Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2021-10-23, 06:40

Z Andrzejem Hamadą spacer po ulicy Krakowskiej w Opolu [ZDJĘCIA]

Andrzej Hamada przed arkadami w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Hamada przed arkadami w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Od średniowiecza była ważną arterią grodu, którą podążali kupcy udający się z zachodu na wschód Europy. Także współcześnie jest zaliczana do głównego i okazałego szlaku komunikacyjnego w stolicy naszego regionu. To ulica Krakowska.

O jej historii, różnorodnej architekturze, a także ludziach z tą ulicą związanych, opowie Andrzej Hamada, nestor polskich architektów, którego życiorys również jest w nią wpisany.
2021-10-16, 06:40

Jesienne wyprawy przyrodnicze [ZDJĘCIA]

Uczestnicy wycieczki pod pomnikową grotowicką lipą [fot. Barbara Tyslik]
Uczestnicy wycieczki pod pomnikową grotowicką lipą [fot. Barbara Tyslik]
Szukającym atrakcyjnych miejsc na weekend podpowiadamy, że w niedzielę (17.10), warto odwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej i uczestniczyć w imprezie plenerowej „ Jesienne targi miodów i rękodzieła”.
Różnorodnym kiermaszom wyrobów pszczelich i wyrobów artystów ludowych, będą towarzyszyły m.in. występy zespołów folklorystycznych, degustacja chleba z zabytkowego pieca, pieczenie ziemniaków w popiele, a nawet pokaz wędzenia wędlin. Oczywiście w zabytkowym kominie.
Spacerując ścieżkami skansenu będziemy mieli sposobność odkrywania tajemnic jesiennej przyrody. Np. dostrzec dziwne twory na liściach dębu w kształcie kulek, które można określić mianem kapsuły przetrwania. O tajemniczych galasach opowie w drugiej części magazynu, Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody PTTK, bo najpierw zapraszamy do wysłuchania relacji z wycieczki przyrodniczo – historycznej, zorganizowanej przez Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. Przewodnikami wyprawy z Grotowic do Przywór, a potem jeszcze przez wyrobiska m.in. koło Kosorowic – byli prezesi Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, Łukasz Berlik i Łukasz Furowicz.
2021-10-09, 06:40

Spacerkiem po Warszawie [ZDJĘCIA]

Warszawa nocą [fot. Franciszek Mazur].
Warszawa nocą [fot. Franciszek Mazur].
Łukasz Chyż, nauczyciel języka francuskiego, współpracujący w ramach wolontariatu z Biblioteką Obcojęzyczną Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, który najchętniej opowiada o Francji, nie tylko dlatego, że tam ma rodzinę, ale także – jak podkreśla – językiem jego duszy jest właśnie francuski, tym razem zaprosi nas na spacer po Warszawie, gdzie obecnie mieszka…
Ale za Opolem chyba tęskni, bo często nas odwiedza...
2021-10-02, 06:40

Autostopem po Tadżykistanie i pieszo do...Rybnej {ZDJĘCIA]

Rudaki Park w Duszanbe [fot. Renata Matusiak]
Rudaki Park w Duszanbe [fot. Renata Matusiak]
Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, od lat zachęca do spacerów po lesie. Lecz nie w celu np. zbierania grzybów, ale…zdrowia.
Dziś, magię lasu grądowego słowem wyczaruje w drugiej części audycji, ponieważ nasze radiowe spotkanie rozpoczynamy od opowieści Renaty Matusiak o kraju położonym w Azji Środkowej, graniczącym z Uzbekistanem, Kirgistanem, Afganistanem i Chinami, słynącym z przepięknych górskich krajobrazów, i urokliwych dolin, w którym żyją życzliwi turystom ludzie. To Tadżykistan, leżący w samym środku Eurazji.
Dziś odwiedzimy m.in. stolicę Tadżykistanu – Duszanbe.
2021-09-25, 06:40

W Opolu, nad rzeką Odrą... [ZDJĘCIA]

Józso Peter, Józso Tibor, Szilȧgyi Ferenc na łajbie „Szalonta” w Opolu [fot. Romuald Jeziorowski]
Józso Peter, Józso Tibor, Szilȧgyi Ferenc na łajbie „Szalonta” w Opolu [fot. Romuald Jeziorowski]
Andrzej Hamada, nestor polskich architektów, a także popularyzator historii Opola, opowie – w drugiej części magazynu - o ulicy Rybackiej i znajdującym się tam budynku, wpisanym do rejestru zabytków województwa opolskiego.
Natomiast dzisiejszy program rozpoczynamy relacją ze spotkania z węgierskimi pasjonatami historii i żeglarstwa, Józsa Petera i jego syna, Tibora oraz Szilȧgyi Ferenca, którzy na swojej łajbie „Szalonta” płynęli Odrą do Morza Bałtyckiego, by uczcić 445 rocznicę koronacji Stefana Batorego na króla Polski.
2021-09-18, 06:40

Renaty Matusiak wspomnienia z Tadżykistanu [ZDJĘCIA]

Renata Matusiak na targowisku w Nou [fot. arch.prywatne R. Matusiak]
Renata Matusiak na targowisku w Nou [fot. arch.prywatne R. Matusiak]
Chęć poznania różnych kultur i ludzi żyjących w najodleglejszych zakątkach świata sprawia, że Renata Matusiak, nauczycielka z Kędzierzyna- Koźla, najchętniej podróżuje samotnie i … autostopem. Tak było w Ameryce Południowej czy Azji. Które z odwiedzanych miejsc zapamiętała i lubi najbardziej ?
Dziś, w magazynie Obieżyświat, opowie o kraju położonym w Środkowej Azji, o Tadżykistanie
2021-09-11, 06:40

O urokach Ziemi Opolskiej i pasji do gór [ZDJĘCIA]

Rzeźba „Anioł stróż z Doliny Róż” przy wjeździe do wsi Różyna [fot. Jan Janota]
Rzeźba „Anioł stróż z Doliny Róż” przy wjeździe do wsi Różyna [fot. Jan Janota]
Żyjący w pierwszej połowie XIX wieku polski poeta, a także bajkopisarz i pedagog, Stanisław Jachowicz, napisał; „ Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”.
To pouczające powiedzenie – w przypadku poznawania walorów krajobrazowo-turystycznych Ziemi Opolskiej nie jest już aktualne.

Oczywiście, ciekawość też nas kusi do odwiedzania odległych zakątków kraju czy świata, ale potrafimy już dostrzegać, i z chęcią odwiedzać, miejsca nam bliskie.

Również goście dzisiejszego magazynu Obieżyświat, Jan Janota z Brzegu i Andrzej Gawroński ze Strzelec Opolskich, którzy najchętniej wspólnie wędrują po górskich szlakach, z entuzjazmem upowszechniają hasło „ bądź turystą we własnym regionie".

Zanim jednak, za sprawą radiowej wyobraźni wyruszymy na opolskie szlaki turystyczne, a potem trochę dalej i wyżej, czyli w ich ukochane góry – poprosiłam o odpowiedź na pytanie, które w czasie pandemii jest najczęściej zadawane; czy są już zaszczepieni…
2021-09-04, 06:40

W Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi [ZDJĘCIA]

Marek Musiał przy odrestaurowanej maszynie parowej, wyprodukowanej w XIX wieku, w Królewskiej Hucie Malapane w Ozimku [fot. Barbara Tyslik]
Marek Musiał przy odrestaurowanej maszynie parowej, wyprodukowanej w XIX wieku, w Królewskiej Hucie Malapane w Ozimku [fot. Barbara Tyslik]
Zwiedzający Ziemię Opolską pytani o atrakcje turystyczne Ozimka najczęściej wymieniają najstarszy w Europie żelazny most wiszący na rzece Mała Panew, wpisany – w 2017 roku – na listę Pomników Historii. Czasem wspomną o XIX wiecznym kościele ewangelicko – augsburskim, wpisanym do rejestru zabytków województwa opolskiego, a także spływach kajakowych.
A o czym jeszcze warto wiedzieć?
W magazynie Obieżyświat podpowie pasjonat historii lokalnej, Marek Musiał, emerytowany pracownik Huty Małapanew, członek Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.
2021-08-28, 06:41

Na leśnych duktach i w górach... [ZAJĘCIA]

Rezerwat Przylesie w Nadleśnictwie Brzeg [fot. archiwum Nadleśnictwo Brzeg]
Rezerwat Przylesie w Nadleśnictwie Brzeg [fot. archiwum Nadleśnictwo Brzeg]
Chodzenie po górach, nawet tych niezbyt wysokich, zawsze jest związane z określonym ryzykiem. Dlatego góry wymagają nie tylko pokory, ale przede wszystkim rozsądku. Nawet od bardzo wytrawnych turystów.
Niedawno, m.in. o przygodach na górskich szlakach opowiadał doświadczony, bo od ponad 50.lat po nich wędrujący, Jan Białek. Dzisiaj, w drugiej części magazynu, podpowie co zrobić, kiedy np. musimy wezwać pomoc, a nasza komórka, z powodu braku zasięgu, zawodzi.
Także o bezpiecznym wędrowaniu, ale duktami leśnymi opowie Bartłomiej Kastelik, nadleśniczy w Nadleśnictwie Brzeg, w którym przygotowano kilka ciekawych propozycji dla turystów. Np. możliwość spędzenia nocy w lesie. I od zaproszenia do przyjaznych turystom lasów w Nadleśnictwie Brzeg rozpoczynamy ten magazyn
2021-08-21, 06:40

Z Urszulą Zajączkowską na "Górce" [ZDJĘCIA]

Urszula Zajączkowska na Ławeczce Marka Grechuty [fot. Barbara Tyslik]
Urszula Zajączkowska na Ławeczce Marka Grechuty [fot. Barbara Tyslik]
Zaproszenie do odwiedzenia miejsca niezwykle urokliwego, a przy tym historycznego, m.in. z kompleksem zabytkowych budowli, rzeźb plenerowych oraz pomników o znaczeniu kulturowym i historycznym, w otoczeniu zadbanej roślinności, z którego rozciąga się urzekająca panorama Opola – z pewnością zadowoli zainteresowanych historią regionu.
W magazynie Obieżyświat o Wzgórzu Uniwersyteckim, zwanym "Górką" opowie Urszula Zajączkowska, prezes Opolskiego Oddziału Muzealników Polskich.
1234567

Zobacz także

2021-10-23, godz. 06:40 Z Andrzejem Hamadą spacer po ulicy Krakowskiej w Opolu [ZDJĘCIA] Od średniowiecza była ważną arterią grodu, którą podążali kupcy udający się z zachodu na wschód Europy. Także współcześnie jest zaliczana do głównego… » więcej 2021-10-16, godz. 06:40 Jesienne wyprawy przyrodnicze [ZDJĘCIA] Szukającym atrakcyjnych miejsc na weekend podpowiadamy, że w niedzielę (17.10), warto odwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej i uczestniczyć w imprezie plenerowej… » więcej 2021-10-09, godz. 06:40 Spacerkiem po Warszawie [ZDJĘCIA] Łukasz Chyż, nauczyciel języka francuskiego, współpracujący w ramach wolontariatu z Biblioteką Obcojęzyczną Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej 2021-10-02, godz. 06:40 Autostopem po Tadżykistanie i pieszo do...Rybnej {ZDJĘCIA] Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, od lat zachęca do spacerów po lesie. Lecz nie w celu np… » więcej 2021-09-25, godz. 06:40 W Opolu, nad rzeką Odrą... [ZDJĘCIA] Andrzej Hamada, nestor polskich architektów, a także popularyzator historii Opola, opowie – w drugiej części magazynu - o ulicy Rybackiej i znajdującym… » więcej 2021-09-18, godz. 06:40 Renaty Matusiak wspomnienia z Tadżykistanu [ZDJĘCIA] Chęć poznania różnych kultur i ludzi żyjących w najodleglejszych zakątkach świata sprawia, że Renata Matusiak, nauczycielka z Kędzierzyna- Koźla, najchętniej… » więcej 2021-09-11, godz. 06:40 O urokach Ziemi Opolskiej i pasji do gór [ZDJĘCIA] Żyjący w pierwszej połowie XIX wieku polski poeta, a także bajkopisarz i pedagog, Stanisław Jachowicz, napisał; „ Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami… » więcej 2021-09-04, godz. 06:40 W Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi [ZDJĘCIA] Zwiedzający Ziemię Opolską pytani o atrakcje turystyczne Ozimka najczęściej wymieniają najstarszy w Europie żelazny most wiszący na rzece Mała Panew… » więcej 2021-08-28, godz. 06:41 Na leśnych duktach i w górach... [ZAJĘCIA] Chodzenie po górach, nawet tych niezbyt wysokich, zawsze jest związane z określonym ryzykiem. Dlatego góry wymagają nie tylko pokory, ale przede wszystkim… » więcej 2021-08-21, godz. 06:40 Z Urszulą Zajączkowską na "Górce" [ZDJĘCIA] Zaproszenie do odwiedzenia miejsca niezwykle urokliwego, a przy tym historycznego, m.in. z kompleksem zabytkowych budowli, rzeźb plenerowych oraz pomników o… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »