Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2024-10-19, 07:30

W Krainie Nomadów z prof. Januszem Słodczykiem [ZDJĘCIA]

Janusz Słodczyk w Krainie Nomadów [fot. arch. prywatne J. Słodczyka]
Janusz Słodczyk w Krainie Nomadów [fot. arch. prywatne J. Słodczyka]
Dziś odwiedzimy kraj położony w środkowowschodniej Azji, graniczący od wschodu, zachodu i południa z Chinami, a do północy z Rosją.
Kraj, który jest 6 – krotnie większy od Polski, ale w którym zagęszczenie ludności na 1 km kwadratowy to tylko 2 osoby, a u nas, w Polsce – 128 osób.
Jaki to kraj?
Wyjaśni wszędobylski prof. Janusz Słodczyk z Uniwersytetu Opolskiego, który – zapewniamy – i tym razem oczaruje nas swoja barwną opowieścią. Może również zachęci do odwiedzenia tego kraju, zwanego KRAINĄ NOMADÓW.
2024-10-12, 07:30

Spotykamy się w Ujeździe [ZDJĘCIA]

Dariusz Ciapa, na tzw. „trwałej ruinie”, czyli zamku biskupów wrocławskich w Ujeździe [fot. Barbara Tyslik]
Dariusz Ciapa, na tzw. „trwałej ruinie”, czyli zamku biskupów wrocławskich w Ujeździe [fot. Barbara Tyslik]
Skoro prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu, pełniący również funkcję społecznego kustosza wzgórza zamkowego w Ujeździe, Dariusz Ciapa, zwraca uwagę, iż mimo zabytków, ciekawych odkryć archeologicznych i historii również, jego rodzinne miasto przez opolskich turystów nie jest zanadto odwiedzane, dlatego dziś tam właśnie się udamy.
W magazynie Obieżyświat o zamku, który powstał w XIII wieku jako własność biskupów wrocławskich, współcześnie określanym mianem „trwałej ruiny”, a także o barokowym kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, opowie Dariusz Ciapa, pasjonat i edukator historii lokalnej, inspirator badań odkrywających przeszłość Ujazdu, a także autor wielu publikacji i działań promujących miasto.
2024-10-05, 07:30

W bierkowickim skansenie, w dawnej wiejskiej szkole [ZDJĘCIA]

Magdalena Górniak – Bardzik w oknie szkoły wiejskiej [fot. Justyna Łachacz]
Magdalena Górniak – Bardzik w oknie szkoły wiejskiej [fot. Justyna Łachacz]
Jutro, w niedzielę (6 X), od godz. 10-tej do 17-tej, w bierkowickim skansenie , wyczekiwana – nie tylko przez łasuchów – impreza plenerowa się odbędzie, czyli Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła.
Oprócz wybornych miodów, z których Ziemia Opolska słynie, a także regionalnych przysmaków, będziemy mogli uczestniczyć w różnorodnych spotkaniach edukacyjnych. M.in. z opolskimi twórcami ludowymi. I jak zwykle na imprezach plenerowych w Muzeum Wsi Opolskiej bywa, wiele wspaniałych atrakcji. Nie tylko dla dorosłych, także dla dzieci.

Ponadto będzie możliwość odbycia podróży w czasie, ponieważ wszystkie obiekty muzealne, czyli zabytkowe chałupy będą udostępnione zwiedzającym. Takiej atrakcji entuzjaści historii lokalnej nie mogą przeoczyć.

W magazynie Obieżyświat natomiast reporterska relacja z odbytych, w ostatnich dniach września, lekcji muzealnych.
Wspólnie z kustoszką w Muzeum Wsi Opolskiej, Magdaleną Górniak – Bardzik, zapraszamy do zabytkowej chałupy z 1859 roku, w której znajduje się ekspozycja dawnej wiejskiej szkoły.
2024-09-28, 07:30

W Zagwiździu... zagwiżdżesz z zachwytu [ZDJĘCIA]

Hubert Nanko prezentuje prototyp dzwonu, który wkrótce zostanie odlany z mosiądzu [fot. Barbara Tyslik]
Hubert Nanko prezentuje prototyp dzwonu, który wkrótce zostanie odlany z mosiądzu [fot. Barbara Tyslik]
Jeśli mamy ochotę powitać polską złotą jesień z dala od zgiełku miasta – proponujemy weekend w … Zagwiździu, w gminie Murów.
Hubert Nanko, zawiadujący tam przystanią kajakową, autor gier terenowych, m.in. „Poznaj zabytki Zagwiździa”, a także organizator spływów kajakowych oraz instruktor turystyki kajakowej Towarzystwa Turystów Przyrodników i Krajoznawców zapewnia, że odwiedzając, bez względu na porę roku, Zagwiździe – zagwiżdżemy z zachwytu.
2024-09-21, 07:30

Huta Kluczborska w... Zagwiździu [ZDJĘCIA]

Koło wodne podsiębierne z 1761 roku przed Regionalną Salą Muzealną w Zagwiździu [fot. Barbara Tyslik]
Koło wodne podsiębierne z 1761 roku przed Regionalną Salą Muzealną w Zagwiździu [fot. Barbara Tyslik]
Jutro, w niedzielę, powitamy pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Dokładnie o 14:43, bo w tym momencie Słońce będzie akurat nad równikiem oświetlało w tym samym stopniu obydwie półkule. To zjawisko określamy mianem równonocy.

Jeśli mamy ochotę powitać polską złotą jesień z dala od zgiełku miasta, proponujemy weekend w gminie Murów, słynącej z dorodnych lasów i ciekawej historii również.
Np. przejeżdżając przez Zagwiździe warto odwiedzić Regionalną Salę Muzealną.
O ciekawych eksponatach tam zgromadzonych opowie Andrzej Puławski, społeczny opiekun zabytków na terenie gminy Murów.
2024-09-14, 07:30

Co dalej z zamkiem w Dąbrowie... [ZDJĘCIA]

Zabytkowy plafon przedstawiający muzę tragedii Melpomenę, która prawą ręką podtrzymuje grubą księgę, a lewą ujmuje lirę [fot. Ireneusz Racławicki]
Zabytkowy plafon przedstawiający muzę tragedii Melpomenę, która prawą ręką podtrzymuje grubą księgę, a lewą ujmuje lirę [fot. Ireneusz Racławicki]
Dziś ponownie odwiedzimy niedostępny na co dzień zamek w Dąbrowie.
Wprawdzie będzie to tylko wirtualna wizyta, ale… ubogacona opowieścią historyka, a także pasjonata i edukatora historii lokalnej, Ireneusza Racławickiego.

W ubiegłym tygodniu – za sprawą radiowej wyobraźni – gościliśmy na dziedzińcu dąbrowskiego zamku, wsłuchując się w jego historię. Dziś, poznamy m.in. losy ostatnich właścicieli zamku, a także marzenia Ireneusza Racławickiego, vice prezesa Stowarzyszenia Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa – „Dąbrowskie Skarby”.
2024-09-07, 07:30

Dziś zamek w Dąbrowie czeka na turystów [ZDJĘCIA]

Zamek w Dąbrowie, lata 20-te XXI wieku [fot. Ireneusz Racławicki]
Zamek w Dąbrowie, lata 20-te XXI wieku [fot. Ireneusz Racławicki]
Parafrazując wiersz Juliana Tuwima „ Przy okrągłym stole ” zapytam : „A może byśmy wpadli dziś do Dąbrowy? Może tam jeszcze zmierzchem złotym ta sama cisza trwa wrześniowa… W tym białym domu…”.

W przypadku Dąbrowy ów biały dom to oczywiście zachwycająca architektura zamku zbudowanego z czerwonej cegły, ukrytej pod białą, a obecnie już szarą, elewacją… i jeszcze te niepowtarzalne kręcone kominy, które są rzadkością. Nawet w Europie. Na co dzień zamek jest niestety turystom raczej nieudostępniany, ale dziś i jutro zostanie otworzony i od godz. 11:00 do 14:00 będziemy mogli z przewodnikami ze Stowarzyszenia Dąbrowskie Skarby wejść do środka.

W magazynie Obieżyświat zachętą do wizyty w Dąbrowie będą, słowem ubogacone, mniej znane losy zamku. Właśnie, zamku czy pałacu? Czym jest m.in. perła Dąbrowy, wyjaśni historyk, wiceprezes Stowarzyszenia Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa – „Dąbrowskie Skarby”, autor wielu artykułów i książek, Ireneusz Racławicki.
2024-08-31, 07:30

W odwiedzinach, czyli na byzuchu u Marii Kani w Grzynda Cottage [ZDJĘCIA]

Strona tytułowa najpopularniejszego magazynu podróżniczego w Polsce, National Geographic Traveler, w którym jest opisana Grzynda Cottage ze Starych Budkowic [fot. Maria Kania]
Strona tytułowa najpopularniejszego magazynu podróżniczego w Polsce, National Geographic Traveler, w którym jest opisana Grzynda Cottage ze Starych Budkowic [fot. Maria Kania]
Szukającym bliskości z naturą, a także poznania historii byłych mieszkańców Ziemi Opolskiej, proponujemy odwiedzić dom z klimatem - Grzyndę Cottage.
Grzynda Cottage to ponad 100- letni śląski dom, położony we wschodniej części Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Starych Budkowicach, w gminie Murów, który przez Marię Kanię został odratowany i udostępniony turystom .

W magazynie Obieżyświat o rozwijającej się turystyce ruinerskiej i spełnionych marzeniach opowie właścicielka domu z klimatem, Maria Kania ze Starych Budkowic.
2024-08-24, 07:30

W bierkowickim skansenie – cień zapomnianego czasu [ZDJĘCIA]

W chałupie ze Sternalic z 1859 r [fot. Barbara Tyslik]
W chałupie ze Sternalic z 1859 r [fot. Barbara Tyslik]
Jeśli w czasie weekendu zapragniemy nie tylko obcowania z historią i przyrodą, ale również ze sztuką, która pozwoli poczuć nieistniejący już czas przodków – zdecydowanie polecamy wizytę w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu – Bierkowicach.

Dlaczego?

Wyjaśni Bogdan Jasiński, kurator prezentowanej tam wystawy Liubov Datchenko „Cień zapomnianego czasu. Mitologia moich przodków”
2024-08-17, 07:30

W gościnie u Nawahów [ZDJĘCIA]

Nad Wielkim Kanionem Kolorado w stanie Arizona [fot. archiwum R. Matusiak]
Nad Wielkim Kanionem Kolorado w stanie Arizona [fot. archiwum R. Matusiak]
Renata Matusia z Kędzierzyna – Koźla, znana z samotnych podróży po świecie autostopem dowodzi, że właśnie taka forma wojaży stwarza możliwość dotarcia do miejsc niezwykłych. Dlatego jej relacje to urzekające opowieści o przypadkowo spotkanych ludziach, którzy najczęściej pomagają jej w samotnym podróżowaniu.
Tak było również w czasie nieplanowanej wyprawy po Stanach Zjednoczonych Ameryki, które z rozpędu odwiedziła będąc w Meksyku.
W magazynie Obieżyświat, tym razem, opowie jak żyją Nawahowie, czyli największa grupa etniczna Indian Ameryki Północnej, która w 1969 roku została oficjalnie uznana jako naród i jest największym oraz najbardziej złożonym tubylczym samorządem w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
1234567

Zobacz także

2024-10-19, godz. 07:30 W Krainie Nomadów z prof. Januszem Słodczykiem [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy kraj położony w środkowowschodniej Azji, graniczący od wschodu, zachodu i południa z Chinami, a do północy z Rosją. Kraj, który jest… » więcej 2024-10-12, godz. 07:30 Spotykamy się w Ujeździe [ZDJĘCIA] Skoro prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu, pełniący również funkcję społecznego kustosza wzgórza zamkowego w Ujeździe, Dariusz Ciapa, zwraca uwagę… » więcej 2024-10-05, godz. 07:30 W bierkowickim skansenie, w dawnej wiejskiej szkole [ZDJĘCIA] Jutro, w niedzielę (6 X), od godz. 10-tej do 17-tej, w bierkowickim skansenie , wyczekiwana – nie tylko przez łasuchów – impreza plenerowa się odbędzie… » więcej 2024-09-28, godz. 07:30 W Zagwiździu... zagwiżdżesz z zachwytu [ZDJĘCIA] Jeśli mamy ochotę powitać polską złotą jesień z dala od zgiełku miasta – proponujemy weekend w … Zagwiździu, w gminie Murów. Hubert Nanko, zawiadujący… » więcej 2024-09-21, godz. 07:30 Huta Kluczborska w... Zagwiździu [ZDJĘCIA] Jutro, w niedzielę, powitamy pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Dokładnie o 14:43, bo w tym momencie Słońce będzie akurat nad równikiem oświetlało… » więcej 2024-09-14, godz. 07:30 Co dalej z zamkiem w Dąbrowie... [ZDJĘCIA] Dziś ponownie odwiedzimy niedostępny na co dzień zamek w Dąbrowie. Wprawdzie będzie to tylko wirtualna wizyta, ale… ubogacona opowieścią historyka, a… » więcej 2024-09-07, godz. 07:30 Dziś zamek w Dąbrowie czeka na turystów [ZDJĘCIA] Parafrazując wiersz Juliana Tuwima „ Przy okrągłym stole ” zapytam : „A może byśmy wpadli dziś do Dąbrowy? Może tam jeszcze zmierzchem złotym ta… » więcej 2024-08-31, godz. 07:30 W odwiedzinach, czyli na byzuchu u Marii Kani w Grzynda Cottage [ZDJĘCIA] Szukającym bliskości z naturą, a także poznania historii byłych mieszkańców Ziemi Opolskiej, proponujemy odwiedzić dom z klimatem - Grzyndę Cottage. Grzynda… » więcej 2024-08-24, godz. 07:30 W bierkowickim skansenie – cień zapomnianego czasu [ZDJĘCIA] Jeśli w czasie weekendu zapragniemy nie tylko obcowania z historią i przyrodą, ale również ze sztuką, która pozwoli poczuć nieistniejący już czas przodków… » więcej 2024-08-17, godz. 07:30 W gościnie u Nawahów [ZDJĘCIA] Renata Matusia z Kędzierzyna – Koźla, znana z samotnych podróży po świecie autostopem dowodzi, że właśnie taka forma wojaży stwarza możliwość dotarcia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »