Radio Opole » Szlachetne zdrowie

Posłuchaj audycji

2023-06-07, 15:05

Jedziesz rowerem, pamiętaj, by wcześniej dobrze się nawodnić!

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Suchość wisi w powietrzu, wilgotność jest bardzo niska, zapylenie jest wysokie i wszystko, co możliwe - kwitnie. Do tego chłód wieczoru po gorącym dniu. Spotkanie się tych czynników sprawia, że ostatnio często pojawiają się dolegliwości z chrypką, bólem gardła, krtani, tchawicy i kaszlem... Czy można się przed tym ustrzec?
2023-05-30, 15:14

Czym może "poczęstować" nas kleszcz i o innych wiosennych intruzach

Kleszcz [fot. https://pixabay.com/pl]
Kleszcz [fot. https://pixabay.com/pl]
Niewiele mówią, ale mogą być natrętne, namolne, jadowite, kąśliwe. O czym mowa? O owadach i pewnych pajęczakach z podgromady roztoczy. Wiosna w tym roku wybuchła późno, a wraz z nią pojawili się pierwsi pacjenci „zaatakowani” przez kąśliwe stawonogi...
2023-05-22, 11:26

Infekcja wirusowa czy alergia - jak to odróżnić, a także o wiosennych dolegliwościach pokarmowych

Infekcja wirusowa czy alergia - jak to odróżnić? [fot. https://pixabay.com/pl]
Infekcja wirusowa czy alergia - jak to odróżnić? [fot. https://pixabay.com/pl]
Układ immunologiczny dojrzewa do 8 roku życia, mniej więcej do tego czasu nasze antygeny zgodności tkankowej "poznały" własne tkanki, poznały środowisko, różnego rodzaju wirusy przeziębień. Kaszel, katar, ból zatok - jak odróżnić czy to wirusowa infekcja czy alergia?Pierwszym podstawowym rozróżnieniem, czy to stan zapalny, czy alergia jest badanie CRP i badanie pulsoksymetru, czyli pomiar saturacji krwi, czyli wysycenia krwi tlenem. Mniej więcej o tym dziś w audycji.
2023-05-11, 15:24

100 lat minęło od rozpoznania alergii

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
3 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Alergii i Astmy. Jak czytamy na stronie www.gov.pl - na choroby przewlekłe dróg oddechowych cierpi ponad miliard ludzi. W samej Europie ponad 130 milionów osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln – astmę. Te problemy dotyczą przede wszystkim dzieci i młodzieży i nasilają się z wiekiem. W Polsce choroby układu oddechowego najczęściej występują u osób do 30. roku życia, ale jest ich również coraz więcej u osób starszych [źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/swiatowy-dzien-alergii-i-astmy]. Tym razem w audycji szerzej przyjrzymy się temu tematowi.
2023-05-04, 14:22

Jak wpływa na nas przedłużające się przesilenie wiosenne?

Katar [fot. William Brawley/Flickr.com]
Katar [fot. William Brawley/Flickr.com]
Chłód, mało promieni słonecznych i zmienne warunki atmosferyczne - pogoda w kwietniu nas nie rozpieszczała, a co za tym idzie był to czas infekcji i gorszego samopoczucia. O tym, jak sobie z tym radzić, rozmawialiśmy z doktorem Januszem Stasiakiem.
2023-04-24, 14:49

Dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka o wpływie porodu na nasze życie

Emilia Lichtenberg-Kokoszka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Emilia Lichtenberg-Kokoszka [fot. Justyna Krzyżanowska]
W studiu gościliśmy Emilię Lichtenberg-Kokoszkę, doktora nauk humanistycznych i dyplomowaną położną, która zajmuje się psychologią prenatalną. Zapytaliśmy, jak 9 miesięcy ciąży i poród wpływają na nasze życie.
2023-03-29, 11:28

O rzuceniu palenia nie tylko na wiosnę z dr. Januszem Stasiakiem

Dr Janusz Stasiak i red. Krzysztof Dobrowolski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dr Janusz Stasiak i red. Krzysztof Dobrowolski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wiosna - to nie tylko okres budzącej się do życia przyrody, ale to też czas kłopotów ze zdrowiem. O najczęściej pojawiających się wiosennych dolegliwościach, a także o sposobach na ich złagodzenie, opowiedział dr Janusz Stasiak. Jeden z nich jest aktualny przez cały rok, teraz szczególnie pożądany - RZUĆ PALENIE!
2023-03-13, 12:26

O tajnikach liftingującego masażu twarzy rozmawiamy z Michałem Golikiem

ease-ga475e30ff 1920
ease-ga475e30ff 1920
O autorskim liftingującym masażu twarzy rozmawialiśmy z Michałem Golikiem. To metoda, za sprawą której nasz gość wygrał 2 lata temu Mistrzostwa Świata w dziedzinie masażu w Grecji. Niedawno szkolił w tej dziedzinie masażystów we Włoszech. Ponadto rozmawialiśmy o tym, jak ważny we współczesnych czasach jest dotyk drugiej osoby. Było także o masażu klasycznym i jego genezie. Sprawdziliśmy również, jak pracuje się z ciałem na przykład na Bali.
1234567

Zobacz także

2023-06-07, godz. 15:05 Jedziesz rowerem, pamiętaj, by wcześniej dobrze się nawodnić! Suchość wisi w powietrzu, wilgotność jest bardzo niska, zapylenie jest wysokie i wszystko, co możliwe - kwitnie. Do tego chłód wieczoru po gorącym dniu… » więcej 2023-05-30, godz. 15:14 Czym może "poczęstować" nas kleszcz i o innych wiosennych intruzach Niewiele mówią, ale mogą być natrętne, namolne, jadowite, kąśliwe. O czym mowa? O owadach i pewnych pajęczakach z podgromady roztoczy. Wiosna w tym roku… » więcej 2023-05-22, godz. 11:26 Infekcja wirusowa czy alergia - jak to odróżnić, a także o wiosennych dolegliwościach pokarmowych Układ immunologiczny dojrzewa do 8 roku życia, mniej więcej do tego czasu nasze antygeny zgodności tkankowej "poznały" własne tkanki, poznały środowisko… » więcej 2023-05-17, godz. 12:00 Jedna z najbardziej znanych i cenionych uzdrowicielek w Europie odwiedziła audycję "Szlachetne zdrowie" Dziś w audycji: niespodzianka! Zaproszenie do studia przyjęła znana uzdrowicielka, bioenergoterapeutka, osoba, która widzi i czuje więcej - Nina Dull. Z pochodzenia… » więcej 2023-05-11, godz. 15:24 100 lat minęło od rozpoznania alergii 3 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Alergii i Astmy. Jak czytamy na stronie www.gov.pl - na choroby przewlekłe dróg oddechowych cierpi ponad miliard ludzi… » więcej 2023-05-04, godz. 14:22 Jak wpływa na nas przedłużające się przesilenie wiosenne? Chłód, mało promieni słonecznych i zmienne warunki atmosferyczne - pogoda w kwietniu nas nie rozpieszczała, a co za tym idzie był to czas infekcji i gorszego… » więcej 2023-04-24, godz. 14:49 Dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka o wpływie porodu na nasze życie W studiu gościliśmy Emilię Lichtenberg-Kokoszkę, doktora nauk humanistycznych i dyplomowaną położną, która zajmuje się psychologią prenatalną. Zapytaliśmy… » więcej 2023-03-29, godz. 11:28 O rzuceniu palenia nie tylko na wiosnę z dr. Januszem Stasiakiem Wiosna - to nie tylko okres budzącej się do życia przyrody, ale to też czas kłopotów ze zdrowiem. O najczęściej pojawiających się wiosennych dolegliwościach… » więcej 2023-03-19, godz. 13:11 Z Gabrielą Eliasz-Łukasiewicz o tym, jak dbać o mięśnie dna miednicy Jak dbać o mięśnie dna miednicy? Na ten temat rozmawialiśmy z fizjoterapeutką i rehabilitantką Gabrielą Eliasz-Łukasiewicz. Nie zabrakło informacji dotyczących… » więcej 2023-03-13, godz. 12:26 O tajnikach liftingującego masażu twarzy rozmawiamy z Michałem Golikiem O autorskim liftingującym masażu twarzy rozmawialiśmy z Michałem Golikiem. To metoda, za sprawą której nasz gość wygrał 2 lata temu Mistrzostwa Świata… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »