Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2022-05-21, 06:40

Dni Opola z historią ulicy Szpitalnej i... śpiewu słowików [ZDJĘCIA]

Urszula Zajączkowska na dawnym Targu Maślanym [fot. Barbara Tyslik]
Urszula Zajączkowska na dawnym Targu Maślanym [fot. Barbara Tyslik]
Trwające DNI OPOLA skłoniły nas do zaproponowania spaceru w obrębie Starego Miasta. A dokładniej po ulicy Szpitalnej. Roli przewodnika podjęła się Urszula Zajączkowska, starszy kustosz, muzealnik. Potem jeszcze zaprosimy nad Odrę, by tym razem posłuchać Jana Łukasiewicza, instruktora ochrony przyrody PTTK i….pięknego, melodyjnego śpiewu słowików. Po ich mistrzowskim koncercie przypomnimy jeszcze o odbywającym się w niedzielę (22 maja ), w Galerii Sztuki Współczesnej, cyklu imprez związanych z planowanym powrotem PEGAZA, rzeźby Mariana Nowaka. Ponadto namówimy do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej na Rondzie, zwanej przez nas biblioteką podróżniczą, bo tam od poniedziałku (23 maja) do piątku ( 28 maja) – oczekiwana przez turystów czwarta edycja Czterech Stron Marzeń, rodzinnego festiwalu podróżniczego.
2022-05-14, 06:40

Na spacer - szlakiem opolskich pomników [ZDJĘCIA]

Joanna Filipczyk przed Galerią Sztuki Współczesnej, w miejscu gdzie będzie stał Pegaz, Mariana Nowaka [fot. Barbara Tyslik]
Joanna Filipczyk przed Galerią Sztuki Współczesnej, w miejscu gdzie będzie stał Pegaz, Mariana Nowaka [fot. Barbara Tyslik]
W przyszłym tygodniu, wśród wielu imprez, które odbędą się w stolicy naszego regionu w ramach DNI OPOLA, pragnę zaanonsować cykl spotkań organizowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej.
W niedzielę, 22 maja, od godz. 15-tej, na Placu Jana Pawła II, tuż przed siedzibą galerii odbędą się – pod kierunkiem artystów edukatorów – warsztaty, a także pokazy z udziałem artystów z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki oraz uroczyste otwarcie wystawy planszowej prezentującej dorobek artystyczny opolskiego rzeźbiarza, Mariana Nowaka.
Cykl imprez promujących twórczość mistrza Mariana Nowaka jest związany z planowanym powrotem jego słynnej rzeźby Pegaz, na obecny Plac Jana Pawła II, jak również z tematem dzisiejszego wydania magazynu Obieżyświat – szlakiem opolskich pomników.
Dr historii sztuki, Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, opowie o pomnikach wpisanych w przestrzeń architektoniczną miasta, autorstwa Jana Borowczaka i Mariana Nowaka.
2022-05-07, 06:40

Na wyspach, wśród malowniczych plaż... [ZDJĘCIA]

Trynidad, północne wybrzeża wyspy - plaża Maracas [fot. arch.prywatne R. Matusiak]
Trynidad, północne wybrzeża wyspy - plaża Maracas [fot. arch.prywatne R. Matusiak]
Dziś odwiedzimy wyjątkowo bajeczny kraj, w którym niewielu radiowych obieżyświatów było. Jest to wyspiarskie państwo Ameryki Południowej w archipelagu Małych Antyli. Zaliczane do jednych z najbogatszych państw Ameryki Środkowej m.in. za sprawą gazu ziemnego, ropy naftowej i … ósmego cudu świata, czyli złóż naturalnego asfaltu.
To Republika Trynidadu i Tobago, gdzie panuje gorący, wilgotny klimat równikowy, a przepiękne, malownicze plaże, słynące z białych piasków i wody o jasnym, turkusowym kolorze – kuszą turystów spragnionych spokoju i kontaktu z dziką, egzotyczną przyrodą.
Tam była i odpoczywała, a także z mieszkańcami Trynidadu i Tobago rozmawiała, wszędobylska Renata Matusiak z Kędzierzyna – Koźla.
2022-04-30, 06:40

Weekend z architekturą i... naturą [ZDJĘCIA]

Andrzej Hamada przy portalu w opolskiej katedrze [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Hamada przy portalu w opolskiej katedrze [fot. Barbara Tyslik]
Jeśli jesteśmy w trakcie ustalania planu na majowy weekend to warto skorzystać z rady Jana Łukasiewicza, instruktora ochrony przyrody w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, by odwiedzić , znajdujący się na terenie gminy Prószków, rezerwat przyrody Staw Nowokuźnicki, będący ciekawym miejscem, wyróżniającym się przed wszystkim różnorodną awifauną wodno-błotną. Ale nie tylko. O szczegółach Jan Łukasiewicz opowie w drugiej części audycji, bo najpierw na spacer, tropem opolskich portali, zaprasza nestor polskich architektów, niestrudzony popularyzator historii Opola, Andrzej Hamada.
2022-04-23, 06:40

Z Januszem Słodczykiem na archipelagu Galapagos.... [ZDJĘCIA]

Janusz Słodczyk na Galapagos. Obok lwy morskie na plaży wyspy San Cristobal [fot. archiwum pryw. J. Słodczyka]
Janusz Słodczyk na Galapagos. Obok lwy morskie na plaży wyspy San Cristobal [fot. archiwum pryw. J. Słodczyka]
W poszukiwaniu cudów natury, udamy się m.in. do miejsca gdzie żyją różnorodne, często niespotykane nigdzie na świecie, gatunki zwierząt, od których zresztą zawdzięcza swoją nazwę.
A jeśli dodam, że to zaczarowane miejsce, zwane również Rajem na Ziemi, należące do Ekwadoru, a znajdujące się na Oceanie Spokojnym, w celu chronienia różnorodności zwierząt jakie tylko tam można spotkać, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO – to już wiemy, że to znane nam, ale raczej tylko z przewodników lub podróżniczych relacji – WYSPY ŻÓŁWIE, czyli archipelag GALAPAGOS.
Niedawno z wysp archipelagu Galapagos powrócił prof. Janusz Słodczyk, dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej w Uniwersytecie Opolskim, z którym teraz, za sprawą naszej osobistej imaginacji, również i tam też będziemy.
2022-04-16, 06:40

Wielkanocne pogwarki w bierkowickim skansenie [ZDJĘCIA]

Bogdan Jasiński, etnograf w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Bogdan Jasiński, etnograf w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Jeżeli w Poniedziałek Wielkanocny, przy sprzyjającej pogodzie, będziemy chcieli skorzystać z rodzinnych spacerów – polecamy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach.

By lepiej poczuć magię tego miejsca, o wielkanocnych zwyczajach, które ongiś panowały na opolskiej wsi, opowie Bogdan Jasiński, etnograf w opolskim skansenie.
2022-04-09, 06:40

Egzotyczna Tajlandia [ZDJĘCIA]

Bangkok, fragment świątyni przy pałacu królewskim [fot. Tadeusz Jurek]
Bangkok, fragment świątyni przy pałacu królewskim [fot. Tadeusz Jurek]
Dziś proponujemy egzotyczną podróż. Odwiedzimy kraj położony w południowo-wschodniej Azji, graniczący na południu z Malezją, na wschodzie z Laosem i Kambodżą, a na zachodzie i północnym zachodzie z Mijanmą/Birmą – czyli będziemy w Królestwie Tajlandii.
W roli radiowego przewodnika po Tajlandii - znany słuchaczom magazynu Obieżyświat krajoznawca i przewodnik turystyczny po Sudetach, Dolnym Śląsku, a także Opolszczyźnie, znakomity popularyzator Polichromii Brzeskich oraz autor przewodnika „Małujowice” - Tadeusz Jurek z Brzegu.
2022-04-02, 06:40

Na tropach wiosennej przyrody [ZDJĘCIA]

Cieszynianka wiosenna w Grądzie Grudzickim [fot. Krystyna Słodczyk]
Cieszynianka wiosenna w Grądzie Grudzickim [fot. Krystyna Słodczyk]
Szukającym pomysłu na wiosenne podglądanie przyrody proponujemy spacer do Grudzickiego Grądu, gdzie się zadomowiła urokliwa bylina zwana cieszynianką wiosenną, a także do Parku Miejskiego na Wyspie Bolko aby, m.in. poznać historię tajemniczego napisu na kamieniu ukrytym na wysepce parkowego stawku,
W roli przewodnika – doktor nauk przyrodniczych, Krystyna Słodczyk, ekolożka, instruktorka ochrony przyrody PTTK, prezeska Klubu Przyrodników „Bolko” w Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego.
2022-03-26, 06:10

Autostopem na Pamir Highway...... [ZDJĘCIA]

Na pamirskiej autostradzie bywa, że godzinami żaden samochód nie zakłóca ciszy [fot. arch. prywatne Renaty Matusiak]
Na pamirskiej autostradzie bywa, że godzinami żaden samochód nie zakłóca ciszy [fot. arch. prywatne Renaty Matusiak]
Sympatycy opowieści Renaty Matusiak z Kędzierzyna-Koźla, podróżującej po świecie autostopem, z pewnością pamiętają jej relację z Tadżykistanu, kraju w Azji Środkowej, którego około 90 procent powierzchni pokrywa rozległy górski region Pamir. To także kraj przez który wiedzie jedna z najwyżej położonych na świecie autostrad M41, Pamir Highway. Właśnie o tej autostradzie i spotkanych tam ludziach opowie Renata Matusiak.
2022-03-19, 06:40

W wiosennym nastroju... [ZDJĘCIA]

Urszula Zajączkowska na Placu Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Urszula Zajączkowska na Placu Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Skoro jutro, w niedzielę, o godz. 16:33, kiedy Słońce przejdzie przez punkt Barana, powitamy pierwszy dzień wiosny astronomicznej, to i nasze radiowe spotkanie obieżyświatów niech już ma wiosenny charakter.
Miłośników podglądania przyrody Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody PTTK zaprosi - drugiej części magazynu – do Chróścic, w gminie Dobrzeń Wielki, bo najpierw odwiedzimy historyczny zakątek w Opolu - Plac Św. Sebastiana.
O przeszłości, a także legendach związanych z tym miejscem opowie Urszula Zajączkowska, starszy kustosz, muzealnik.
1234567

Zobacz także

2022-05-21, godz. 06:40 Dni Opola z historią ulicy Szpitalnej i... śpiewu słowików [ZDJĘCIA] Trwające DNI OPOLA skłoniły nas do zaproponowania spaceru w obrębie Starego Miasta. A dokładniej po ulicy Szpitalnej. Roli przewodnika podjęła się Urszula… » więcej 2022-05-14, godz. 06:40 Na spacer - szlakiem opolskich pomników [ZDJĘCIA] W przyszłym tygodniu, wśród wielu imprez, które odbędą się w stolicy naszego regionu w ramach DNI OPOLA, pragnę zaanonsować cykl spotkań organizowanych… » więcej 2022-05-07, godz. 06:40 Na wyspach, wśród malowniczych plaż... [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy wyjątkowo bajeczny kraj, w którym niewielu radiowych obieżyświatów było. Jest to wyspiarskie państwo Ameryki Południowej w archipelagu… » więcej 2022-04-30, godz. 06:40 Weekend z architekturą i... naturą [ZDJĘCIA] Jeśli jesteśmy w trakcie ustalania planu na majowy weekend to warto skorzystać z rady Jana Łukasiewicza, instruktora ochrony przyrody w Polskim Towarzystwie… » więcej 2022-04-23, godz. 06:40 Z Januszem Słodczykiem na archipelagu Galapagos.... [ZDJĘCIA] W poszukiwaniu cudów natury, udamy się m.in. do miejsca gdzie żyją różnorodne, często niespotykane nigdzie na świecie, gatunki zwierząt, od których zresztą… » więcej 2022-04-16, godz. 06:40 Wielkanocne pogwarki w bierkowickim skansenie [ZDJĘCIA] Jeżeli w Poniedziałek Wielkanocny, przy sprzyjającej pogodzie, będziemy chcieli skorzystać z rodzinnych spacerów – polecamy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu… » więcej 2022-04-09, godz. 06:40 Egzotyczna Tajlandia [ZDJĘCIA] Dziś proponujemy egzotyczną podróż. Odwiedzimy kraj położony w południowo-wschodniej Azji, graniczący na południu z Malezją, na wschodzie z Laosem i… » więcej 2022-04-02, godz. 06:40 Na tropach wiosennej przyrody [ZDJĘCIA] Szukającym pomysłu na wiosenne podglądanie przyrody proponujemy spacer do Grudzickiego Grądu, gdzie się zadomowiła urokliwa bylina zwana cieszynianką wiosenną… » więcej 2022-03-26, godz. 06:10 Autostopem na Pamir Highway...... [ZDJĘCIA] Sympatycy opowieści Renaty Matusiak z Kędzierzyna-Koźla, podróżującej po świecie autostopem, z pewnością pamiętają jej relację z Tadżykistanu, kraju… » więcej 2022-03-19, godz. 06:40 W wiosennym nastroju... [ZDJĘCIA] Skoro jutro, w niedzielę, o godz. 16:33, kiedy Słońce przejdzie przez punkt Barana, powitamy pierwszy dzień wiosny astronomicznej, to i nasze radiowe spotkanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »