Radio Opole » Obieżyświat » Aktualności

Aktualności

2024-05-18, 07:30

Z podróży po Meksyku [ZDJĘCIA]

El Popo - widok z miejscowości Santa Isabel de Cholula [fot. Renata Matusiak]
El Popo - widok z miejscowości Santa Isabel de Cholula [fot. Renata Matusiak]
Dziś odwiedzimy kraj położony w południowej części Ameryki Północnej, graniczący od północy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, na południu z Gwatemalą i Belize, a od zachodu ograniczone Oceanem Spokojnym, natomiast od wschodu wodami Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego.
To Meksykańskie Stany Zjednoczone. Kraj, wyróżniający się m.in. dużą różnorodnością klimatyczną.
W magazynie Obieżyświat relacja znanej słuchaczom wszędobylskiej autostopowiczki, Renaty Matusiak z Kędzierzyna – Koźla.
2024-05-11, 07:30

Karnawał w Rio de Janeiro [ZDJĘCIA]

Na tematycznych platformach tańczą soliści [fot. Janusz Słodczyk]
Na tematycznych platformach tańczą soliści [fot. Janusz Słodczyk]
Najbardziej roztańczone miasto świata, utożsamiane z odbywającym się tam karnawałem, wpisanym w 2004 roku do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa zabawa karnawałowa na świecie, czyli Rio de Janeiro dziś odwiedzimy.

W magazynie Obieżyświat trzecia część relacji z podróży do Brazylii, prof. Janusza Słodczyka z Uniwersytetu Opolskiego.
2024-05-04, 07:30

W Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku... [ZDJĘCIA]

Most wiszący w Ozimku ( z 1827 roku ) wykonany w całości z żelaza, uznany za najstarszy tego typu most na świecie [fot. Tadeusz Parcej]
Most wiszący w Ozimku ( z 1827 roku ) wykonany w całości z żelaza, uznany za najstarszy tego typu most na świecie [fot. Tadeusz Parcej]
Dziś, w dniu hutniczego święta odwiedzimy Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku, w którym są prezentowane uratowane - dzięki staraniom działającego tam Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi – m.in. zabytkowe urządzenia i wyroby, jak np. wagi, piecyki, garnki i naczynia żeliwne sygnowane królewską koroną, a także żeliwna biżuteria, czy kolekcja broni czarnoprochowej, która była produkowana w ozimskiej hucie 200 lat temu.
Dziś i jutro wstęp do muzeum jest bezpłatny. Dodatkowo dziś (w godz. od 10 do 14) i jutro w niedzielę (od godz. 13 -17), odwiedzających będą oprowadzali członkowie stowarzyszenia
W magazynie Obieżyświat, pasjonat historii lokalnej, autor wielu książek, m.in. „ Historia, zabytki i ślady hutnictwa w Dolinie Małej Panwi”, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi, a także Muzeum Hutniczego w Ozimku, dr Józef Tomasz Juros, podpowie dlaczego warto odwiedzić to miejsce. Nie tylko z okazji dzisiejszego święta DNIA HUTNIKA.
2024-04-27, 07:30

Amazonia - zielone płuca Ziemi. Relacja prof. Janusza Słodczyka [ZDJĘCIA]

Grupa Indian w okolicy Manaus prezentuje tradycyjne stroje i zwyczaje [fot. Janusz Słodczyk]
Grupa Indian w okolicy Manaus prezentuje tradycyjne stroje i zwyczaje [fot. Janusz Słodczyk]
Tym razem będzie to zupełnie inna relacja z Brazylii, bo z regionu Amazonii, którego większa część powierzchni znajduje się właśnie w granicach tego państwa.

O zielonych płucach Ziemi, o rozległym, dzikim, z niezwykle bogatą florą i fauną wilgotnym lesie równikowym, a także żyjącej tam rdzennej ludności – plemionach indiańskich, opowie profesor Janusz Słodczyk z Uniwersytetu Opolskiego.
2024-04-20, 07:30

Z prof. Januszem Słodczykiem - podróż bez biletu do Brazylii [ZDJĘCIA]

Wodospady Iguaçu na granicy Argentyny i Brazylii [fot. Janusz Słodczyk]
Wodospady Iguaçu na granicy Argentyny i Brazylii [fot. Janusz Słodczyk]
Opowieść z wyprawy do jednego z największych i najludniejszych państw świata, położonego w Ameryce Południowej, bez wątpienia zaciekawi nawet zwolenników bliskich, weekendowych wojaży. Tym bardziej, że będzie to relacja prof. Janusza Słodczyka z Uniwersytetu Opolskiego, cenionego geografa, naukowca i badacza, specjalizującego się w problematyce rozwoju planowania i przeobrażeń struktury przestrzennej oraz gospodarczej miast, autora wielu znamienitych popularnonaukowych książek, uzyskujących prestiżowe miano najlepszych podręczników akademickich…
Co więcej: badania przestrzeni miast i ich przeobrażeń zobowiązują do dalekich podróży i… ciekawych relacji również, które stałym słuchaczom magazynu Obieżyświat są bardzo dobrze znane.
Zatem w podróż bez biletu do Brazylii dziś wyruszamy.
2024-04-13, 07:30

Pogwarki o wiosennej przyrodzie [ZDJĘCIA]

Nad rzeką Odrą, w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Nad rzeką Odrą, w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Skoro do nas już przyszła radosna Pani Wiosna, kusząc do obserwacji budzącej się przyrody – w magazynie Obieżyświat, na jej powitanie, udamy się z Beatą Wielgosik, do Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny.

Jednak najpierw – za sprawą radiowej wyobraźni - proponujemy spacer nad rzeką Odrą, gdzie możemy także dojrzeć ciekawe wiosenne rośliny. Jakie? Podpowie nam ceniony botanik, nie tylko w kraju, ale i wśród światowych naukowców, prof. Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.
2024-04-06, 07:15

Z prof. Arkadiuszem Nowakiem na tropie botanicznych zwiastunów wiosny [ZDJĘCIA]

Stanowisko złocieni polnej przy amfiteatrze opolskim [fot. Arkadiusz Nowak]
Stanowisko złocieni polnej przy amfiteatrze opolskim [fot. Arkadiusz Nowak]
Nawet po niezbyt najchłodniejszej zimie nadejście wiosny sprawia, że czujemy się bardziej ożywieni i pełni energii, na przykład do obserwacji przyrody.

W magazynie Obieżyświat o botanicznych zwiastunach wiosny, które możemy zobaczyć nawet w mieście, opowie prof. Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.
2024-03-30, 07:30

Wielkanocna podróż po Ziemi Opolskiej [ZDJĘCIA]

Bogdan Jasiński w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Bogdan Jasiński w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Barbara Tyslik]
Dziś w magazynie Obieżyświat odbędziemy wielkanocną podróż po Ziemi Opolskiej.

O świątecznych tradycjach, m.in. procesjach konnych, a także zapomnianych zabawach jaką była na przykład walatka, opowie Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej.
2024-03-23, 07:30

Niedziela Palmowa w bierkowickim skansenie [ZDJĘCIA]

Święcenie palm wielkanocnych w Tułowicach [fot. archiwum Muzeum Wsi Opolskiej]
Święcenie palm wielkanocnych w Tułowicach [fot. archiwum Muzeum Wsi Opolskiej]
Od ponad 4 dekad, w Niedzielę Palmową, mieszkańcy Opolszczyzny ochoczo odwiedzają Muzeum Wsi Opolskiej. Jedni z chęci nabycia oryginalnych, świątecznych wyrobów – nie tylko kulinarnych. Inni natomiast z potrzeby poczucia niezwykłej atmosfery wielkanocnych jarmarków i chęci spotkania się z artystami ludowymi, wytwarzającymi oryginalne rękodzieła świąteczne.
W magazynie Obieżyświat o tegorocznej – już 47 – edycji Jarmarku Wielkanocnego, który jutro ( 24 marca ) odbędzie się w bierkowickim skansenie – więcej dopowie Bogdan Jasiński z Muzeum Śląska Opolskiego.
2024-03-16, 07:30

Obserwacje dzikiej przyrody [ZDJĘCIA]

Sóweczka w Białowieskim Parku Narodowym [fot. Grzegorz Hebda]
Sóweczka w Białowieskim Parku Narodowym [fot. Grzegorz Hebda]
W ubiegłym tygodniu, zachęcając do obserwowania budzącej się przyrody i wypatrywania zwiastunów wiosny odbyliśmy – wspólnie z Grzegorzem Hebdą – wirtualny spacer po Grudzickim Grądzie, gdzie m.in. zadomowił się dzięcioł średni. W Polsce zaliczany do nielicznych ptaków lęgowych.
O wyjątkowych walorach Grudzickiego Grądu będziemy mieli okazję jeszcze opowiadać, gdy np. zakwitnie tam bardzo cenna - dlatego objęta ścisłą ochroną – cieszynianka wiosenna.
Natomiast dziś, rozpoczynającym obserwacje dzikiej przyrody, kilka cennych rad udzieli Grzegorz Hebda z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego, znamienity badacz w Białowieskim Parku Narodowym. A przedwiośnie jest doskonałym okresem by tę edukację rozpocząć.
Ponadto zaprosimy do brzeskiej Kafejki pod Globusem, na spotkanie (20 marca godz. 18-ta, kawiarnia Ambrozja), z Urszulą Banowicz, która opowie o podróży bez ograniczeń po Stanach Zjednoczonych. Dlaczego bez ograniczeń? Bo…kamperem, czyli nieszczególnie jeszcze popularną, u nas w kraju, formą podróżowania.
1234567

Zobacz także

2024-05-18, godz. 07:30 Z podróży po Meksyku [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy kraj położony w południowej części Ameryki Północnej, graniczący od północy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, na południu z Gwatemalą… » więcej 2024-05-11, godz. 07:30 Karnawał w Rio de Janeiro [ZDJĘCIA] Najbardziej roztańczone miasto świata, utożsamiane z odbywającym się tam karnawałem, wpisanym w 2004 roku do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa… » więcej 2024-05-04, godz. 07:30 W Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku... [ZDJĘCIA] Dziś, w dniu hutniczego święta odwiedzimy Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku, w którym są prezentowane uratowane - dzięki staraniom działającego… » więcej 2024-04-27, godz. 07:30 Amazonia - zielone płuca Ziemi. Relacja prof. Janusza Słodczyka [ZDJĘCIA] Tym razem będzie to zupełnie inna relacja z Brazylii, bo z regionu Amazonii, którego większa część powierzchni znajduje się właśnie w granicach tego… » więcej 2024-04-20, godz. 07:30 Z prof. Januszem Słodczykiem - podróż bez biletu do Brazylii [ZDJĘCIA] Opowieść z wyprawy do jednego z największych i najludniejszych państw świata, położonego w Ameryce Południowej, bez wątpienia zaciekawi nawet zwolenników… » więcej 2024-04-13, godz. 07:30 Pogwarki o wiosennej przyrodzie [ZDJĘCIA] Skoro do nas już przyszła radosna Pani Wiosna, kusząc do obserwacji budzącej się przyrody – w magazynie Obieżyświat, na jej powitanie, udamy się z Beatą… » więcej 2024-04-06, godz. 07:15 Z prof. Arkadiuszem Nowakiem na tropie botanicznych zwiastunów wiosny [ZDJĘCIA] Nawet po niezbyt najchłodniejszej zimie nadejście wiosny sprawia, że czujemy się bardziej ożywieni i pełni energii, na przykład do obserwacji przyrody. W… » więcej 2024-03-30, godz. 07:30 Wielkanocna podróż po Ziemi Opolskiej [ZDJĘCIA] Dziś w magazynie Obieżyświat odbędziemy wielkanocną podróż po Ziemi Opolskiej. O świątecznych tradycjach, m.in. procesjach konnych, a także zapomnianych… » więcej 2024-03-23, godz. 07:30 Niedziela Palmowa w bierkowickim skansenie [ZDJĘCIA] Od ponad 4 dekad, w Niedzielę Palmową, mieszkańcy Opolszczyzny ochoczo odwiedzają Muzeum Wsi Opolskiej. Jedni z chęci nabycia oryginalnych, świątecznych… » więcej 2024-03-16, godz. 07:30 Obserwacje dzikiej przyrody [ZDJĘCIA] W ubiegłym tygodniu, zachęcając do obserwowania budzącej się przyrody i wypatrywania zwiastunów wiosny odbyliśmy – wspólnie z Grzegorzem Hebdą – wirtualny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »