Radio Opole » Szlachetne zdrowie

Posłuchaj audycji

2021-09-12, 14:31

O tym, jak to jest być niepełnosprawnym w naszej rzeczywistości

Niepełnosprawni [fot.www.pixabay.com]
Niepełnosprawni [fot.www.pixabay.com]
W amerykańskich szkołach dzieci niepełnosprawne uczą się w jednej klasie z pozostałymi rówieśnikami. Dzięki temu i jedni, i drudzy, dorastają w symbiozie, a dzięki temu odmienność jest dla nich czymś naturalnym. Jak ten obraz ma się do naszej rzeczywistości? O tym w relacji dr. Janusza Stasiaka, tuż po zakończeniu 20. Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych.
2021-08-09, 10:33

Dr Janusz Stasiak o skutkach nadwagi

Podczas pandemii rośnie nasza waga. Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Podczas pandemii rośnie nasza waga. Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
W okresie trwania pandemii przybyło nas w Polsce ok. 80 milionów... kilogramów. Jak to się może odbić na naszym szlachetnym zdrowiu opowiedział dr Janusz Stasiak. W drugiej części audycji pochyliliśmy się nad "zwykłą" opryszczką, która nie jest tak niewinnym objawem, jak może się wydawać.
2021-08-09, 10:27

Milko Gebauer o zdrowym życiu

(fot. sxc.hu)
(fot. sxc.hu)
Żyć zdrowo, to znaczy żyć prosto i szczęśliwie. Warto więc zapytać: jak się odżywiać, co warto robić, kim i czym się otaczać. Nasz gość podpowiedział tylko, że nie ma granicy wieku, aby znaleźć odpowiedź na te ważne pytania. Zgodnie z zasadą "lepiej późno, niż później".
2021-07-24, 15:01

Milko Gebauer o życiu zgodnie z rytmem przyrody

Milko Gebauer o życiu zgodnie z rytmem przyrody
Milko Gebauer o życiu zgodnie z rytmem przyrody
Zdrowie, to także bycie szczęśliwym. Tak mówi człowiek, który sam, po wielu latach odkrył swoja pasję: pszczelarstwo, przydomową hodowlę kur, czy wypiek chleba bezglutenowego. Wszystko w zgodzie z rytmem przyrody, bez pośpiechu i "polepszaczy". W wakacyjnej atmosferze swojego małego gospodarstwa opowie o tym Milko Gebauer z Lędzin.
2021-07-02, 23:05

Wiktoria Kubiec o tym, jak psycholodzy już od wielu lat wspierają pacjentów na oddziałach szpitalnych

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Wanda Kownacka]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Wanda Kownacka]
Dziś są częścią zespołu, medycy nie wyobrażają sobie kompleksowej pomocy bez ich udziału. Psycholodzy już od wielu lat wspierają pacjentów na oddziałach szpitalnych. Bardzo często są łącznikiem między pacjentem, a białym personelem. Wspierają, słuchają, budują pozytywne relacje również poza murami placówki. Zapraszamy na rozmowę z Wiktorią Kubiec, psychologiem z Klinicznego Centrum Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
2021-06-25, 23:05

Dr Janusz Stasiak zaprasza na sobotni "Marsz po zdrowie - Jarmark niezwykłości"

Dr Janusz Stasiak i red. Krzysztof Dobrowolski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dr Janusz Stasiak i red. Krzysztof Dobrowolski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marsz po (szlachetne) zdrowie zamiast garści tabletek i przyspawania do fotela przed telewizorem. Takie rozwiązanie - oczywiście po konsultacji z lekarzem - proponuje dr Janusz Stasiak. W audycji zapraszamy na sobotnią imprezę, w której pospacerować po Wyspie Bolko może, a nawet powinien, każdy. "Marsz po zdrowie - Jarmark niezwykłości" w najbliższą sobotę (26.06) od godz. 11:00 do 16:30.
2021-06-23, 12:56

Emocje mają ogromny wpływ na nasze zdrowie

Dr Ewa Kosowska-Korniak [fot. archiwum prywatne]
Dr Ewa Kosowska-Korniak [fot. archiwum prywatne]
Wielu niepotrzebnych stresów i frustracji można uniknąć. Warto też docenić złość i świadomie ją przeżyć, zamiast negować czy "upychać w ciele". Emocje mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, dlatego dobrze jest zdawać sobie z nich sprawę. W tym wszystkim pomoże nam inteligencja emocjonalna. Jak ją w sobie rozwijać, opowiadała mediatorka i ekspertka WSB w Opolu - dr Ewa Kosowska-Korniak.
2021-06-23, 11:26

Głupie nawyki - papierosy i alkohol

Dr Janusz Stasiak i red. Krzysztof Dobrowolski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dr Janusz Stasiak i red. Krzysztof Dobrowolski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dr Janusz Stasiak rozmawiał z Krzysztofem Dobrowolskim o głupich nawykach ludzi. Dlaczego tak często towarzyszą nam papierosy i alkohol?
2021-06-07, 16:15

Latami opiekują się swoimi chorymi mężami

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Lekarz, pielęgniarka, salowa, psychoterapeuta, przyjaciel. 24 godziny na dobę, w niedzielę i święta, przez cały rok. Wszystkie te funkcje wypełniają jednoosobowo. Panie Anie, Helenki, Gabrysie, które latami opiekują się swoimi chorymi mężami. O nich, kobietach niezastąpionych, opowiedział w audycji dr Janusz Stasiak.
1234567

Zobacz także

2021-10-04, godz. 21:41 Czy człowiek zaszczepiony przeciw covid-19 może zarażać innych chorobotwórczym wirusem? Niestety, przyjęcie szczepionki nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa dla otoczenia, a także dla osoby zaszczepionej. Kto powinien zasięgnąć porady lekarza… » więcej 2021-09-12, godz. 14:31 O tym, jak to jest być niepełnosprawnym w naszej rzeczywistości W amerykańskich szkołach dzieci niepełnosprawne uczą się w jednej klasie z pozostałymi rówieśnikami. Dzięki temu i jedni, i drudzy, dorastają w symbiozie… » więcej 2021-08-09, godz. 10:33 Dr Janusz Stasiak o skutkach nadwagi W okresie trwania pandemii przybyło nas w Polsce ok. 80 milionów... kilogramów. Jak to się może odbić na naszym szlachetnym zdrowiu opowiedział dr Janusz… » więcej 2021-08-09, godz. 10:27 Milko Gebauer o zdrowym życiu Żyć zdrowo, to znaczy żyć prosto i szczęśliwie. Warto więc zapytać: jak się odżywiać, co warto robić, kim i czym się otaczać. Nasz gość podpowiedział… » więcej 2021-07-24, godz. 15:01 Milko Gebauer o życiu zgodnie z rytmem przyrody Zdrowie, to także bycie szczęśliwym. Tak mówi człowiek, który sam, po wielu latach odkrył swoja pasję: pszczelarstwo, przydomową hodowlę kur, czy wypiek… » więcej 2021-07-02, godz. 23:05 Wiktoria Kubiec o tym, jak psycholodzy już od wielu lat wspierają pacjentów na oddziałach szpitalnych Dziś są częścią zespołu, medycy nie wyobrażają sobie kompleksowej pomocy bez ich udziału. Psycholodzy już od wielu lat wspierają pacjentów na oddziałach… » więcej 2021-06-25, godz. 23:05 Dr Janusz Stasiak zaprasza na sobotni "Marsz po zdrowie - Jarmark niezwykłości" Marsz po (szlachetne) zdrowie zamiast garści tabletek i przyspawania do fotela przed telewizorem. Takie rozwiązanie - oczywiście po konsultacji z lekarzem -… » więcej 2021-06-23, godz. 12:56 Emocje mają ogromny wpływ na nasze zdrowie Wielu niepotrzebnych stresów i frustracji można uniknąć. Warto też docenić złość i świadomie ją przeżyć, zamiast negować czy "upychać w ciele"… » więcej 2021-06-23, godz. 11:26 Głupie nawyki - papierosy i alkohol Dr Janusz Stasiak rozmawiał z Krzysztofem Dobrowolskim o głupich nawykach ludzi. Dlaczego tak często towarzyszą nam papierosy i alkohol? » więcej 2021-06-07, godz. 16:15 Latami opiekują się swoimi chorymi mężami Lekarz, pielęgniarka, salowa, psychoterapeuta, przyjaciel. 24 godziny na dobę, w niedzielę i święta, przez cały rok. Wszystkie te funkcje wypełniają jednoosobowo… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »