Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-05, 18:06 Autor: Piotr Wójtowicz

"Afera portowa" tematem dzisiejszej (05.10) konferencji prasowej Janusza Kowalskiego

Janusz Kowalski podczas konferencji o "Aferze Portowej" [ fot.P.Wójtowicz]
Janusz Kowalski podczas konferencji o "Aferze Portowej" [ fot.P.Wójtowicz]
Janusz Kowalski chce, aby Najwyższa Izba Kontroli w Opolu zbadała sprawę sprzedaży terenu pod port w Koźlu. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do sejmu podkreśla, że mimo zgłaszanych próśb do prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej, nie może się dowiedzieć, kto kupił ten teren. Z kolei prezydent miasta tłumaczy, że jednym z udziałowców jest fundusz inwestycyjny, w którym pieniądze lokuje wielu właścicieli.
Na dzisiejszej konferencji prasowej przed siedzibą NIK w Opolu Janusz Kowalski uzasadniał: - Miejsce ma strategiczne znaczenie dla rozwoju żeglugi śródlądowej, wiadomo że sprzedano je za 14 mln złotych, jednym z udziałowców jest fundusz Value Ques, ale nie wiadomo, kto za nim stoi.

- Używam sformułowania "afera portowa", ponieważ jest to sformułowanie adekwatne do sytuacji w której funkcjonariusz publiczny, czyli prezydent Sabina Nowosielska unika odpowiedzi na kluczowe pytania. Dlatego trzeba ich szukać w Najwyższej Izbie Kontroli. Jeżeli się okaże, że pani Sabina Nowosielska nie zna odpowiedzi na to pytanie, to będziemy mieć do czynienia z ogromnym skandalem - mówi kandydat PiS w wyborach do sejmu.

Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska przyznaje, że nie wie, kto dokładnie stoi za tą transakcją, ponieważ jednym z udziałowców jest fundusz inwestycyjny (Value Quest Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych), w który pieniądze lokuje wielu właścicieli.

- Ja nie wiem, kto za nimi stoi. Przecież fundusz inwestycyjny jest to forma wspólnego lokowania pieniędzy w celu zysku. Więc tutaj (Janusz Kowalski) musiałby sam sprawdzić, ilu tam jest właścicieli - wyjaśniła prezydent Kędzierzyna-Koźla.

- Zdziwiona jestem, że Janusz Kowalski dopiero teraz interesuje się tą sprawą. Nigdy wcześniej nie zgłaszał się do mnie z takim pytaniem - mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla, która uważa, że temat został wywołany na potrzeby kampanii wyborczej. Natomiast ubiegający się o mandat posła z list PiS Janusz Kowalski podkreśla, że rozmawiał na ten temat z prezydent z ramienia Platformy Obywatelskiej. - Ponadto był moment, kiedy również rada miasta mogła odpowiedzieć na to pytanie, jednak podczas jednej z sesji radni nie przyjęli do porządku obrad punktu w sprawie udzielenia informacji na temat tej transakcji - zaznaczył podczas spotkania z dziennikarzami.

- Sprawy nie zgłosiłem do prokuratury, ponieważ dzisiaj nie twierdzę, że mamy do czynienia z naruszeniem prawa. W tym przypadku zauważam jednak sporo znaków zapytania. Jednym z nich jest temat budowy drogi dojazdowej do portu w Koźlu. Wydano 4 mln złotych, przez co zwiększono wartość sprzedanych wcześniej nieruchomości w porcie. Dlaczego nie zrobiono tego przed sprzedażą, by podnieść wartość tego terenu tylko po? - pytał Janusz Kowalski. - Według moich informacji tam nie jest budowany port, tylko terminal paliwowy i tu pojawia się pytanie, czy akurat ten teren powinien być sprzedany.

Polityk dodał, że wniosek do NIK o przeprowadzenie kontroli sprzedaży terenów w Koźlu zgłosił w miniony piątek.
Janusz Kowalski
Sabina Nowosielska
Konferencja Janusza Kowalskiego

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli jutro ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej 2019-10-18, godz. 18:00 Cytryną zamiast mandatu uczniowie karali kierowców za przekroczenie prędkości Zamiast mandatu za przekroczenie prędkości w rejonie szkoły - plasterek cytryny. Taką nietypową akcję dla nieodpowiedzialnych kierowców przygotowali uczniowie ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:30 Głuchołaskie Złote Ścieżki dla rowerzystów coraz dłuższe. Będzie też tzw. kreska dla downhillowców Powstała atrakcja dla rowerzystów szukających adrenaliny w górskim terenie. O ponad dwa kilometry powiększyły się single tracki na Górze Parkowej w Głuchołaza ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:45 Fundacja Kwitnące Talenty proponuje "powyborcze zero waste". Banery i plakaty przerobią na torby i piórniki Torby, piórniki, czy posłania dla psów - a wszystko z banerów wyborczych. Fundacja Kwitnące talenty ma pomysł na wykorzystanie materiałów, które zostały w prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »