydował za rodziców, w jaki sposób ich nawet 15-letnie dzieci będą edukowane, czego się będą uczyć, a czego nie będą się uczyć. To tylko potwierdza, że jest to element podłej wojny ideologicznej - uznał poseł Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

- Ten obywatelski projekt ustawy jest druzgocącą recenzją 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. No bo jeżeli dowiadujemy się, że są potrzebne zmiany w systemie edukacji dotyczącej seksualności wśród najmłodszych dzieci to znaczy, że dochodziło tam do wielkich nieprawidłowości. Rozumiem, że obywatele dowiedzieli się, że źle się dzieje w szkołach i stąd ten projekt zmian - uznał Tomasz Kaliszan z Platformy Obywatelskiej.


- Ten projekt obywatelski daje jakąś formę wpływu rodziców na to czego uczone są w szkołach dzieci. Były w kraju skargi rodziców na to, że do szkół wchodzą stowarzyszenia i organizacje, które promują idee LGBT czyli idee deprawujące. Chodzi o większe przekazywanie w szkole tradycji, wiary, polskości. Tego nie ma! - powiedział Paweł Tomasz De Dydyński z Suwerennej Polski.

Uczestnicy programu odnieśli się również do działalności tzw. ruchów antywojennych, które także w Polsce kwestionują wspieranie Ukrainy w wojnie z Rosją.
2023-04-30, 12:27

Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa

Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i pomocy państwa w oszczędzaniu na mieszkanie
Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji, służb mundurowych oraz żołnierze, w tym ochotnicy z Wojsk Obrony Terytorialnej po dwóch latach służby dostaną prawo do ubiegania się o pozwolenie na broń prywatną "do celów ochrony osobistej, osób i mienia", jeżeli zadeklarują "chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej".
Ustawa daje też prawo do posiadania broni do celów ochrony osobistej "innym państwowym formacjom uzbrojonym". Nie wskazuje o jakie formacje może chodzić.
2023-04-23, 13:07

Niedzielna Loża Radiowa o Fit for 55 i "kryzysie zbożowym"

Czy uda się rozwiązać sprawę importu zboża z Ukrainy? Z czym wiąże się przyjęcie pakietu Fit for 55? Niedzielna Loża Radiowa
W Niedzielnej Loży Radiowej politycy spierali się o pakiet klimatyczny Fit for 55 i rozwiązanie sytuacji ze zbożem z Ukrainy w Polsce.
2023-04-02, 13:08

Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy

Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy
We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa rejestracja nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Nowe regulacje były jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej.
1234567

Zobacz także

2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej 2023-04-30, godz. 12:27 Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji… » więcej 2023-04-23, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa o Fit for 55 i "kryzysie zbożowym" W Niedzielnej Loży Radiowej politycy spierali się o pakiet klimatyczny Fit for 55 i rozwiązanie sytuacji ze zbożem z Ukrainy w Polsce. » więcej 2023-04-16, godz. 12:45 Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce zagranicznej W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje… » więcej 2023-04-07, godz. 16:27 Świąteczny program z Wielkanocnym Jajem! » więcej 2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »