Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-03, 21:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kto odpowiada za likwidację SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu? Ciąg dalszy sporu z kampanią wyborczą w tle

Konferencja Janusza Kowalskiego [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Janusza Kowalskiego [fot.P.Wójtowicz]
Janusz Kowalski Renata Ruman-Dzido [fot.P.Wójtowicz]
Janusz Kowalski Renata Ruman-Dzido [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Słowo przeciw słowu - tak wygląda kolejna odsłona przedwyborczego sporu wokół przyszłości Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Kandydat PiS Janusz Kowalski zarzuca wicemarszałkowi Romanowi Kolkowi z KWW Mniejszość Niemiecka brak skutecznego działania w celu utrzymania SOR przy Katowickiej. Podczas konferencji tłumaczył, że gdy resort zdrowia podniósł wymogi dotyczące funkcjonowania takich oddziałów, to kandydat Mniejszości Niemieckiej nie zgłaszał uwag. Roman Kolek ripostuje, że to nie nieprawda. Podkreśla, że trudno zgłaszać uwagi, skoro zapisy, które utrudniają prowadzenie SOR-u zostały wprowadzone w ciągu jednego dnia.
Podczas spotkania z dziennikarzami, w którym udział wzięli przedstawiciele szpitala przy ul. Katowickiej tłumaczono, że po wejściu w życie nowych przepisów placówce brakuje lekarzy. Samorządowiec zapewniał, że wcześniej na ten temat rozmawiano z dyrekcją funduszu w Opolu, ale wsparcia nie było, a ponadto NFZ przystał na likwidację.

Fundusz w oświadczeniu zarzuca dyrekcji szpitala brak dobrej woli w prowadzeniu SOR-u. W piśmie, jakie otrzymaliśmy z Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu czytamy: Wypowiedź Pani Prezes Szpitala Wojewódzkiego, że „nie ma takich pieniędzy, za które lekarze zechcieliby pracować w SOR Szpitala Wojewódzkiego”, dyskredytuje menadżera ochrony zdrowia i wskazuje na z góry założone intencje zamknięcia SOR – w Szpitalu Wojewódzkim.

Według NFZ, szpital wojewódzki na świadczenia udzielane w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym od 1 lipca otrzymuje dziennie około 23 tys. zł.

- Wiecie, co można za to zrobić? Operację zaćmy, tylko spróbujcie sobie przyłożyć do oka i wyleczyć zaćmę. Nikt nie jest w stanie tego zrobić, nawet jeśli miałby 5 tysięcy złotych - argumentował marszałek Andrzej Buła, trzymając w ręce 2,5 tysiąca złotych.

Zdaniem Janusza Kowalskiego głównym winowajcą w tej sprawie jest Roman Kolek. Według dokumentów, które Kowalski otrzymał z resortu zdrowia, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie wcześniej nie zgłaszał uwag do rozporządzenia, które ogłoszono 27 czerwca. - To, że nie wziął udziału w konsultacjach, jest absolutnym dowodem niekompetencji tego człowieka. Żądam po raz kolejny, aby Roman Kolek został zwolniony z funkcji wicemarszałka regionu. Ten człowiek demoluje opolską służbę zdrowia.

Roman Kolek zarzucił kandydatowi PiS kłamstwo, przekonując, że zmiany, które zmuszają Szpital Wojewódzki do zamknięcia SOR weszły w życie w ciągu jednego dnia bez konsultacji. - Najważniejsza zmiana dotycząca prowadzenia oddziałów weszła w życie w nocy, czyli bez konsultowania, tak jak każdy akt prawny powinien być konsultowany.

Według rozporządzenia, które ogłoszono 27 czerwca, każdy pacjent, który trafi na SOR, musi być hospitalizowany w tym szpitalu. Przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego podkreślają, że nie mogą spełnić tych wymogów, ponieważ brakuje im lekarzy. Dodajmy, że na siedem SOR-ów, które do tej pory działały w regionie, zamiar likwidacji swojego oddziału zgłosił tylko Szpital Wojewódzki w Opolu.
Konferencja Janusza Kowalskiego
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza

Wiadomości z regionu

2020-11-28, godz. 19:30 Po 8 latach ruszy budowa łącznika między podstawówką i halą w Żywocicach Ruszy budowa łącznika między budynkiem Publicznej Szkoły Podstawowej w Żywocicach a tamtejszą halą sportową. To obiekt długo wyczekiwany przez społeczność… » więcej 2020-11-28, godz. 19:29 Sanepid potrzebuje pomocy studentów. Będą oni wykonywać prace biurowe, a także dzwonić do przebywających na kwarantannie… Ponad 30 osób do pomocy poszukują stacje sanitarno-epidemiologiczne na Opolszczyźnie. Placówki liczą na to, że dodatkowego wsparcia udzielą im studenci… » więcej 2020-11-28, godz. 18:05 Burmistrz Brzegu walczy z koronawirusem. Samorządowiec apeluje, by nie lekceważyć zagrożenia Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak zaraził się koronawirusem. O swojej chorobie, samorządowiec poinformował dziś (28.11) w mediach społecznościowych. » więcej 2020-11-28, godz. 17:30 W Nysie powstanie żłobek dla 100 dzieci. Miasto planuje wydać na ten cel ponad 8 milionów złotych W przyszłym roku w Nysie powstanie nowy żłobek miejski. Dzięki wsparciu w ramach programu Maluch plus, opieką w placówce będzie mogło zostać objętych… » więcej 2020-11-28, godz. 17:00 Limit osób i dezynfekcja. Opolanie ruszyli na zakupy do centrów handlowych Od dziś (28.11) w Polsce ponownie czynne są centra handlowe. Placówki muszą jednak działać w ścisłym reżimie sanitarnym. » więcej 2020-11-28, godz. 16:00 Przyszli informatycy i elektrycy z Kędzierzyna-Koźla zyskali nowy sprzęt do praktycznej nauki Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu otrzymał nowy sprzęt do prowadzenia zajęć praktycznych dla przyszłych informatyków… » więcej 2020-11-28, godz. 15:00 Dzięki zaangażowaniu społeczników zapomniany cmentarz żydowski w Dębowej zmienia się Dobiega końca przywracanie do właściwego stanu kirkutu, czyli cmentarza żydowskiego w rejonie Dębowej w gminie Reńska Wieś. Jeszcze w zeszłym roku cmentarz… » więcej 2020-11-28, godz. 14:55 Opolscy logistycy otrzymali sześć nowych ciężarówek. To samochody ogólnego przeznaczenia dużej ładowności Sześć nowych ciężarówek marki Volvo ma 10. Opolska Brygada Logistyczna. » więcej 2020-11-28, godz. 13:30 Raport MZ: 15 178 nowych zachorowań na COVID-19, na Opolszczyźnie 429. Choroba przyczyniła się do śmierci kolejnych… 15 178 nowych przypadków koronawirusa wykryto w Polsce w ciągu ostatniej doby. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o śmierci 599 osób zakażonych patogenem… » więcej 2020-11-28, godz. 10:15 W gorączce zakupów nie traćmy głowy! Warto porównywać ceny i sprawdzać ofertę różnych sprzedawców W tygodniu handlowych promocji i w gorączce przedświątecznych zakupów warto dokładnie porównywać ceny konkretnych towarów nie dając się 'złapać' na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »