Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2022-05-26, 21:05

Tomasz Fronckiewicz o subkulturze ogródków rodzinnych

Tomasz Frąckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Frąckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Ogródki działkowe to wdzięczny temat dla socjologa, bo oprócz siania i plewienia dzieje się tam wiele ciekawych, żeby nie powiedzieć dramatycznych rzeczy! Ostatnio np. głośno było o sporze starych działkowiczów z młodymi na temat zbyt głośnego zachowania ich dzieci. Rozrasta się więc działkowy regulamin, czasem prowadząc do absurdów. O subkulturze ogródków rodzinnych rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
2022-05-26, 08:12

Maciej Dobrzański o tym, co ma wspólnego Prudnik z Titanikiem

Maciej Dobrzański [archiwum prywatne]
Maciej Dobrzański [archiwum prywatne]
Co ma wspólnego Prudnik z Titanikiem? Taką zagadkę rozwiązał jeden z lokalnych dziennikarzy. Co pokazuje, jak interesująca bywa lokalna historia, o której z reguły niestety niewiele wiemy. Naszym rozmówcą był Maciej Dobrzański - redaktor naczelny Gazety Prudnik24, reporter TVP3 Opole, członek rady programowej Prudnickiego Ośrodka Kultury, pasjonat lokalnej historii. Autor cyklu artykułów o fabrykanckiej rodzinie Franklów i Pinkusów
2022-05-19, 21:00

Baraba Giedrojć o wystawie widokówek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

Barbara Giedrojć [archiwum prywatne]
Barbara Giedrojć [archiwum prywatne]
Pocztówka, widokówka a także odkrytka czy korespondentka - nazwy są różne ale przedmiot ten sam - kartka z ilustracją i krótkim tekstem. Zgromadzone na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej pokazują jak wiele się zmieniło wokół nas, możemy także dowiedzieć się o ludziach , którzy dawno temu je pisali i czytali. O historii zatrzymanej na niedużych kartonikach rozmawialiśmy z Barbarą Giedrojć.
2022-05-12, 21:06

Andrzej Fąfara o swojej książce o Władysławie Skoneckim

Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Sukcesy Igi Świątek rozbudziły na nowo zainteresowanie Polaków tenisem, warto więc przypomnieć innych wybitnych przedstawicieli tej dyscypliny. Jak np. finalistka Wimbledonu Jadwiga Jędrzejowska czy Władysław Skonecki, którego Bohdan Tomaszewski nazwał geniuszem kortu. Ostatnio powstała o nim książka na zamówienie Polskiego Związku Tenisowego, jest co prawda niedostępna dla ogółu, ale porozmawialiśmy o niej z autorem - Andrzejem Fąfarą.
2022-05-11, 15:38

Arkadiusz Bronowicki o tym, na czym polega czar starych komputerów

Arkadiusz Bronowicki [fot. Ireneusz Prochera]
Arkadiusz Bronowicki [fot. Ireneusz Prochera]
Zbieracze starych książek, płyt winylowych czy starych maszyn do pisania nie dziwią. Tymczasem jest spora grupa wielbicieli i zbieraczy... starych komputerów, która wzbudza pewne politowanie. To prawdziwy paradoks, że w czasach w których każdy z nas stara się mieć jak najnowszy i najszybszy komputer są tacy, których cieszy powolność, a nawet nieporadność tych leciwych maszyn. Sprawdzimy na czy polega czar starych komputerów. Gościem programu był Arkadiusz Bronowicki ze Stowarzyszenia Miłośników Oldscholowych Komputerów SMOK.
2022-05-10, 13:36

Tomasz Zapert o książce opowiadającej o jednym z największych skandali szpiegowskich w historii PRL

Tomasz Zapert [fot. archiwum prywatne Tomasza Zaperta]
Tomasz Zapert [fot. archiwum prywatne Tomasza Zaperta]
Historie o szpiegach zawsze cieszyły się ogromną popularnością, jako tworzywo powieści sensacyjnych. Okazuje się jednak, że nie trzeba fantazji pisarza, by zagrać na emocjach czytelnika. W programie rozmawialiśmy o książce opowiadającej o jednym z największych skandali szpiegowskich w historii PRL. Naszym gościem był Tomasz Zapert, dziennikarz Trójki i Do Rzeczy.
2022-05-05, 21:05

Dr Katarzyna Szawan o przyszłym Muzeum na Górze św. Anny

Muzeum Śląska Opolskiego [fot. MŚO]
Muzeum Śląska Opolskiego [fot. MŚO]
Ciekawie zapowiada się przyszłe Muzeum na Górze św. Anny. Tak przynajmniej można sądzić na podstawie projektu wrocławskich architektów, który wygrał konkurs. Obiekt ma być wkomponowany w krajobraz a dojście do niego ma przypominać polną dróżkę. O tym, czy ciekawą formę wypełni równie atrakcyjna treść rozmawialiśmy z dr Katarzyną Szawan z Muzeum Śląska Opolskiego.
2022-04-28, 21:11

Elżbieta Kampa o tym, jak zachęcać Polaków do czytania

Elżbieta Kampa [fot. Marcin Boczek]
Elżbieta Kampa [fot. Marcin Boczek]
Zbyt szybko ucieszyliśmy się, że wzrosło czytelnictwo! Chwilowy wzrost zainteresowania Polaków książką okazał się efektem pandemicznej nudy i znów znaleźliśmy się w ogonie czytającego świata. Dyrektor Biblioteki Narodowej apeluje więc do bibliotekarzy, by bardziej intensywnie zachęcali do czytania. Ale jak to zrobić? Zapytaliśmy o to dyrektor Miejskiej Biblioteki w Opolu, Elżbietę Kampę.
2022-04-22, 21:29

Bernard Linek o postaciach, dzięki którym na Śląsku przetrwała polska kultura i oświata

Instytut Śląski [fot. Szymon Krawczyk]
Instytut Śląski [fot. Szymon Krawczyk]
Stulecie Związku Polaków w Niemczech znanego jako Rodło, to dobra okazja, by przypomnieć zasługi ludzi, dzięki którym na Śląsku przetrwała polska kultura i oświata. Ich nazwiska nosi wiele ulic w Opolu i innych miejscowościach w naszym regionie, ale współcześni mieszkańcy wiedzą o nich niewiele. O niektórych z tych wybitnych postaci rozmawialiśmy z prof. Bernardem Linkiem z Instytutu Śląskiego.
1234

Zobacz także

2022-05-26, godz. 21:05 Tomasz Fronckiewicz o subkulturze ogródków rodzinnych Ogródki działkowe to wdzięczny temat dla socjologa, bo oprócz siania i plewienia dzieje się tam wiele ciekawych, żeby nie powiedzieć dramatycznych rzeczy!… » więcej 2022-05-26, godz. 08:12 Maciej Dobrzański o tym, co ma wspólnego Prudnik z Titanikiem Co ma wspólnego Prudnik z Titanikiem? Taką zagadkę rozwiązał jeden z lokalnych dziennikarzy. Co pokazuje, jak interesująca bywa lokalna historia, o której… » więcej 2022-05-19, godz. 21:00 Baraba Giedrojć o wystawie widokówek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Pocztówka, widokówka a także odkrytka czy korespondentka - nazwy są różne ale przedmiot ten sam - kartka z ilustracją i krótkim tekstem. Zgromadzone na… » więcej 2022-05-12, godz. 21:06 Andrzej Fąfara o swojej książce o Władysławie Skoneckim Sukcesy Igi Świątek rozbudziły na nowo zainteresowanie Polaków tenisem, warto więc przypomnieć innych wybitnych przedstawicieli tej dyscypliny. Jak np. finalistka… » więcej 2022-05-11, godz. 15:38 Arkadiusz Bronowicki o tym, na czym polega czar starych komputerów Zbieracze starych książek, płyt winylowych czy starych maszyn do pisania nie dziwią. Tymczasem jest spora grupa wielbicieli i zbieraczy... starych komputerów… » więcej 2022-05-10, godz. 13:36 Tomasz Zapert o książce opowiadającej o jednym z największych skandali szpiegowskich w historii PRL Historie o szpiegach zawsze cieszyły się ogromną popularnością, jako tworzywo powieści sensacyjnych. Okazuje się jednak, że nie trzeba fantazji pisarza… » więcej 2022-05-05, godz. 21:05 Dr Katarzyna Szawan o przyszłym Muzeum na Górze św. Anny Ciekawie zapowiada się przyszłe Muzeum na Górze św. Anny. Tak przynajmniej można sądzić na podstawie projektu wrocławskich architektów, który wygrał… » więcej 2022-04-28, godz. 21:11 Elżbieta Kampa o tym, jak zachęcać Polaków do czytania Zbyt szybko ucieszyliśmy się, że wzrosło czytelnictwo! Chwilowy wzrost zainteresowania Polaków książką okazał się efektem pandemicznej nudy i znów znaleźliśmy… » więcej 2022-04-29, godz. 13:00 Paweł Dobrowolski oraz Marcin Wierzchowski, o tym czy nałożyć sankcje na rosyjską kulturę Agresja na Ukrainę nieoczekiwanie pod pręgierzem postawiła również rosyjską kulturę. Trwa dyskusja czy powinniśmy nałożyć na nią rodzaj sankcji. Słychać… » więcej 2022-04-22, godz. 21:29 Bernard Linek o postaciach, dzięki którym na Śląsku przetrwała polska kultura i oświata Stulecie Związku Polaków w Niemczech znanego jako Rodło, to dobra okazja, by przypomnieć zasługi ludzi, dzięki którym na Śląsku przetrwała polska kultura… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »