Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2024-07-13, 07:30

W Paczkowie, mieście urzekającym... [ZDJĘCIA]

Dawid Zarzecki na wieży ratuszowej w czasie nagrywania audycji [fot. Barbara Tyslik]
Dawid Zarzecki na wieży ratuszowej w czasie nagrywania audycji [fot. Barbara Tyslik]
Skoro w ubiegłym tygodniu celem naszej radiowej podróży był Otmuchów, to dziś – wręcz obowiązkowo – powinniśmy odwiedzić Paczków, kuszący nie tylko niezwykłymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi i wyjątkowymi muzeami, czy architekturą określaną nawet światowym klejnotem, jak również ciekawą historią, której tajemnice wciąż odkrywają pasjonaci przeszłości tego miasta.
W magazynie Obieżyświat, proponując wirtualny spacer po urzekającym Paczkowie, o ciekawych miejscach, które każdy turysta powinien odwiedzić, jak również o jego przeszłości opowie pasjonat i edukator historii lokalnej, Dawid Zarzecki.
2024-07-06, 07:30

W Otmuchowie nie tylko kwiaty..... [ZDJĘCIA]

Adrian Dwornicki na zamkowej wieży, w czasie realizacji audycji [fot. Barbara Tyslik]
Adrian Dwornicki na zamkowej wieży, w czasie realizacji audycji [fot. Barbara Tyslik]
W piątek (05.07) po raz 51. zainaugurowano Lato Kwiatów w Otmuchowie. Tegoroczne wystawy kwiatów są prezentowane w salach średniowiecznego zamku oraz m.in. w holu Urzędu Miejskiego, zabytkowych piwnicach w okolicach Rynku i – jak zwykle – na skwerach w centrum Otmuchowa.

Ekspozycję różnorodnych kwiatów dodatkowo ubogacają wystawy malarstwa, ceramiki, rękodzielnictwa i liczne koncerty. Np. w sobotę o godz. 20:10, na scenie głównej wystąpi z recitalem Adrian Dwornicki, historyk i założyciel wortalu Otmuchowskie zabytki i osobliwości, autor wielu książek o Otmuchowie, a także kompozytor i wokalista, który w magazynie Obieżyświat, za sprawą radiowej wyobraźni, zaprasza do poznania - największej atrakcji Otmuchowa, wpisanej w dziedzictwo historyczne miasta - zamku biskupiego.
2024-06-22, 07:30

Lato z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu [ZDJĘCIA]

Joanna Filipczyk podczas festiwalu sztuki, historii oraz natury w Nowej Wsi Królewskiej [fot. Joachim Sosnowski]
Joanna Filipczyk podczas festiwalu sztuki, historii oraz natury w Nowej Wsi Królewskiej [fot. Joachim Sosnowski]
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu od kilku lat, za sprawą organizowanych Festiwalów Dzielnic, promuje ubogaconą formę miejskich spacerów turystycznych, które – nie tylko wśród pasjonatów historii lokalnej – zyskały zasłużoną popularność.

W magazynie Obieżyświat, relacja doktor historii sztuki, Joanny Filipczyk, dyrektorki Galerii, o odbywającym się teraz festiwalu sztuki, historii oraz natury w Nowej Wsi Królewskiej, a także o innych, również ciekawych i atrakcyjnych propozycjach przygotowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu.
2024-06-15, 07:30

Fryderyka Kremsera "Odkrywanie świata" [ZDJĘCIA]

Fryderyk Kremser, opolski artysta-fotografik, pomysłodawca powołania Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK [fot. z archiwum F. Kremsera]
Fryderyk Kremser, opolski artysta-fotografik, pomysłodawca powołania Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK [fot. z archiwum F. Kremsera]
W czasie odbywającego się w Opolu 34. Ogólnopolskiego Forum Fotografii Krajoznawczej, dziś zostaną zainaugurowane obchody 50 – lecia Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK, założycielem której był znany i ceniony opolski artysta – fotografik, Fryderyk Kremser.

Uczestnikom ogólnopolskiego forum zostanie m.in. zaprezentowana wystawa „Odkrywanie świata Fryderyka Kremsera, by człowiek wiedział na co patrzy i rozumiał gdzie żyje.”

W magazynie Obieżyświat o twórczości opolskiego artysty i Jego przesłaniu opowiedzą; kuratorka wystawy, Magdalena Górniak – Bardzik z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach oraz Joachim Sosnowski, uczeń Fryderyka Kremsera, a także pasjonat i edukator historii lokalnej, autor wielu artykułów i książek, m.in. o dzielnicy Opola – Nowej Wsi Królewskiej.
2024-06-08, 07:30

Współczesna Arka Noego na wyspie Bolko [ZDJĘCIA]

W ZOO Opole , czerwonaki ( flamingi) różowe [fot. Barbara Tyslik]
W ZOO Opole , czerwonaki ( flamingi) różowe [fot. Barbara Tyslik]
Opolski Ogród Zoologiczny zaliczany do jednych z największych i najciekawszych w Polsce, słynący m.in. z idealnych warunków do hodowli, a także rozmnażania zwierząt objętych programem ochrony gatunków ginących, zyskał miano najciekawszej i największej atrakcji Opola.
W magazynie Obieżyświat, Grzegorz Rolik, z działu hodowlano – edukacyjnego, opowie o niezwykle cennych i rzadkich gatunkach zwierząt jak również o nowej, rozsławiającej opolskie ZOO ekspozycji, „Wodny Świat”.
2024-06-01, 08:30

Z kart historii placu Św. Sebastiana [ZDJĘCIA]

Na placu Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Na placu Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
W ubiegłym tygodniu, z doktor nauk przyrodniczych, Elżbietą Gołąbek, odwiedziliśmy plac Św. Sebastiana w Opolu, zapewniając, że tam powrócimy…
Tym razem w cieniu drzew i opodal fontanny, o historycznym zakątku tego miejsca opowie Urszula Zajączkowska, kustosz muzealny, a także autorka wielu książek o Opolu. M.in. „ Książę Jan Dobry. Ostatni Piast na Opolu i Raciborzu ” , „Ratusz w Opolu,” „Dawne widoki Opola”, „ Zamek Piastowski”, czy „Opole – stolica Województwa Opolskiego”.
2024-05-25, 08:30

Drzewa - nasi bracia [ZDJĘCIA]

Glediczja trójcierniowa na placu Św. Sebastiana [fot. Barbara Tyslik]
Glediczja trójcierniowa na placu Św. Sebastiana [fot. Barbara Tyslik]
O korzyściach, które czerpiemy obcując z drzewami, a także o znaczeniu drzew w krajobrazie miasta oraz jak chronić nasze zielone skarby i jakimi gatunkami drzew warto ubogacać miejskie tereny, będziemy dziś informować.

Ponadto dlaczego miejscem radiowego zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej wybrany został plac Św. Sebastiana w Opolu – wyjaśni doktor nauk przyrodniczych z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego, Elżbieta Gołąbek, która prowadzi badania m.in. obejmujące znaczenie i zastosowanie roślin w architekturze krajobrazu.
2024-05-18, 07:30

Z podróży po Meksyku [ZDJĘCIA]

El Popo - widok z miejscowości Santa Isabel de Cholula [fot. Renata Matusiak]
El Popo - widok z miejscowości Santa Isabel de Cholula [fot. Renata Matusiak]
Dziś odwiedzimy kraj położony w południowej części Ameryki Północnej, graniczący od północy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, na południu z Gwatemalą i Belize, a od zachodu ograniczone Oceanem Spokojnym, natomiast od wschodu wodami Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego.
To Meksykańskie Stany Zjednoczone. Kraj, wyróżniający się m.in. dużą różnorodnością klimatyczną.
W magazynie Obieżyświat relacja znanej słuchaczom wszędobylskiej autostopowiczki, Renaty Matusiak z Kędzierzyna – Koźla.
2024-05-11, 07:30

Karnawał w Rio de Janeiro [ZDJĘCIA]

Na tematycznych platformach tańczą soliści [fot. Janusz Słodczyk]
Na tematycznych platformach tańczą soliści [fot. Janusz Słodczyk]
Najbardziej roztańczone miasto świata, utożsamiane z odbywającym się tam karnawałem, wpisanym w 2004 roku do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa zabawa karnawałowa na świecie, czyli Rio de Janeiro dziś odwiedzimy.

W magazynie Obieżyświat trzecia część relacji z podróży do Brazylii, prof. Janusza Słodczyka z Uniwersytetu Opolskiego.
1234567

Zobacz także

2024-07-13, godz. 07:30 W Paczkowie, mieście urzekającym... [ZDJĘCIA] Skoro w ubiegłym tygodniu celem naszej radiowej podróży był Otmuchów, to dziś – wręcz obowiązkowo – powinniśmy odwiedzić Paczków, kuszący nie tylko… » więcej 2024-07-06, godz. 07:30 W Otmuchowie nie tylko kwiaty..... [ZDJĘCIA] W piątek (05.07) po raz 51. zainaugurowano Lato Kwiatów w Otmuchowie. Tegoroczne wystawy kwiatów są prezentowane w salach średniowiecznego zamku oraz m.in… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 W terrarium opolskiego ogrodu zoologicznego [ZDJĘCIA] W magazynie Obieżyświat tym razem o mieszkańcach terrarium w opolskim ogrodzie zoologicznym opowie i do ich odwiedzenia zaprosi, Grzegorz Rolik z działu hodowlano… » więcej 2024-06-22, godz. 07:30 Lato z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu [ZDJĘCIA] Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu od kilku lat, za sprawą organizowanych Festiwalów Dzielnic, promuje ubogaconą formę miejskich spacerów turystycznych… » więcej 2024-06-15, godz. 07:30 Fryderyka Kremsera "Odkrywanie świata" [ZDJĘCIA] W czasie odbywającego się w Opolu 34. Ogólnopolskiego Forum Fotografii Krajoznawczej, dziś zostaną zainaugurowane obchody 50 – lecia Komisji Fotografii… » więcej 2024-06-08, godz. 07:30 Współczesna Arka Noego na wyspie Bolko [ZDJĘCIA] Opolski Ogród Zoologiczny zaliczany do jednych z największych i najciekawszych w Polsce, słynący m.in. z idealnych warunków do hodowli, a także rozmnażania… » więcej 2024-06-01, godz. 08:30 Z kart historii placu Św. Sebastiana [ZDJĘCIA] W ubiegłym tygodniu, z doktor nauk przyrodniczych, Elżbietą Gołąbek, odwiedziliśmy plac Św. Sebastiana w Opolu, zapewniając, że tam powrócimy… Tym… » więcej 2024-05-25, godz. 08:30 Drzewa - nasi bracia [ZDJĘCIA] O korzyściach, które czerpiemy obcując z drzewami, a także o znaczeniu drzew w krajobrazie miasta oraz jak chronić nasze zielone skarby i jakimi gatunkami… » więcej 2024-05-18, godz. 07:30 Z podróży po Meksyku [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy kraj położony w południowej części Ameryki Północnej, graniczący od północy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, na południu z Gwatemalą… » więcej 2024-05-11, godz. 07:30 Karnawał w Rio de Janeiro [ZDJĘCIA] Najbardziej roztańczone miasto świata, utożsamiane z odbywającym się tam karnawałem, wpisanym w 2004 roku do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »